Zakládání tzv. květnatých luk



Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?)
23.11.2016 9:14

Mají okolo jezeduši louky, které se sečou jednou, maximálně dvakrát za rok. Nic moc květnatého tam neroste, mimo pampelišek zjara, to bývá hezký pohled...no jo, ale oni tam nevyseli květnatou louku, pokud tam kdysi stará květnatá louka byla tak byla zorána a oseta nějakou travní směsí. Víte jak to je : Myslet znamená ho... vědět. laugh

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 73.230 (?), 22.11.2016 22:03, zobrazeno: 10151x

Dobrý den, chci se zeptat zdali máte někdo odzkoušené zakládání těchto luk buď čistosevem, či jakým si přísevem? 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 212.42 (?), 22.11.2016 22:30

Zalezi jak moc na to spechate a kolik do toho chcete investovat (jak velkou louku bude zakladat). A samozrejme co od toho cekate. Ja mam zkusenosti se zalozenim louky na nekolika tisicich metrech orne pudy,  po posledni sklizni jsem to nechal jeste zorat, zkultivovat a pak rozhazel semena. Pouzil jsem vyrazne nizsi davku, nez byla doporucena - vzesly porost byl take velmi ridky. Ovsem rostliny se samy vysemenily a v pristim roce uz to byla krasna, zapojena louka za naklady radove nizsi, nez pri pouziti doporucene davky semene.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 144.252 (?), 23.11.2016 0:15

Neberte mně vůbec vážně, nemám se zakládaním květných luk žádné osobní praktické zkušenosti.
Jen co jsem tak v okolí viděl:
*
Původní trávní porost byl firmou nějakým herbicidním postřikem huben celou sezonu. Pak zrotavován a oset.
*
Jak to vyrostlo bylo to moc hezké, ale majitel se příští rok asi moc nudil a chyběly mu asi "projížďky" zahradním traktorkem tak ho posekal brzo. Jen co vykvetl, asi mu to pravidelné sekání trávy chybělo.
Párkrát to pak ještě zopakoval a už se tam to luční kvíti vyskytuje jen sporadicky.
A i když toho nechal, kupodivu se tam ten původní, ten porost před kultivavací, nevrací.
Roste tam jen řídce "pár" stébel z původně zamýšlené květnaté louky. A myslím, že je jen otázkou času, a to velmi krátkého, než se mu tam nastěhují velmi invazivní a nechtěné druhy travin.
To si pak teprve pojezdí...
*
Květnaté louky nejsou nic pro "trávnikáře". Je to houšť do výše až skoro kolen, semeniště hmyzů, ptáků, plazů, hlodavců, klíšťat apod. Na dnešní poměry tudiž velmi nebezpečná džungle. A určitě to bude trnem v oku všem sousedům jako semeniště "plevelů"...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 23.11.2016 8:25

Mimo první věty postu pana R. ještě dodám, že taková louka asi bude prosperovat jen na sušších místech, kde tráva moc rychle neroste. Budou tam bydlet miliony klíšťat a plouhat se v tom když je to vysoké taky není žádný zážitek. Vyběhnout ráno se dá na trávník, ale ne na louku s bojínky a srhami zvíci metru dvaceti. To jde jen ve filmu. Mají okolo jezeduši louky, které se sečou jednou, maximálně dvakrát za rok. Nic moc květnatého tam neroste, mimo pampelišek zjara, to bývá hezký pohled. Tedy podle mne udržet takovou louku vyžaduje souhru podmínek půdních, meteorologických, vlhkostních a obdělávání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 23.11.2016 9:14

Mají okolo jezeduši louky, které se sečou jednou, maximálně dvakrát za rok. Nic moc květnatého tam neroste, mimo pampelišek zjara, to bývá hezký pohled...no jo, ale oni tam nevyseli květnatou louku, pokud tam kdysi stará květnatá louka byla tak byla zorána a oseta nějakou travní směsí. Víte jak to je : Myslet znamená ho... vědět. laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 147.46 (?), 23.11.2016 9:25

Květnatá louka je sice pěkná věc, ale vyžaduje jiný druh ošetřování, než trávníček okolo baráku. V případě, že použijete k výsevu hotovou namíchanou směs, tak se může stát, že tam budete mít spoustu řebříčku obecného a žlutého, Kosením se velmi zahušťuje, vytváří koberce a tím velmi silně konkuruje ostatním rostlinám. Nakonec je velkým problémem se ho zbavit. Můžete si ovšem rostlinnou skladbu zvolit sám, tady asi narazíte na nedostupnost semen některých druhů a budete odkázán vlastnoruční sběr v přírodě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 240.228 (?), 23.11.2016 11:10

Květnatou louku mám, vysela mi zahradnická firma. Po 10letech se skladba určitě proměnila, ale nějak mi to je jedno. Sázeli jsme ji pod lípy, s vizí mít tam někdy v budoucnosti i úl(úly) Jaké trávy tam jsou netuším, v těch se moc nevyznám,  jsou tam od začátku kohoutky, které jsem poprvé uviděla až na ní, u nás právě v přírodě kolem nerostou, jsou tam hodně svízele, syřišťový a hezky vonící(alespoň si myslím, že taky svízel) třezalka, kopretiny, pryskyřník, kozí brada, chrastavec, vikev, kozlík..a nejvíc se mi tam teďka plehní nevím odkud a nevím jak se jmenuje(a kde tu potvoru najít?) taková bleděžlutá kytka, chlupaté listy, podobná snad nějaké mochně či čemu. Já fakt nevím, kde tuhle kytku hledat. Nenapadá vás něco? (podle toho popisu sotvacheeky) Louku sečeme maximálně dvakrát ročně - v létě a na někdy ještě na podzim. Ano, je vysoká, polehne, suchá tráva moc parády nenadělá, chodit se po ní opravdu nedá - ale na to ji nemáme. Teď řešíme, vzhledem k šíření bylin na nejbližších květinových rabata, že ji přesuneme o kousek víš, za živý plot, kde je vysazený takový mišmaš stromů a keřů a jetel tchánům pro králíky a původní louku budem sekat už na krátko. Konvalinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 23.11.2016 11:26

Ještě je třeba dodat, že žijete na stepi, potažmo polopoušti, tam se taková louka udržuje sama.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 240.228 (?), 23.11.2016 11:44

Jo, jo, asi takcheeky Všude nad náma jsou orchidejové louky CHKO Bílé Karpaty - které se také musí sekat přesně podle regulí. Takže jak vidíme, že se sekají, sečem pak takéwink Konvalinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 23.11.2016 11:58

To s tou pouští, polopouští je samozřejmě nesmysl. V Bílých Karpatech, kde je plno květnatých luk něco jako polopoušť není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika