smímač hladiny vody



host - 195.197 (?)
25.6.2010 15:10

Jednoduché, ale pěkné řešení, to se dá udělat raz dva a téměř nemůže zlobit. Co místo barevných značek použít stupnci ze svinovacího metru - k mání je i 10m. Vhodnost pogumovaného nylonu jsem nezkoušel, ale připadá mi lepší než ocel. Zdravím, MB

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
            
host - 195.197 (?), 25.6.2010 15:10

Jednoduché, ale pěkné řešení, to se dá udělat raz dva a téměř nemůže zlobit. Co místo barevných značek použít stupnci ze svinovacího metru - k mání je i 10m. Vhodnost pogumovaného nylonu jsem nezkoušel, ale připadá mi lepší než ocel. Zdravím, MB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 130.12 (?), 17.8.2007 1:03
Zařízení  na principu "stlačeného vzduchového polštáře a  pod ním uzavřeného sloupce vody" nemůže dlouhodobě fungovat, protože vzduch se rozpouští ve vodě a tím se hladina vodního sloupce mění, vzhledem k rozdílné specifické hmotnosti vzduchu a vody je pak i výsledný naměřený tlak pokaždé jiný a to pomíjím rozdíly atmosferického tlaku, "proti, kterému vlastně měříme". Pro úplnost, čím vyšší vzdálenost měřícího místa od hladiny a čím menší měřený rozdíl  mezi max a min hladinou tím je větší chyba měření.

Jediné spolehlivé řešení je měření hydrostatického tlaku přímo na dně studny nebo vrtu pomocí  diferenciálního polovodičového snímače tlaku a vyvedení naměřeného elektrického signálu specielním kabelem, který zároveň slouží jako "odvzdušnění" tj. referenční "nula" atmosferického tlaku, který se samozřejmě mění - pak je snímám pouze skutečný hydrostatický tlak sloupce vody.

Toto zařízení používám více jak rok k plné spokojenosti, pokud by k tomu chtěl někdo další info mohu poskytnout. Stabilita a opakovatelnost naměřených údajů  jsou velice dobré.

Spp alesu

alesu@seznam.cz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 59.58 (?), 2.8.2013 10:20

Dobrý den, vaše řešení má jednu drobnou nedokonalost a to, že se vám vzduch v trubce během času rozpustí ve vodě a nebude co měřit. Podrobně jsem se řešení pokusil popsat zde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.52 (?), 18.4.2007 14:10
Jako technik a elektrikář jsem se zabýval otázkou jak na to dost dlouho, abych nakonec došel k řešení za babku: Ve vhodném místě upevním na stěnu studny plovák od kalovky s vyvedeným kabelem ven ze studny. Když je vody dost, plovák je nahoře a třeba i metr pod hladinou, nicméně kontakt mi říká vody je dost. Když je vody málo, plovák klesne, rozpojí kontakt a rozpojí (třeba u mne) napájení čerpadla. Kolik je vody doopravdy je Vám stejně fuk. Když jí máte málo, stejně nezalejete celou zahradu a zalévat se naučíte od nejdůležitějších po méně důležité. Navíc voda přímo ze studny je moc studená. Já to mám tak, že v noci mi čerpadlo natlačí vodu do dvou 1000 litrových nádrží, přes den se ohřeje a večer zaleju. A fur dokola. Pro zalévání mám v nádržích stejný plovák a když dojde voda, nespustím čerpadlo, nebo se vypne. A to je vše. Materál za pár korun, trochu přemýšlet a trochu lidského sádla. Mějte se.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 58.47 (?), 19.4.2007 20:01
Tak to je dobrý nápad.Jen mě prozraďte jak vodotěsně napojím ten plovákový spínač,uměl jsem vulkanisovat spojky na gumových kabelech ale už nemám material.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 103.201 (?), 19.4.2007 20:58
Tak to už jsme u klasického systému hlídače hladiny, který máme na ponorném čerpadle. 3 kontakty - 1 pro hladinu min. - cca 0,5m nad čerpadlem, 2 pro hladinu sepnutí čerpadla - výška dle vydatnosti zdroje vody  a 3 společný. Napětí je střídavé  6V- z důvodu  zabránění elektrolýzy - rozklad vody el. proudem, ale stejnosměrným. Kontakty jsem umístil na "poliš" plastovými svorkami a 3 roky se už o to nestarám. Celé to stálo asi 800,-Kč.Čerpadlo je chráněné proti běhu naprázdno a obecně je to jedno kolik je vody ve studni. Ale já jsem to pochopil tak, že je snaha vědět průběžně kolik  vody je ve studni. To by bylo řešení p. Františka, pro mě ovšem bych si představoval mít tlakoměr u tlakového zásobníku, nebo někde v místnosti, ne na studni, což by ale také šlo udělat, pouze by to bylo o několik kolínek navíc, musím to promyslet. Toto má význam zejména v době sucha, jestli zásoba vody ve studni bude stačit  na zamýšlenou spotřebu. J.S.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 239.9 (?), 26.11.2008 18:35

Řešení pana Františka jde realizovat,  jen se musí dobře spočítat tlak v trubce vzhledemi k rozsahu měřeného tlaku na manometru. Namítané rozpouštění vzduchu se nechá eliminovat klesáním hladiny pod otevřený konec trubky během čerpání, takže dojde k obnovení vzduchu v trubce a tím i srovnání tlaku vzduchu vzhledem k okamžitému atmosférickému tlaku. Tím se odstraní zároveń i závislost na okolní teplotě a jejího vlivu na snímaný tlak. Měření bude přesné jen při poklesu pod otevřený konec během čerpání, jinak bude informativní a dostačující.         Manometry se vyrábějí i se spínacími nebo rozpínacími kontakty...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jaroslavnerusil - (6) - 220.133 (?), 25.3.2013 11:55

Zajímavý nápad, nicméně není jednodušší pořídit čerpadlo s hladinovým spínačem? :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 215.98 (?), 19.5.2009 8:19

po dlouhém hledání se mi podařilo najít toto.  Využívá to vodivostního principu měření - vícežilový kabel s postupně se "vynořujícími" vodiči. Toto schéma využívá pouze měření ve 4 úrovních, ale nevidím problém v rozšíření např na 15 úrovní. Výsledkem by byl sloupec 15LED - ocejchované dle libosti podle odizolování kabelu. Netušíte jestli někdo něco podobného nevyrábí, či by nebyl schopen za úplatu vyrobit? Stačila by osazaná DPS za rozumnou cenu. Pokud ne tak budu muset oprášit pájku a elektro znalosti protože se zdá že jiná cenově přijatelná alternativa neexistuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 8.26 (?), 15.11.2011 15:03

Toto řešení je mi nejsympatičtější (s použitím min. 8mi diod), na tišťák bych se v tomto případě vykašlal, koupil švába s paticí, nabastlil to, zavřel do vhodné krabičky s baterií (diody samozřejmě vyvedeny ven z krabičky) , přidal spínač ON/OFF a je hotovo... Provedení zavedení drátků do studny budiž na fantazii každého, kdo se do toho pustí. Díky za tip. Hned se do toho pustím :D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika