Zalévání nově založeného trávníku



Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?)
7.9.2009 11:25

šlapejte na stejná místa, případně položte několik málo prken. Přesouvání zavlažovačů se nevyhnete.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 11.2 (?), 7.9.2009 11:21, zobrazeno: 16688x

Chci se zeptat, jak řešíte zalévání nově založeného trávníku. Vyseli jsme trávu a teď se snažíme udržovat hlínu mokrou. Kvůli nepravidelnému tvaru zahrady musíme zalévací rozstřikovač umísťovat na čtyři různá místa, což znamená několikrát denně ho stěhovat a přecházet po právě zalité hlíně. Díky tomu jsme si už zasetou trávu soustavným přecházením z poloviny rozorali a z druhé poloviny odnesli na botách. Je zřejmé, že něco děláme zásadně špatně. Může mi prosím někdo poradit, jak postupovat správně? Umístění čtyř hadic a čtyř zavlažovačů mi připadá jako poněkud nákladná varianta...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 7.9.2009 11:25

šlapejte na stejná místa, případně položte několik málo prken. Přesouvání zavlažovačů se nevyhnete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 11.2 (?), 7.9.2009 12:13

Dekuji za radu, ta prkna zkusim.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 7.9.2009 11:49

Nepřemýšleli jste o eventualitě trávník nezalévat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 11.2 (?), 7.9.2009 12:12

Ne, to mne skutecne nenapadlo. Predpokladal jsem totiz, ze pokud ho nebudu zalevat, tak neporoste. Budu mit porad jen zrni zahrabane v zemi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 143.205 (?), 7.9.2009 12:17

No, takhle přesně to není, travní semeno může být v zemi bez zalévání, otázka je nyní ta, co to s ním udělá, když bylo již nějakou dobu pod závlahou.  Možná byste si mohl najít příspěvek, který pod podpisem Stanislaw dává jiný čtenář.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 248.69 (?), 7.9.2009 15:26

Položení prken nebo nějakých dlaždic vám může pomoci. Vstupujte na plochu stále stejnými cestami (tam pak moc trávy sice nevyroste, ale to můžete napravit třeba na jaře nakypřením a dosetím).

Pokud máte travní semeno několika odrůd - prostě travní směs - myslete na to, že klíčí v různý čas. Nejdříve klíčí jílek vytrvalý (5-7dní), nejdéle lipnice luční (kolem 20 dní). Nedostatečné zalévání se poté projeví řídkým porostem, kde se prosadí travní druhy v takovém poměru, který nebyl záměrem tvůrce směsi. Když takový řídký trávník ještě jednou či dvakrát celý dosejete (třeba později na podzim či příští rok na jaře)  - taky bude zelený, ale o nějakém optimálním složení druhů se mluvit moc nedá. Můžete to pojmout tak, že v trávníku se nakonec stejně prosadí nejvíce ty druhy trav, pro které je vaše zahrada nejvhodnější.

Osobně se to snažím udělat pořádně hned napoprvé, avšak po 17 dnech od setí se mi také objevila místa, která jsem prostě nedokázal udržet ve vlhku (ta jsem dnes trochu dosel a jemně posypal přesátou hlínou). A snažím se zalévat dál. Doufal jsem, že bude počasí příznivější (pod mrakem a přeháňky), takto musím zalévat i 5-7x za den (když je ošklivo, tak pouze jednou za den).

Postupně klesající ochotu zalévat udržuje radost z rostoucí trávy - nyní je vysoká asi 6 cm.

A když travní semeno naklíčí a uschne, těžko se vzpamatuje. Základní možnoti vidím dvě, zalévat občas (a připravit se na větší dosévání plochy v budoucnu), či se snažit držet půdu vlhkou (a ušetřit si práci v budoucnu, dosáhnout dříve funkční travní plochy).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 11.2 (?), 7.9.2009 15:56

Děkuji za všechny rady zde i jinde, nakonec to snad přecejen zvládnu. Zatím jsem byl z trávníku dost nešťastný, protože se mi při jeho zakládání svépomocí víceméně pokazilo na co jsem sáhl, ale možná se to nakonec přecejen naučím :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 7.9.2009 15:31

A já jsem to řešil netkanou textilií a prkny. Jinak by totiž největší radost z nakypřené půdy měly kočky a pak ještě ptáci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika