Kalifornské žížaly



host - 76.163 (?)
4.3.2007 12:26
Odpoved panu Vyslouzilovi. Vazeny pane.To co popisuji,jsou moje zkusenosti,ktere vam,ani jinym nevnucuji.Pokud opravdu doslo k degeneraci zizal jak popisujete,potom to prospelo tem nasim-naucily se delat.Nekolik roku mam komposter,ktery plnim da se rict stejnym mnozstvim i slozenim odpadu.Vysledek je vzdy stejny,kvalitni kompost. Popisuji svoje zkusenosti,a nikoli zkusenosti nekoho jineho.Nedovedu si totiz predstavit chov zizal v uzavrenem sudu,jak uvadite,ale videl jsem velkochov zizal v zalozenych zahonech.Zahony byly vyrobeny z desek a naplneny hnojem,ktery je pro chov nejlepsi.Zkusenosti tohoto chovatele jsem vyuzil a prizpusobil svym podminkam. Jelikoz nemam hnuj,musi papat travu,.ruzne zbytky z domacnosti a vse co je ze zahrady.Je samozrejme ze material jako drevo,nebotvrde casti rostlin pro ne neni. Tento material drtim a davam opet na kompost.Kompost take polevam zakvasem z kopriv.Pokud zizala ma dost potravy,tak neutika do pudy. Vazeny pane jsem presvedcen, ze mate zkusenosti schovem zizal aze se snimi podelite.Ja nebudu nic menit,ale rad se poucim. S pozdravem Lada.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 66.205 (?), 7.9.2008 21:15

Chtěl bych založit vermikompostování, ale ne v umělém kompostéru, ale na zahradě. Mám k dispozici ohradu 200x200cm, přehrazenou napůl.

A )  Domnívám se, že jednu polovinu bych postupně plnil sekanou trávou, veškerou zelenou hmotou ze zahrady, kuchyňským odpadem a v listopadu završil listím z jabloní a třešní.  Takto by ta hmota přezimovala  - a někdy v březnu že bych koupil   větší dávku  (okolo 8.000 žížal kalifornských) a nasaditl bych je na dno této již chladné kompostovací hmoty. Přikryl tmavou netkanou textilií    a   vlhčil...

B )   Další rok pak že bych stejně postupoval v té druhé polovině kompostéru, postupně vršil  rozsekanou trávu, (ta by prošla horkou fází, aniž by zasáhla či ovlivnila tu pevní půlku kompostéru, kde žížalky již vše od předešléjop cyklu zpravovaly)   a byla by připravena přijmout násadu žížal zase další březen/duben...

A od jara bych už mohl   odebírat naturhumus  žížalek   z té první půlky,  kterou jsem nazval    A)

Může to tak fungovat?

Děkuji předem.   Ing. Měch Čestmír, Praha 6,  Anastázova 16/8 169 00 Praha Břevnov

mail     mechovi.cm@seznam.cz        mobil 603 319 642

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.38 (?), 24.7.2009 10:19

Dobry den, rad bych zazadal nekoho o radu, jak se pestuji zizaly... Predem diky za odpoved... Trojan38@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.103 (?), 12.8.2019 9:33

Snadněji se chová vzácnější žížala hnojní, která je s žížalou kalifornskou příbuzná, je ale právě mnohem odolnější. Žížala kalifornská totiž hyne při kontaktu s obyčejnou hlínou obsahující úlomky kamínků, ty jí odírají a poškozují trávicí trakt. Proto musí být chována pouze v hlídaném od okolní půdy izolovaném prostředí. Naopak žížala hnojní přežije i v obyčejné půdě a jakmile se objeví organický substrát v podobě hnoje nebo kompostu, bleskově se namnoží. Po zpracování této hmoty se pak část populace nějaký čas pohybuje v okolní půdě a hledá další příležitost. Prodává se často v rybářských e-shopech. Podobně se chová baculatější a trochu méně výkonná Dendrobaena veneta. Rychlost zpracování odpadu má ale stále nesrovnatelnou s pomalými klasickými druhy. Dendrobaena se dá sehnat v rybářských potřebách, kde mívají ostatně i žížalu kalifornskou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.103 (?), 12.8.2019 9:36

Na rozdíl od žížaly kalifornské vám v zimě neuhynou, mají zachovaný přezimovací instinkt a vydrží nižší teploty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 142.248 (?), 3.3.2007 15:30
Ahoj-už dva roky se rozmýšlím, jestli vůbec začít s chovem žížal-ale jak si tak čtu vaše příspěvky-mám pocit že to není až zas tak těžké jak jsem si myslela-můžete mi někdo napsat jak na to a kam se pak žížaly dají prodat a za kolik?Děkuji Andrea
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 142.248 (?), 3.3.2007 15:36

Ještě bych se rada zeptala,jesli je možné dát do kompostu kukuřičnou silaž,výlisky z jablek atd.Ještě bych vás chtěla poprosit jestli byste mi napsali jak(nebo v jakém poradí)co dát do kompostu nejdřív ,co pak atd.Děkuji Andrea

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 3.3.2007 16:27
Dotaz na pana 76163. Jak rozeznáte kaliforské žížaly od našich českých červených hnojňáků?  Informaci o křížení jsem získal před 16 lety spolu s balíkem žížal od veterináře, který je kvůli tomu pěstoval pouze v přikrytém  sudu.
   Americká fauna, která se vysazuje v Evropě je obvykle vitálnější než místní druhy - ostatně proto se sem taky dováží. Pokud se nekříží  s původními obyvateli, většinou je z jejich teritorií vytlačuje. Tak tomu je u norka, raka, pstruha a jiných. Pokud by byli kalifornští červi nezkřížitelní s našimi, stačilo by nasadit jednu žížalu do velkého kompostu a do tří let by vzhledem  ke své rozmnožovací potenci vytěsnila všechny české dešťovky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.163 (?), 4.3.2007 12:26
Odpoved panu Vyslouzilovi. Vazeny pane.To co popisuji,jsou moje zkusenosti,ktere vam,ani jinym nevnucuji.Pokud opravdu doslo k degeneraci zizal jak popisujete,potom to prospelo tem nasim-naucily se delat.Nekolik roku mam komposter,ktery plnim da se rict stejnym mnozstvim i slozenim odpadu.Vysledek je vzdy stejny,kvalitni kompost. Popisuji svoje zkusenosti,a nikoli zkusenosti nekoho jineho.Nedovedu si totiz predstavit chov zizal v uzavrenem sudu,jak uvadite,ale videl jsem velkochov zizal v zalozenych zahonech.Zahony byly vyrobeny z desek a naplneny hnojem,ktery je pro chov nejlepsi.Zkusenosti tohoto chovatele jsem vyuzil a prizpusobil svym podminkam. Jelikoz nemam hnuj,musi papat travu,.ruzne zbytky z domacnosti a vse co je ze zahrady.Je samozrejme ze material jako drevo,nebotvrde casti rostlin pro ne neni. Tento material drtim a davam opet na kompost.Kompost take polevam zakvasem z kopriv.Pokud zizala ma dost potravy,tak neutika do pudy. Vazeny pane jsem presvedcen, ze mate zkusenosti schovem zizal aze se snimi podelite.Ja nebudu nic menit,ale rad se poucim. S pozdravem Lada.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 23.3.2007 14:20

Děkuji za konstruktivní příspěvek. Nejsem odborníkem na chov žížal, Krabičku kalifornek jsem zamíchal do kompostu a dál jsem se o ně nestaral. Trochu podrobněji než dřív se možná starám o kompost jako takový. A jistě nejen já. Dřív jsme neměli drtič, neprolévali kompost výluhem, nezakládali jej na vzdušném podloží a nepoužívali kompostéry. Toto všechno kvalitě biologicky vytvořeného substrátu bezpochyby napomáhá. Každý správně založený, odpadem soustavně přikrmovaný a pravidelně provlhčovaný kompost je plný červených drobných žížal. Neumím posoudit, o kolik se liší takovýto kompost od substrátu vytvořeného stejně, jen s jinými žížalami.
  Osobně si myslím, že je to podobné, jako když zakvasíme víno  ušlechtilými kvasinkami a porovnáme s vínem  přirozeně zkvašeným z nemytých hroznů. Rozdíl by tam nějaký být měl, k čemu jinak ty ušlechtilé kmeny, že? Budeme-li další roky zakvašovat víno stočenými kvasinkami (matkou) z loňského, rozdíly se začnou postupně stírat. A podobně to asi bude s těmi žížalami. Ale netvrdím to, mohu se samozřejmě mýlit
    V jednom jsem ovšem kalifornským žížalám vděčný. Naučily amatérské zahradníky odpovědně nakládat s odpadem a správně  kompostovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.49 (?), 3.4.2007 15:23
Chtěla bych se zeptat,jaké ty žížaly mají barvu.Objednala jsem si totiž Kalifornské žížaly z akvaristiky a připadaly mi stejné jako ty naše obyčejné dešťovky...na internetu jsem viděla asi 2 fotky a tam mají barvu černou.Děkuji vám za odpověď!Hanka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika