Jak daleko sázet túje



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
host - 220.186 (?) 
14.4.2013 21:03

Nebyla tam psaná odrůda, tem Smaragd jsem zmínila jen já, protože u nás ho dost na živé ploty (nestříhané) používají - je pěkný svou zelení, není tak smutný.  Většinou tady dávají 3 ks/2m a spojí se pěkně.        Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
                  
host - 219.237 (?), 1.10.2013 9:55

Souhlasím, u smaragdů ideálně 50 cm od sebe a s tím stříháním... stačí jen vršek a až po mnoha letech boky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikkis - (1) - 142.2 (?), 22.10.2013 9:14

Dobrý den,

před rokem, jsem zasadil tůje smaragd od sebe 75cm (nevím jestli to není moc). mám dotaz na tyto věci:

1. Jak daleko musí být od sebe abych měl živý plot cca 180cm vysoký a nešlo přes něho vidět (budu ho zastříhávat.

Nechci ale at mi mezi stromkama rezivý (zmámý mají 30cm od sebe a živý plot tůje uprostřed rezivý)

2. dále by mě zajímalo jak daleko musí být od klasického plotu aby neprorůstal přes plot moc sousedům a neničil pletivo (ted je vzdálenost 60cm). stačí to?

Děkuji moc za odpověď...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 22.10.2013 12:13

Dobrý den, thuje mám ve vzdálenosti cca 60 cm a nyní po 3 letech není přes ně vidět, vysoké jsou cca 2,5 m. Udržuji je 2x ročně střihem na šířku i výšku. Vzdalenost od plotu 60 cm je malo, protože zcela jistě budou větve bez střihání rozložitější, ale plot neničí. Tedy alespoň mě ne, myslím tím plot pletivový. Větvičky samozřejmě u sousedů prorůstají. Naštěstí jim to nevadí, naopak jsou rádi, že jim to zakryje plot a stěna je zelená, protože jinak zahradu neudržují. Od plotu musíte mít buď takovou vzdálenost, abyste se tam vešel a plot mohl zastřihávat nebo ho udžovat od sousedů. Záleží na tom, jak to máte domluvené. Thuje mi netezavějí, ale letos mi v celé řadě z nepochopitelných důvodů jedna odešla. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 22.10.2013 14:39
Na otazku jak daleko sazet tuje si nemohu odpustit radobyvtipnou odpoved: Je treba je sazet tak daleko, aby na ne nebylo od domu videt!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 22.10.2013 16:06

Ale ony nejsou zase tak hrozné...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 208.155 (?), 25.2.2014 12:24

Zdravím pane Stanislaw, chtěl bych se vás zeptat jakou vzdálenost by jste volil u živého plotu s rostlin Thuje plicata martin? děkuji za odpověd Karel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 18.68 (?), 25.2.2014 12:40

Dobrý den pane Karle. Pokud skutečně chcete znát mou odpověď, tak já bych tuto Thuji plicatu do živého plotu nikdy nevysadil. Musel jsem se podívat co to je zač ten kultivar co uvádíte a hned mi to bylo jasné. Všude se píše rychlerostoucí a levné. To je ale Thuja plicata vždy rychlerostoucí, taky ne nadarmo má u nás název mimo zerav řasnatý i zerav obrovský. Takže je nevhodný na stříhané živé ploty ale na volně rostoucí plot, kde je výborný, je třeba, aby měl odpovídající místo. Možná někde lemování na okraji zámeckého parku, ale u domu ne. A taky napatří do vyšších poloh. Ale je to jen můj názor. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 226.84 (?), 25.2.2014 21:03

Na rozdíl od Stanislawa bych Thuja plicata na živý plot klidně použil. S dotazovanou odrůdou Martin zkušenosti nemám, ale nejspíše nebude rychleji rostoucí, než původní druh a běžné kultivary.

Thuja plicata se stříháním dá udržet velmi dobře v přijatelné/požadované velikosti. Na rozdíl od "obyčejné" tůje (Thuja occidentalis) podle mých zkušeností lépe obráží i ze starších větviček; to je výhodné, pokud živý plot je ponechán několik let svému osudu (zanedbán, bez stříhání) a následně je potřeba jej radikálněji sestřihnout /snížit / zúžit.

Vzdálenost sazenic bych volil nejspíše 80 centimetrů až metr (podle velikosti sazenic při výsadbě, podle toho, jak bych na souvislý živý plot spěchal apod.)

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.155 (?), 28.2.2014 11:06

Děkuji vám za rady a pokud by jste měli ještě nějaké, byl bych rád když je napíšete. Jelikož se mě thuje plicata zamlouvá, tak bych chtěl znát vícero názorů wink  Karel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika