Bříza



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?)
12.1.2018 20:36

Teď koukám, že Městské lesy Vsetín mají vlastní školky. Tak bude dobré se poptat tam a oni i poradí...

V dané oblasti asi budou preferovány jedlové bučiny, takže když tam po probírce bříz bude probíhat změna na les, tak tam těch 5-10% modřínů nebude vadit. Hlavně je to ale dobře stabilizující strom odolný proti škodám způsobeným vichřicemi.

SfK.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 12.1.2018 12:52

Já bych to nebral od překupníka, ale objednal si to přímo v produkční školce.

Tam můžete objednat i prostokořennou sadbu 800 ks á 4,30Kč a máte to za 3,5K i s dopravou.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.238 (?), 12.1.2018 13:34
No to vím, oni uvádí nelenprozelen jako svého obchodního partnera pro menší objednávky. A já bych najednou asi víc než sto kusů nebral. Bohužel jsem od Vsetína, takže s dostupností je to pro mě nereálné. Ale uvidím! Musím to ještě promyslet na místě a zvážit kolik bych toho zjara zvládnul a popř. to s nimi nějak probral.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 12.1.2018 14:07

Čím levnější sazenice, tím lépe se sází. Ty po 4.30Kč sázíte prostě pod rýč. Jeden jde s rýčem a v odkrokovaných vzdálenostech zaryje rýč a nadzdvihne drn. Pomocník jdoucí s ním do prostoru mezi rýčem a zeminou vsune kořeny sazenice, případně je urovná nějakým kolíkem co do největší hloubky, první si vytáhne rýč a pomocník drn přišlápne ke kořenům rostliny. Mezitím si první odkrokuje vzdálenost a zaryje rýčem. ...

Za dva dny v Březnu to máte nasázené...

Obalovaná - je potřeba dvakrát zarýt rýčem a odhodit stranou. Rozbalit igelit, kterým jue k prostokořenné sadbě přitlačen rašelinový substrát, vložit to do jamky, obsapat a ušlápnout. Náklady 6× vyšší a pracnost 4× větší.

Kontejnerovaná - jen pro solitery a tam, kde nepočítáte s probírkou.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 69.80 (?), 12.1.2018 18:42

Stando, moc díky za tuhle radu!

Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 12.1.2018 19:38

Jinak rýč na sázení stromků je maličko užší a se zvětšeným nášlapem, aby šel i do kamenité půdy lehce. U strýčka G se ptejte na obrázky "sazák lesnický". Na menší sazenice (třeba smrčinu) je dokonce ještě subtilnější motyka.

No, pokud máte doma v kůlně úzký rýč "štrychar", tak ten je taky dobrý na těch půl hektaru.

A zavolejte si do střediska 340 v Kladrubech n/L. Při dodávce nad 200 kusů Vám dopravu nabídnou. Taky zkuste sázet i něco na vánoční stromky a nebo modřín, pokud chcete později změnu kultury na les.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 12.1.2018 19:56

No já nevím kdyby chtěl změnu na les, měl by sázet podle plánu od hajnýho, ne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 12.1.2018 20:36

Teď koukám, že Městské lesy Vsetín mají vlastní školky. Tak bude dobré se poptat tam a oni i poradí...

V dané oblasti asi budou preferovány jedlové bučiny, takže když tam po probírce bříz bude probíhat změna na les, tak tam těch 5-10% modřínů nebude vadit. Hlavně je to ale dobře stabilizující strom odolný proti škodám způsobeným vichřicemi.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
zdenur - (14) - 24.238 (?), 16.2.2018 7:00
Stando, a nemáte nějaký tip na strom, který by zahlušil nálety? Jde mi o to, že na místě mám samý plevel. Od plané trnky, javor babyku, šípky. Většinou malé trnité stromky a keříky. Včera jsem větší část pokartil a budu pálit, ale vyleze to určitě znovu. Nejlepší by bylo natáhnout tam na pár roků stádo ovcí, ale chtěl bych zkusit na menší část ty břízy, nebo je něco vhodnějšího?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 20.2.2018 23:05

Konkurenčně nejagresívnější je buk. Běžte na procházku do bukového lesa a uvidíte sám, jak málo je tam podrostu. Poraďte se s lesáky, možná by ve Vašem případě na dané lokalitě byla jedlová bučina dobrá volba. I Šumava měla před rozvojem sklářství jedlobukové lesy, ale po těžbě "energeticky vydatného" bukového dřeva obnova proběhla tím kontroverzním alpským druhem smrků.

Pokud je to příliš vlhké, pak "nohy ve vodě" má ráda olše. Zajímavé jsou i další dřeviny tvrdého luhu - pro Vaši nadmořskou výšku asi Jasan.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 19.98 (?), 22.2.2018 14:40

Jasan by byl obrovský problém. Celé území ČR je doslova zamořeno nemocí jasanů, kdy naprosto nečekaně v jakémkoliv věku života najednou odshora zaschnou.

Byla by to s největší pravděpodobností bohužel škoda práce, nikdo si s tím neví rady, neexistují funkční postřiky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika