Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Dobrý deň.

prosím o radu, ako zmenšiť usádzanie vodného kameňa v čerpadle v našej studni.

Pred tromi rokmi sme zrealizovali nový systém na čerpanie vody v našej záhr. osade. Systém funguje dobre, ale pred pár dňami prestalo fungovať čerpadlo v studni (ZDS typ QPGO.P.3-9.15 DRP).

Skontroloval som elektriku, istič čerpadla vyhodený. Vytiahol som čerpadlo zo studne, a zistil som, že je celé pokryté vrstvou vodného kameňa. Predpokladám že kameň bol usadený aj vo vnútri, a zadrel obežné kolesá. Namočil som ho do octovej vody. Kameň sa cez noc rozpustil, hriadeľ sa dá voľne točiť. Ale istič znovu vyhadzuje. Tak som ho dal do servisu, aby zistili čo je pokazené. Predpokladám spálený rozbehový kondenzátor, alebo vinutie motora. Aby sme neboli bez vody, tak som kúpil nové čerpadlo rovnakého typu.

Otázka je, ako znížiť usadzovanie vodného kameňa v čerpadle, aby tento problém znovu nenastal.

Jedna možnosť je čerpadlo v pravidelných intervaloch vyťahovať a čistiť v octovej vode. To je ale dosť pracné.

Druhá možnosť, aby som ho nemusel vyťahovať, uvažujem že nalejem do studne ocot, alebo tam nasypem kys. citrónovú. Mohlo by to fungovať, ak bude mať roztok kyseliny dostatočnú koncentráciu. Sú to prírodné látky, po vyčerpaní studne sa v nádrži zriedia, nemali by ničomu uškodiť.

Počítam že studňa je celkovej hĺbky 10 m. Hladina vody je v hĺbke 3 m. To je objem 0,22 m3. Poradíte prosím, koľko budem potrebovať octu, resp. kys. citrónovej, aby sa vodný kameň rozpustil?

Ďakujem.

Peter z Nitry

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 12 a číslo 19.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika