Lečo zavařené a zkažené



Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?)
29.9.2010 18:20

Teploměr máme stejný i hrnec (společný). Ten teploměr prověřím a dám sem foto. Mám jěště topenářský. Ano je pravda, že nám praskají angešty ale to bude asi tím, že je zavařujeme moc zralé. Jinak se zavařováním nemáme problémy, dokonce jsem zavařoval ve venkovním kotli s ponořením kovovým košem na bramory a v němm 21 sklenic najednou (horní řada trčela si 2 cm z vody) a jedna uprostřed měla děravé víko a prostrčený teploměr. To se pak po vytažení rychle vymění. Výhoda tohoto zavařování je, že měříte teplotu uprostřed sklenice a sledujete dosažení o 3°C více jak je pasterizační teplota tedy asi 71°C(nevím to přesně, musel bych se podívat) a už nemusí být žádná prodleva. Dokonce jsem zaznamenal graficky náběh teploty mimo sklenice a uprostřed sklenice a je to "nebe a dudy". Zatímco mimo už bylo 80°c, tak ve sklenici uprostřed to teprve dosahovalo 50°C.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 29.9.2010 15:09

U víček twist off je možno udělat test přichycení před zavařením odsávacím zvonem - vpáčené víčkop se chytne prakticky vždy. U omniovek to použít nelze. Omniová víčka standartně zajišťuji plechovými pružinami, které jsem pořídil kdsysi dávno s víčky pro opakovaná použití.
Pokud se kazí všechny konzervy, není to nikdy netěsností víček, nýbrž technologií zavařování (moc plné sklenice)  nebo přítomností anaerobů, kteří přežijí jednorázový var

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 29.9.2010 18:20

Teploměr máme stejný i hrnec (společný). Ten teploměr prověřím a dám sem foto. Mám jěště topenářský. Ano je pravda, že nám praskají angešty ale to bude asi tím, že je zavařujeme moc zralé. Jinak se zavařováním nemáme problémy, dokonce jsem zavařoval ve venkovním kotli s ponořením kovovým košem na bramory a v němm 21 sklenic najednou (horní řada trčela si 2 cm z vody) a jedna uprostřed měla děravé víko a prostrčený teploměr. To se pak po vytažení rychle vymění. Výhoda tohoto zavařování je, že měříte teplotu uprostřed sklenice a sledujete dosažení o 3°C více jak je pasterizační teplota tedy asi 71°C(nevím to přesně, musel bych se podívat) a už nemusí být žádná prodleva. Dokonce jsem zaznamenal graficky náběh teploty mimo sklenice a uprostřed sklenice a je to "nebe a dudy". Zatímco mimo už bylo 80°c, tak ve sklenici uprostřed to teprve dosahovalo 50°C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 39.10 (?), 8.9.2011 9:57

V posledních letech mám určitý propad při zavařování s víčky omnia. Podobnou zkušenost má i můj kamarád.Víčka zřejmě nemají kvalitu dříve vyráběných. Po vychladnutí zasterilizovaných sklenic zkouším přichycení víček poťukem na jejich střed a podle výšky tónu zvukové odezvy většinou poznám nepřichycené. V poslední době zvyšuji procento úspěchu zatěžováním víček závažími. Kilovky jsou ideální.  Podezření mám na kvalitu, nebo provedení těsnění víčka. K doplnění dodávám, že na příklad rajčatovou šťávu nalévám po tepelném zpracování horkou k bodu varu do pivních sklenic, které v zápětí zavírám použitými ale krátce sterilizovanými korunkovými uzávěry s tím, že lahve po uzavření pokládám naležato z důvodu lepšího prohřátí zbytku vzduchu v láhvi. Šťáva se mi nikdy nekazila. Problém nevidím tudíž ve sterilizaci, ale v kvalitě víček. I moje zkušenost se zavařováním je taková, že hospodyňky spíše sterilizaci časově přehánějí, takže v tom nebude jádro problému.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 8.9.2011 15:07

Taky mě trochu zarazilo, že se pár víček nechytlo. Přitom se jednalo mnohdy o víčka nová, zatímco dřív jsem je používal dokola 5 i vícekrát. Neúspěch se snažím minimalizovat odsátím vzduchu vývěvou před umístěním do hrnce - poklepem lze poznat, že víčko drží ještě před zavařením. Taky víčka opatřuji pružinami, které se prodávaly kdysi k víčkům na opakované použití. Pružiny byly z nerezu a tak jsou vlastně nezničitelné. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 54.27 (?), 8.9.2011 15:13

No, mne to zarazilo docela dost, že zvláště některá nová víčka jaksi "nechytají". Přemýšlela jsem zda to není rukama (zavařuji již docela dlouho) a nebo zda nejsou na vině sklenice - napadl mne jemný "obrus" při otvírání zavařenin. Díky za tyto příspěvky, nejsem v tom sama. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 8.9.2011 16:12

Možné to je, sklenice, na rozdíl od víček,  neobnovujeme prakticky vůbec. Ale nemyslím si, že by se otvíráním výrazněji obrušovaly.
   Dříve byla víčka dvojího druhu. S bílým těsněním - bylo trvanlivější, ale nevhodné pro potraviny s obsahem tuku, s červenou gumou, která dřív steřela, ale odolala tučným pokrmům. Dnešní růžová těsnění nanášená asi nástřikem jsou prý univerzální, ale kdo ví. Možná je jeho vrstva tenší, takže drobné nerovnosti nedovede utěsnit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 221.71 (?), 23.8.2011 11:40

Dobrý den, mohla by jste prosím napsat postup toho zavařování v mikrovlnce? Děkuji Monika

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marie12 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (429) - 64.226 (?), 23.8.2011 12:01
Jestli to patřilo mně, tak si dejte tady do vyhledávání Zavařování v mikrovlnce a tam to popisuje p. Berta a tak to dělám i já.Lečo již mám zavařené taky moravanku, okurky i kompoty nic se nekazí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 208.197 (?), 1.9.2016 18:36

Ano, přesně tak to dělám já. Jen stále zavařuji v hrnci s vodou. Starý zvyk je straý zvyk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 145.195 (?), 29.9.2010 15:09

my lečo zavařujeme tak, že ho uděláme jako klasiku (dušená zelenina na oleji) na jídlo akorát do toho nedáme salám a vejce a zavaříme aby se zatáhlůa víčka a tohle děláme už třetí rok a v pohodě dokonce jsem ve sklepě našel letos svoji první várku a chutnala dobře i po 3letech

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika