Do jaké hloubky je použitelná zemina z výkopu?



tezzhon - (13) - 28.106 (?)
28.5.2019 19:58

Dobry den Pane Vyslouzil, uz je to sice stara diskuze, ale ruzne tak procitam a nabiram informace a chtela jsem se zeptat, na co jste pouzil tu jilovitou pudu s kompostem? Prave ja nevim co s ni. Mam 20 m3 jilovite zeminy, 10m3 cernozeme a vedle 10 m3 kompostu, zazracne jsem ho dostala od kamarada. Chci zarovnat teren, jen aby mi rostla trava a nejake ty keriky, byla by to jen okrasna cast zahrady. Potrebuji 50m3 celkove rozprostrit jen na tu okrasnou cast. Ted ale nevim, jestli si radeji privezt nejakou peknou hlinu, ale pocitam, ze bych potrebovala tech 30m3 do tech 50m3 a nebo to nejak celkove namichat. Zase na cast uzitkovou, budu potrebovat dalsich 20m3, tak uz hledam vsude mozne jak to nakombinovat, jestli tu jilovitou vyhodit a nebo ji smichat prave treba s tim kompostem, jak jste psal vy, ale abych nemrhala cennym kompostem jen na okrasnou cast. Prece jenom tolik kubiku bude cenova darda, ale bojim se toho jilu, abych si to pak zbytek zivota nevycitala.Kdybych tech 20m3 rozprostrela, tak mi zbyde vsude dodat na tu okrasnou cast jen 15 cm lepsi zeminy a ja se bojim, ze by to bylo malo na ten travnik a to nechci zadny vystavni. Vim, ze jsem toho napsala moc, ale opravdu nechci zase zbytecne vyhazovat penize, pokud to nebude nutne. Dekuji moc za kazdou vasi cennou radu. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Pepin - (33) - 33.198 (?), 2.6.2017 13:18, zobrazeno: 7003x


Zdravím všechny přátele zahrádek.

Vlastnoručně si kopu díru pro umístění nádrže na dešťovku. Chci se zeptat, jestli je všechna zemina použitelná pro opětovné použití v zahrádce k osetí, či nikoliv a případně do jaké hloubky. Foto přikládám.

Mira


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 2.6.2017 13:25

To je u každého jinak. U mě pod 20 centimetrovým drnem už sama od sebe použitelná není. Na druhé straně jíl z 20 metrů hlubokého vrtu po smíchání s kompostem jsem použil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Pepin - (33) - 33.198 (?), 2.6.2017 13:45

Díky za odpověď.

mě se opticky zdá, že čím hlouběji, tím lepší. Je tam tmavá a čistá hlína. ale tvrdí se, že není "živá". Tak nevím, jestli to půjde použít. kompostu mám trochu. Bude tam zase trávník a chci si přikoupit pár pytlů trávníkového substrátu a promíchat to.

Pěkný den. Mira

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tezzhon - (13) - 28.106 (?), 28.5.2019 19:58

Dobry den Pane Vyslouzil, uz je to sice stara diskuze, ale ruzne tak procitam a nabiram informace a chtela jsem se zeptat, na co jste pouzil tu jilovitou pudu s kompostem? Prave ja nevim co s ni. Mam 20 m3 jilovite zeminy, 10m3 cernozeme a vedle 10 m3 kompostu, zazracne jsem ho dostala od kamarada. Chci zarovnat teren, jen aby mi rostla trava a nejake ty keriky, byla by to jen okrasna cast zahrady. Potrebuji 50m3 celkove rozprostrit jen na tu okrasnou cast. Ted ale nevim, jestli si radeji privezt nejakou peknou hlinu, ale pocitam, ze bych potrebovala tech 30m3 do tech 50m3 a nebo to nejak celkove namichat. Zase na cast uzitkovou, budu potrebovat dalsich 20m3, tak uz hledam vsude mozne jak to nakombinovat, jestli tu jilovitou vyhodit a nebo ji smichat prave treba s tim kompostem, jak jste psal vy, ale abych nemrhala cennym kompostem jen na okrasnou cast. Prece jenom tolik kubiku bude cenova darda, ale bojim se toho jilu, abych si to pak zbytek zivota nevycitala.Kdybych tech 20m3 rozprostrela, tak mi zbyde vsude dodat na tu okrasnou cast jen 15 cm lepsi zeminy a ja se bojim, ze by to bylo malo na ten travnik a to nechci zadny vystavni. Vim, ze jsem toho napsala moc, ale opravdu nechci zase zbytecne vyhazovat penize, pokud to nebude nutne. Dekuji moc za kazdou vasi cennou radu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 28.5.2019 22:44

Abych byl upřímný, nedovedu si představit, jak promícháváte dvacet kubíků jílu s deseti kubíky kompostu. Dělal jsem to v malém a mohu říci, že opravdový jíl jsou tak pevné kusy, že to prakticky s ničím promíchat nejde. Nejsnadnější řešení je tedy jíl vyhodit, navozit a rozprostřít všude novou kvalitní zeminu. Není ale nejlevnější. Na druhé straně trávník (nechcete-li hrát golf)  a okrasné keříky dokáží odpustit i méně kvalitní půdu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tezzhon - (13) - 28.106 (?), 29.5.2019 9:03

No to ja si to taky nedokazu predstvit, uz jsem na to prave chtela povolat nejakou techniku, ale i ta cena za hodinu je pak tak vysoka, jako kdybych si nechala dovest lepsi zeminu. Travnik anglickeho stylu opravdu nechci, vlastne se mi ani nelibi, ale pak jsem se taky bala, aby se mi netvorily na tom budoucim travniku kaluze, kdyz dokazu navozit 20 cm na ten jil lepsi pudy, tak prebytecna voda, jak pak odtec, kdyz ten jil ji pak nepusti. No, asi se do toho moc zamotavam, ale to je tim, jak porad nekde neco ctu :-). Asi radeji jil odvezu, neda mi to spat. Dekuji moc za radu, nebudu to asi tak komplikovat a nic michat, to bude asi nejlepsi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 2.6.2017 15:43

Obecně se tímto ztabývá pedologie (či půdoznalství). Pro zemědělsky využívané pozemky platí, že navrchu je ornice a ta je nejhodnotnější jak co do půdní struktury, tak do obsahu humusových látek a živin. Pod tím je podorničí (ale nemusí být) a pak matečný substrát. Každá vrstva má své vlastnosti a podle toho se dá alternativně použít. Písek na vylehčování těžkých půd, jíl sparaše a hlíny na vylepšení půd písčitých (vysychavých),...

Takže zkuste si dát tu práci, že výkob budete dávat na jednotlivé kupičky podle vrstev na hloubku rýče (25-30 cm). Pak si popíšeme jejich vlastnosti a zkusíme určit, na co jsou vhodné. Taky jty kupičky můžete zblízka nafotit (lehce navlhčené rosičkou, aby nebyly suše bledé).

Něco také lze vyčíst z kódu BPEJ, který je uveden na výpise z katastru nemovitostí.

Pokračování později.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika