Výroba bokashi kompostu na zahradě



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?)
9.1.2020 21:55

Já ale taky nevědomky přidávám cukr do kompostu. Zelenina, tráva, zbytky ovoce, výlisky z moštování, dřevěná drť  - obsahují cukry, škrob - složený cukr, celulózu - složený cukr. Občas tam vyleju starý kompot, nebo zkyslý mlíko. Takže jsem vlastně docela in v módní zelené vlně. A mám to zadarmo!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 137.234 (?), 10.1.2020 19:52

Přídavek cuku opravdu urychluje rozklad. Není to z mé hlavy. V jedné německé knize o kompostování byl doporučen přídavek cukru k těžko rozložitelným materiálům - například k listí z ořešáků pro urychlení kompostování.Tak jsem to vyzkoušel a funguje to. Cukr má každý doma a je podstatně levnější než než nějaké speciální urychlovače kompostování. Tolik má zkušenost. Aleš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 10.1.2020 0:04

Je zbytečné používat invektivy nebo dělat z někoho hloupého. Chceme se snad v diskusi dopracovat správného názoru. Nejde o prestiž. Mluvili jsme o výhodách a nevýhodách při anaerobním a aerobním rozkladu biomasy, o zrychleném množení mikroorganismů přídavkem rozpustných cukrů nebo o přijmání organických látek rostlinami a třeba i živočichy. Možností je tedy více. Já osobně preferuji chelátovou (organickou) výživu rostlin a živočichů, protože ligand... (zase by mě někdo kritizoval za zbytečnou chemii). Ale nejen lignohumát, kompost, hnůj, ale i ten blbej Kristalon servíruje rostlinám minerály v organické formě. Aspoň si tedy myslím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 10.1.2020 8:03

nejen lignohumát, kompost, hnůj, ale i ten blbej Kristalon servíruje rostlinám minerály v organické formě. Aspoň si tedy myslím.

Možná se mýlím, ale myslím si, že ne. Rostliny přijímají biogenní minerály v ionizované formě rozpustných sloučenin: uhlík (CO2), vodík (H2O), kyslík (O2),dusík (NO3- a NH4+), síra (SO42-), fosfor (H2PO4- a HPO42-) draslík (K+), vápník (Ca2+), hořčík (Mg2+). I nejjednodušší organická látka - močovina je nejdřív v půdě rozložena ureázou na NH4+ resp. dále na NO3-. Je pravda, že mnohé rostliny dokážou močovinu přijímat celou a rozložit ji až ve svých tkáních.  To je ale spíš výjimka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 9.1.2020 16:36

Taky mi připadá tak trochu jako plýtvání, sypat do kompostu čistý cukr. Vzhledem k tomu, že tam máte hodně trávy, je tam i hodně dusíku. Močovinu tedy nepotřebujete. Cukr v takové směsi výrazně urychlí množení bakterií a tím i rychlost kompostování. Teď mě dostanete, když se zeptáte, které bakterie to jsou. Nevím to, ale četl jsem, že to zrychlení je ověřené. Nicméně, já budu kompostovat bez cukru. Slupky a výlisky z ovoce ho i tak dodají víc než dost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.11 (?), 19.8.2018 21:41

To se musí docela prodražit, dávat do kompostu 10% aktivátoru... Těch koleček, co by té jihoamerické zeminy muselo být - každé desáté  :-((   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.243 (?), 20.8.2018 8:39

hlavně na to nemusíte šahat a žádné přehazování, pak to dáte do normálního kompostu...

Jak to tam dáte bez přehazování? Kompost nelevituje

 Za 2 roky, tak to je dobrej vtip :-)

Podstatnou složkou kompostu je štěpka z řezu stromů.  Tu za 2 měsíce nerozloží ani turbobokaši

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?), 9.1.2020 21:55

Já ale taky nevědomky přidávám cukr do kompostu. Zelenina, tráva, zbytky ovoce, výlisky z moštování, dřevěná drť  - obsahují cukry, škrob - složený cukr, celulózu - složený cukr. Občas tam vyleju starý kompot, nebo zkyslý mlíko. Takže jsem vlastně docela in v módní zelené vlně. A mám to zadarmo!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.123 (?), 19.8.2018 21:34

Nebudu bez podkladů v roce skeptik ; od kalifornských žížal mě taky spousta recenzí odrazovala, ale nikdy bych neříkal, že mají všichni kompostovat jen s nimi - nehodí se pro všechno. Řekl bych že tak 80% věcí co se o nich píšou jsou zavádějící, nebo nepravdivé. Na druhou stranu v nich vidím výhody jiné a nedám na ně dopustit.

Klidně vyzkouším i něco nového, Bohashi proč ne-  ale nejdřív o tom chci vědět něco víc. Není to zas taková bezinvestiční legrace, kterou bych si udělal jen tak pro nic za nic. Jeden špatně přeložený propagační text, který se jen překopírovává dál a nikomu nestojí za to aspoň opravit hrubky v něm, to mě nepřesvědčuje jako něco, co by stálo za mou pozornost.

I já tedy budu velmi rád, pokud nám poskytnete fotodokumentaci a zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.7 (?), 21.8.2018 8:15

Nepochopili ste to. Jednoducho bohashi aj biouhol zneju pritazlivo. A o tom to je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 147.130 (?), 3.10.2018 18:41

Našel jsem možná pro vás zajímavé informace, taky se nenechám odradit a cenově to bude úplně v pohodě doslova za pár šušní.

Návod, jak si to doma vyrobit

Biouhel si vyrobím zdarma v sudu, nejhorší práce to bude nadrtit, ale mám to zadarmo. Melasu zkusím v cukrovaru, dřevěné drtě mám u stodoly velkou haldu. No a pak už jen čistá dešťová voda a hybaj s tím vším do sudu. Ten přípravek Flora Vital Agro je tak za 150Kč a vystačí na 100kg materiálu, to mě připadá v pohodě.

Roman z Vysočiny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika