Hlohyně



Stránky: 1,  2   
frenkie - (1) 
25.7.2007 14:14, zobrazeno: 50790x

Dobrý den, chtěl bych založit nový živý plot. Byla mi doporučena Hlohyně. Má někdo zkušenosti se sázením? (jak daleko od sebe, jestli hned zastřihnout apod)? Délka plotu 6m a rád bych zastřihl do jeden metr vysokého obdelníku. Je možné zaměnit hlohyni s krásně červeným dřišťálem??

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 1.3 (?), 7.8.2007 9:51
Obojí, jak hlohyně i dřišťál jsou trnité keře, hlohyně je stálezelená narozdíl od dřišťálu, takže živý plot je celoročně olistěný, hlohyně vytváří krásné plodenství barvy žluté, oranžové a červené (podobné jako u jeřábu), dřišťál má červené bobulky a dorůstá do 1,5 m výšky. Na 1 m živého plotu bych nedávala víc jak dvě sazenice, u hlohyně bych vysadila pouze 1 sazenici. Chválím, že jste se rozhodl pro tyto druhy a že nerozšiřujete řady milovníků plotů z tují.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jaraz - (17), 7.8.2007 10:55
Plot je opravdu stálezelený, překrásný když kvete a hlavně trnitý. Při stříhání musíte všechen "odpad" pečlivě uklidit,protože vyschnutím se z kousků větví stávají trnití ježci a to doslovně. Šlápnout si bosou nohou na kousek vyschnuté větvičky 14 dní po ostříhání je opravdu zážitek, navíc trny jsou velice snadno lámavé, takže zůstávají uvnitř. Takže stříhání 2x ročně u nás vypadá tak,že se plot za jeden den ostříhá (25 m dlouhý), potom 2 dny nechají trny v rukou zanítit a dalšího půl dne je dolují ven. (Přece nebudu nosit rukavice-v nich se špatně dělá a tak jsem nepoučitelný.) A určitě je hezčí než tůjovo-cypřišovské běsnění.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 1.3 (?), 7.8.2007 12:09
Zase bych to tak černě neviděla s těmi trny, majitel nesmí ke keřím přistupovat bez klobouku bos, pokud by se jednalo o dříšťál, tak ten by se ani nemusel stříhat, vypadá pěkně i volně rostoucí, nedorůstá do  závratné výšky a tvoří kompaktní vzhled.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.228 (?), 9.8.2007 10:28

Vážení, nikdo z vás nezmínil nejdůležitější "mínus" dřeviny zvané Hlohyně, a sice to, že dosti často a snadno je napadána houbovou chorobou! Ano, je to keř především svými plody (zvláště ty oranžové - Hlohyně šarlatová) nesmírně zajímavý a svými hustými a hodně trnitými větvemi i užitečný (ideální živý plot od ulice - žádný člověk a ani pes si netroufne přes až 2 m vysoké keře přelézt), ale co z toho, když máte místo krásných oranžových či žlutých (podle odrůdy) kuliček plodů keř v pozdním létě obalený jen černo-tmavě zelenými odpudivými bobulemi. Tato choroba postihuje z části i listy. Bojovat se proti tomu samozřejmě dá fungicidy, ale zvláště u delších, hustších a vyšších hlohyňových plotů je velmi častý postřik zážitek (jinak se pěkných bobulí nedočkáte).

Pokud se nenecháte tímto od pěstování hlohyně odradit (i já mám krásný keř na zahradě 2m v prům.), tak vám rozhodně doporučuji při stříhání dobré rukavice a tlusté dlouhé rukávy (To jen pan Jaraz je extrémista a rád si vytahuje s rukou, nohou a bůhví čeho ještě zanícené trny) a pro časté postřiky rozhodně použít těsnící brýle a filtr na ústa (Počítám, že pan Jaraz si při postřiku vzduchem letící fungicidní aerosol vdechováním vychutnává jako vodní dýmku). :-) Jo, a na boso choďte raději jen doma v obýváku! :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.3 (?), 9.8.2007 11:19
Mám v zahrádkce tři keře pyracanthy a už mají krásně oranžové plodenství a zatím bez houbové infekce, ničím jsem nestříkala. Zřejmě teprve dorazí, ale zatím se kochám. Doporučuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 216.42 (?), 1.4.2019 13:59

Já jsem dlouho bojovala, ale nakonec jsem se dočkala krásných oranžových bobulí. Chce to stříkat.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jaraz - (17), 10.8.2007 15:12
Faktem je to, že nějakou chorobu keře mají, opravdu jsou plodenství černozelené místo krásně oranžové nebo žluté, ale protože stěnu průběžně stříhám, (mám ji totiž účelovou - odclonění k veřejné komunikaci) ani mi to nevadí, protože bobulí moc nezůstane - stačí mi pohled na ni, když kvete. K původnímu dotazu - takto vypadá po čerstvém ostříhání.
25 metrů na délku,160 cm vysoká a asi 50 cm široká
25 metrů na délku,160 cm vysoká a asi 50 cm široká
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 93.218 (?), 25.9.2007 16:47
Je to moc hezké! Jak dlouho roste do 180 cm? Děkuji Mirek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 60.108 (?), 26.10.2007 13:41
Jak dlouho roste takový plot?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika