Javor babyka



Fiala.Peta - (7) - 19.241 (?)
19.5.2010 22:55

Z mé zkušenosti: Omylem se mi do živého plotu z habrů a buků dostala bybyka, javor a dub.Javor a dub v plotu dělá paseku (není pěkný, přerůstá, nezahušťuje), proto je likviduji. Babyka je více vzrůstná (oproti habrům, ale tím kazí figuru), dobře zahušťuje a stačily by 2 sazenice na metr. Jenže je to (dle mého názoru) plevel a habr a buk je přece jen třída a když je udržovaný, je na co koukat. Stříhám ho v sezonu jakmile trochu přeroste, asi co 14 dnů, snáší jakékoliv přesné tvary (kulaté, hranaté), jen to chce trpělivost , ostré nůžky nebo srp, přesné oko a sousedi budou závidět. Není náročný na půdu a hnojení, jen je třeba stříhat a stříhat, aby byl hustý. Mám ho v délce 150 metrů, různých tvarů a velikosti, je to makačka, ale stojí to za to. Hodně štěstí Petr

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 164.98 (?), 28.4.2010 14:41, zobrazeno: 23594x

Dobrý den, prosím o rady a informace ohledně tohoto keře. Ráda bych volila na živý plot. Jaké je vhodné stanoviště? Jak daleko od sebe vysazovat? Jak rychle roste? Kdy a jak nejlépe zastřihovat? Či nějaké další poznatky. Velice všem předem děkuji za jakékoliv postřehy. Verča

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 180.2 (?), 28.4.2010 16:04

Dobrý den Verčo. Javor babyka je velmi vhodný na Váš záměr. Je to velmi skromný strom či keř a roste téměř na jakémkoli stanovišti. Osobně bych tuto dřevinu sázel na vzdálenost od 75i cm až do jednoho metru. Roste poměrně pomalu, ale bude záležet na Vašem stanovišti. Zastřihávat na jaře a před druhou mízou, což je asi od července do půlky srpna. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 164.98 (?), 28.4.2010 16:07

Stanislawe, na jedněch www jsem se dočetla, že roste hodně rychle, že je nutné stříhat i 4x ročně a sázet 4 sazenice na 1 metr a na jiných www jsem se setkala s podobným názorem co píšete vy, tak teď nevím . Máte s javorem osobní zkušenost?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.2 (?), 28.4.2010 16:53

Snad to nebude jako chlubení, ale mám zkušenosti asi se všemi dřevinami, co se u nás používají na živé ploty. Zahrady mě živí a tak jsem vysazoval už hodně živých plotů, včetně babyky. Zkusím navrhnout jisté řešení. Najděte si volně rostoucí stromy babyky a podívejte se, jaký je průměr jejich kmenů. A pak si jen představte Váš živý plot po letech s podobným průměrem kmínků. Snad Vám to bude stačit k rozhodnutí, jaký spon mezi rostlinami zvolit. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 164.98 (?), 28.4.2010 17:06

Stanislawe, určitě to jako chlubení neberu! Naopak, jsem ráda za každou dobře míněnou radu! No, tak vyrazím do přírody a budu okukovat javory. A když byste mohl porovnat životnost javoru a habru??? Zvažovala jsem i habr, ale ten mi přijde už více "okoukaný"

Verča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 180.2 (?), 28.4.2010 21:14

Paní Veroniko, tak porovnávat javor a habr dle životnosti jde mimo mne. Javor je dlouhověký 200 až 500 let a habr středněvěký i přes 200 roků. A podle okoukanosti už vůbec neumím. Sice jsem viděl opravdu hodně živých plotů, ale pro mne není žádný okoukaný, takže toto nevím. Habrový jsem dosazoval zrovna minulý týden, takové maličké sazenice, ale byly pěkné. Koupil si je majitel zahrady sám. Chce mít stříhaný živý plot vysoký 2 metry. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Fiala.Peta - (7) - 19.241 (?), 19.5.2010 22:55

Z mé zkušenosti: Omylem se mi do živého plotu z habrů a buků dostala bybyka, javor a dub.Javor a dub v plotu dělá paseku (není pěkný, přerůstá, nezahušťuje), proto je likviduji. Babyka je více vzrůstná (oproti habrům, ale tím kazí figuru), dobře zahušťuje a stačily by 2 sazenice na metr. Jenže je to (dle mého názoru) plevel a habr a buk je přece jen třída a když je udržovaný, je na co koukat. Stříhám ho v sezonu jakmile trochu přeroste, asi co 14 dnů, snáší jakékoliv přesné tvary (kulaté, hranaté), jen to chce trpělivost , ostré nůžky nebo srp, přesné oko a sousedi budou závidět. Není náročný na půdu a hnojení, jen je třeba stříhat a stříhat, aby byl hustý. Mám ho v délce 150 metrů, různých tvarů a velikosti, je to makačka, ale stojí to za to. Hodně štěstí Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 106.129 (?), 2.6.2010 16:19

Dobrý den, Stanislawe, můžete, prosím, upřesnit tu rychlost růstu u babyk? Udělal jsem teď asi 14 m živého plotu z krásných kontejnerovaných babyk, které vyšly v nákupu na 30 Kč za kus při výšce 150-180 cm. Domnívám se, že do této výšky musely dorůst rychle, jinak by tak nízká cena byla pro školky likvidační. Takže babyka roste pomaleji až přeba později, když přesáhne 3 metry? Jasně, že přírůstky podobně vysokých acer platanoides mám jen za letošek kolem 50 cm, u těch babyk to je zatím něco kolem 20. Předpokládal jsem, že z těchto kontejnerovaných babyk se dostanu na poměrně hustý dvoumetrový ŽP už třeba za tři roky od letošní červnové výsadby. Kvůli zhosutnutí odspodu jsem zkrátil horní část terminálu podobně, jak to znám od habrů či hlohů, navíc babyka v této výšce má bez ukotvení k opoře tendenci právě kvůli těžkému vršku polehávat. Postupovl byste stejně? Díky za rady a komentáře, Michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.2 (?), 2.6.2010 17:16

Dobrý den, cena Vašich rostlin nemusí být pro školku likvidační, protože jich pěstují mraky a hromadně se to velmi dobře ošetřuje. Přeci jen je to semenáč, takže start je kvalitní. Javor mléč a javor babyka se moc srovnávat nedají.  Babyka roste i v keřové formě, mléč jsou pořádné stromy. Jak rychle poroste Váš živý plot nevím, to bude záležet na půdních podmínkách, které máte. Ale babyka roste opravdu skoro všude. Uváděné 3 roky do zahuštění by mohly odpovídat, ale opět všechno bude záležet na vegetaci. To zakrácení terminálu bych udělal jako Vy, to je klasický postup. Potřebujete to zahustit celé, takže řezem trochu potlačit terminál. Ještě bude záležet, jaký spon jste zvolil, ale to jste asi všechno zvážil předem, takže budete spokojený. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 106.129 (?), 2.6.2010 18:04

Velmi Vám děkuji za komentář, jak to tady poslední rok čtu, vždycky se nakonec ukáže, že jste měl pravdu. Trojspon jsme se zahradníkem zvolili 40 cm, chceme to mít hustší, jde nám o vizuální oddělení přední části zahrady a domu od veřejné příjezdové cesty, snad se tam ty kmínky za 50 či 100 let vedle sebe vejdou... Zdravím a přeju hezký vstup do léta, Michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika