Kompostér



host - 162.128 (?)
6.4.2010 21:14
mame taky 1000 metrovou zahradu. Kompostu jsme vyhradili misto cca 1x2 metry v rohu zahrady. Nejdriv jsme meli takovou drevenou ohradku, ale ted posledni rok uz jsme jen k plotu opreli prkna, a sypeme material do rohu. Plastovy komposter je moc maly, zbytecne drahy a mam ten pocit ze to v tom bude spis plesnivet. obzvlast trava. Muj muz je navic zvykly kompost cas od casu prehazovat, aby se provzdusnil, a to by v tom plastaku neslo. My davame na spodek kompostu nejaky hrubsi material, treba nalamane vetvicky. Pak postupne na to sypu ruzny odpad - šlupky z brambor, ostrouhane mrkve, kedlubny, listy ze salatu. Travu prihazujeme jen v mensim mozstvi (u nas v obci funguje svoz bioodpadu, takze vetsinu davame do svozu). Postupne se vse vrsi, a vzdy cas od casu na to hodime par lopat zeminy. Spravny kompost by nemel smrdet, smrdi kdyz tam date najednou moc velkou vrstvu travy a ona "shnije". Kompost je dobre taky obcas zalit. A mel by byt spis ve stinu. Nekdy v pulce roku pak koupim urychlovac kompostu a dam ho na ten kompost. Na zacatku zimy to presyjeme pres sito, nebo muzete pockat az do jara. A je to, Mate krasnou zeminu. Do kompostu nedavejte plevel, jen byste si to tim roztahali na celou zahradu. Taky tam nedavam zadne vetve nebo listy co jsou napadene chorobami. Zato tam hazim prebytky zeleniny, co nestiham snist, prerostle salaty, okurky konci cele na kompostu :=) Popsala jsem to hodne jednoduse, urcite si vygooglujee i podrobnejsi popis. Ja jsem se snazila napsat jak to vidim ja. Neprijde mi to tak tezke Zacnete s koutkem metr na metr, a uvidite.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 183.217 (?), 6.4.2010 20:02, zobrazeno: 33685x

Potřebovala bych poradit ohledně kompostéru. Chtěla bych si pořídit plastový kompostér, který by byl převážně na trávu, plevel a listí. Ale co jsem slyšela, tak to takhle jednoduše nefunguje (do kompostéru jen naházet trávu, listí a plevel). Nemám absolutně žádné zkušenosti s kompostem. Takže nevím, co všechno do něj můžu dávat a hlavně co nedávat, Jestli mi opravdu stačí jen ta tráva a vůbec nevím, jak se o něj starat. Také netuším jak velký koupit (zahrada asi 1000m), kam ho umístit, jak je to se zápachem atd.

Prosím poraďte. Jsem úplně bezradná. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 162.128 (?), 6.4.2010 21:14
mame taky 1000 metrovou zahradu. Kompostu jsme vyhradili misto cca 1x2 metry v rohu zahrady. Nejdriv jsme meli takovou drevenou ohradku, ale ted posledni rok uz jsme jen k plotu opreli prkna, a sypeme material do rohu. Plastovy komposter je moc maly, zbytecne drahy a mam ten pocit ze to v tom bude spis plesnivet. obzvlast trava. Muj muz je navic zvykly kompost cas od casu prehazovat, aby se provzdusnil, a to by v tom plastaku neslo. My davame na spodek kompostu nejaky hrubsi material, treba nalamane vetvicky. Pak postupne na to sypu ruzny odpad - šlupky z brambor, ostrouhane mrkve, kedlubny, listy ze salatu. Travu prihazujeme jen v mensim mozstvi (u nas v obci funguje svoz bioodpadu, takze vetsinu davame do svozu). Postupne se vse vrsi, a vzdy cas od casu na to hodime par lopat zeminy. Spravny kompost by nemel smrdet, smrdi kdyz tam date najednou moc velkou vrstvu travy a ona "shnije". Kompost je dobre taky obcas zalit. A mel by byt spis ve stinu. Nekdy v pulce roku pak koupim urychlovac kompostu a dam ho na ten kompost. Na zacatku zimy to presyjeme pres sito, nebo muzete pockat az do jara. A je to, Mate krasnou zeminu. Do kompostu nedavejte plevel, jen byste si to tim roztahali na celou zahradu. Taky tam nedavam zadne vetve nebo listy co jsou napadene chorobami. Zato tam hazim prebytky zeleniny, co nestiham snist, prerostle salaty, okurky konci cele na kompostu :=) Popsala jsem to hodne jednoduse, urcite si vygooglujee i podrobnejsi popis. Ja jsem se snazila napsat jak to vidim ja. Neprijde mi to tak tezke Zacnete s koutkem metr na metr, a uvidite.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 177.81 (?), 7.4.2010 1:19

skoro vsetko uz bolo napisane a velmi vystizne, ale predsa len nieco z vlastnej skusenosti... ja kompostujem uz 10 rokov a nie je to nic z coho by ste mala byt bezradna :)...osobne sa domnievam, ze komposter je zbytocny luxus, mozno by som nad nim rozmyslal pri malej okrasnej zahradke kvoli estetike, ale inac urcite nie... ja mam kompost v rohu zahrady, pod stromom, teda mam dva... kompost totiz prehadzujem len raz rocne, na jesen... na jeho povodnom mieste zakladam novy... ten prehadzany necham do dalsej jesene vyzriet, preosejem a zuzitkujem... to co neprepadne cez sito kompostujem znovu... to co do kompostu patri a co nie by bolo na dlhsie, ale tychto informacii je na internete mnozstvo... ja sa s tym "nebabrem" a davam tam aj burinu, zhnite ovocie, ale vacsinu materialu tvori pokosena trava, popol, kedze kurim drevom, piliny a kuchynsky odpad... zapachat by nemal a vyzrety by mal dokonca vonat... treba striedat suchsi material s vlhsim... zalievanie kompostu v obdobi sucha, jeho castejsie prehadzovanie, pridavanie zeminy ci urychlovaca kompostu by som oznacil za "bonusove aktivity"...sam som vela z toho niekedy robil, su to uzitocne aktivity urychlujuce cely proces, no nie nevyhnutne... tak vela stastia :) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Juro - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 121.238 (?), 7.4.2010 8:44

...uz asi vsetko bolo napisane. Moja skusenost je, ze komposter casto kapacitne nestaci. Preto napr.  s travou mulcujem. Snazim sa nedavat hrubsiu vrstvu travy do kompostu. Lepsie mat vrecia zosrotovanych konarov a premiesat tieto hmoty spolu. Trava skompostuje rychlo, ale ak je hruba vrstva, moze sa stat ze to prestane dychat a vznikne z toho take zelene blato.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 147.99 (?), 1.8.2010 5:18

Pokusím se popsat své zkušenosti s plastovým kompostérem. Jsou totiž daleko lepší, než ty, které mám s kompostováním v ohradě. V kompostéru vše zraje mnohem rychleji a je zbytečné přidávat urychlovače kompostování. Obsah kompostéru dobře drží vlhko, na rozdíl od otevřeného kompostu v ohradě, který se musí často zalévat, protože za sucha se zastaví zrání. Také je nevhodné přidávat zeminu. Ta zbytečně zabírá místo. Nejlepší je kompostér ve tvaru krychle (nemá v horní části zúžení) a takový, který má spojovací kolíky z vnější strany. V případě potřeby se kolíky zvenčí krásně vysunou, odklopí se přední strana a je možné kompost vybírat. Přehazování je možné, ale není nutné, v kompostéru vše zraje dobře i bez přehazování. Je nutné ho postavit přímo na hlínu nebo trávník, ne na beton ani dlažbu! a do stínu, zrání to prospívá, ne na slunce. Dávám do kompostéru: na dno hrubší materiál = nastříhané klacíky z listnatých keřů i s listy asi v 5cm vrstvě a dál: posekanou trávu, kterou před nasypáním míchám s listím nebo něčím sušším (senem, štěpkou, pilinami, hoblinami, nebo něčím hrubším = nastříhané klacíky), rostlinné zbytky z kuchyně, vytrhaný plevel, opadané ovoce i shnilé, listí - klidně i napadené houbou, plísní nebo mšicemi (teploty při kompostování vše zničí). Zkrátka, je dobré snažit se míchat suchý bioodpad s mokrým a drobný s hrubším. Pokud je vsypáno hodně suchého bez trávy, nebo mokrého materiálu - zalijeme vodou. Napoprvé chvíli trvá, než dnem kompostéru nalezou dovnitř žížaly a jiný, k rozkladu potřebný, hmyz. (Po vybrání hotového kompostu vždy vrátím zpět do kompostéru asi 2 lopaty násady = materiál z místa, kde je hodně žížal a rozkladného hmyzu). Vracím zpě i kusy, které nejsou ještě humusem. Bioodpad buď přisypávám postupně, jak vzniká, nebo naráz, pokud ho je tolik, že naplní kompostér. Jak obsah zraje, kupa se slehne a doplňuju další. Nedávám do kompostéru: nic z růží, nic z jehličnatých stromů a keřů (dlouho trvá rozklad a odborníci tvrdí, že jehličí nedodává skoro žádné živiny), žádnou hlínu, kořeny z pampelišek, oddenky pýru, kořeny a oddenky bodláků, zbylé jídlo z kuchyně (krom rostlinných = slupky, nahnilé ovoce a zelenina...), papír, vápno ani hnůj (to zarývám přímo do záhonů podle potřeby), kopřivy (ty máčím ve vodě asi 14 dní na slunci, tak vznikne jícha, stonky nahnijí a pak se dobře zkompostují, jinak jsou houževnaté). Takto vzniká krásná, černá a na humus bohatá zemina. Pokud se použije hodně listí a štěpky, je zem hodně lehká. Dává-li se převážně tráva, je zem těžší. Nakonec: pokud zevnitř na víko nalezou žížaly, znamená to, že nemají potravu - přidat bioodpad, pokud se na víku drží slimáci - zlikvidovat, protože do kompostu nakladou vajíčka, která si zaneseme zpět do zahrady. Z kompostéru nevychází žádný zápach.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 66.105 (?), 1.8.2010 9:39

Na zahradu 1000m2 skutečně nestačí jeden plastový kompostér. Potřebujete asi 2m3. Plastový kompostér přesto na stejně velké zahradě využívám. Zbytek kompostuji jinde. Plast je výborný, ale při přetížení se může trhat. Včas ho proto vyprazdňujte. Mimmo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rybacka - (14) - 240.4 (?), 7.9.2010 13:50

Dobrý den, taky bych měla dotaz ke kompostéru a sice, jak dlouho mi vydrží takový kompost ze dřeva, když nechci použít plastový? Dejme tomu, že ho udělám z prken 1,5 cm silných? Manžel mi totiž tvrdí, že brzy shnije, že je to zbytečné, tak zvažuju ještě z betonových dílů, jenže ty jsou zas těžké k manipulaci. Zároveň mě zajímá, když tolik věcí nekompostujete, hlavně ten plevel, co s ním tedy děláte??

díky Hanka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 39.150 (?), 18.9.2011 22:39

Zdravím, jak dlouho vydrží dřevěné kompostéry to nevím, ale my máme plastový už přes 4 roky a jsme s ním spokojeni. Dáváme do něho zbytky zeleniny, plevel, trávu atd. + používáme urychlovače. Proč nechcete plastový kompostér?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 19.9.2011 8:38

Prkenná ohrada na kompost mi vydržela necelých 10 let. Shnilo nejen dřevo, ale i pozinkované vruty. Dřevěná prkna lze nahradit plastovými prkny - jsou trochu dražší, ale vydrží asi nafurt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika