Travni smes na sluna mista



host - 244.118 (?)
10.8.2015 23:17

Dobrý den,

před 5 týdny jsem vysel stejnou travní směs jako pan Malý (tedy VV-3/2) jedná se o cca 20m2 v polostínu. Po 4 týdnech jsem provedl první seč vřetenovkou a následně postupně snižoval výšku až na 2,5 cm. Nyní mi trávník řídne a tvoří se žluté fleky jakoby tráva hnila nebo usychala. Ubral jsem na zavlažování ale trávnk se stále zhoršuje. Podařilo se Vám nějak vyřešit problém s hnilobou a myslíte že mám stejný problém? Děkuji za pomoc

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
host - 244.118 (?), 5.8.2015 13:46

Zapoměl jsem se podepsat. :) Jedná se o stejného tazatel viz. předešlé příspěvky. Travní směs mám VV-3/3 kde je 20% jílků jinak kostřavy. Raději to nebudu riskovat a postřik provedu až v září, kdy už by měl být trávník zapojen a fáze růstu by měla být větší než BBCH 14

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 244.118 (?), 10.8.2015 23:17

Dobrý den,

před 5 týdny jsem vysel stejnou travní směs jako pan Malý (tedy VV-3/2) jedná se o cca 20m2 v polostínu. Po 4 týdnech jsem provedl první seč vřetenovkou a následně postupně snižoval výšku až na 2,5 cm. Nyní mi trávník řídne a tvoří se žluté fleky jakoby tráva hnila nebo usychala. Ubral jsem na zavlažování ale trávnk se stále zhoršuje. Podařilo se Vám nějak vyřešit problém s hnilobou a myslíte že mám stejný problém? Děkuji za pomoc

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 7.98 (?), 11.8.2015 9:07

skor by som tipoval prilis nizku vysku kosenia. Mam 3 travniky Aros Zahrada, do sucha a do tiena. Nizku sec (vretenovka nastavena na 2.2) znesie v tychto horucavach iba zmes Zahrada. Ostatne dve reaguju podobnymi priznakmi ako ste opisal, trava proste vyhori a nepomoze ani dostatocna zavlaha kt. je v mojom pripade automaticka, riadena cidlom vlhkosti, takze tam mam vysku nastavenu na 3.2.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 11.8.2015 10:00

Dobrý den,

Vaše problémy nejsou ničím výjmečným, mladá kostřava je velice choulostivá tráva, navíc pro výsev jste nezvolil vhodný termín a na výšku 2,5 cm přešel docela brzo, i když těch 2,5 cm je pro tento typ směsi ideál ale po 5 týdnech v tomto počasí nevím. Pokud by jste neměl tyto problémy tak bych se divil. 

Moje otázka :

1) Hnojil jste a čím?

2) Jak často a kolik zaléváte.

3) Jak často sečete

Každopádně bude to chtít opatrně suchou a tlející trávu vyčesat, pohnojit (nepřekročit dávku) a upravit zálivku tak aby docházelo k řádnému provlhčení půdy do hloubky. Trávník zatím nemá hluboké kořeny (hlavní problém), což bude hodně odvislé od typu půdy v čem je vysetá a způsobu zálivky. Máte tam druhy jako kostřava ovčí, která je spíše "suchomilnou" travou a trvalé přemokření jí vadí. Také doporučuji z počátku po sečení trávník lehce pročísnout hraběmi, koštětem aby se stébla narovnala, pomůže to předcházet hnědnutí v místech kde je tráva třeba přitlačená kolečky sekačky apod.

Pokud by jstě měl podezření na konkrétní plíseň tak ošetřit vhodným fungicidem. Žluté fleky vytváří letní fuzarioza (spála) a vyskytuje se defacto jen na kostřavách. Příčina je v nadbytku dusíku, nedostatku hořčíku, podporuje ji vysoká teplota vzduchu ve spojení s vysokou vzdušnou vlhkostí a vysokou teplotou půdy. Což může být Váš problém a je to nyní častý problém všech, kteří mají kostřavové trávníky a častou bohatou zálivku. Bohužel je velice nepříznivé počasí. Pokud by to byla Fuzarioza tak ošetřit např. Rovral AquaFlo něco co má účinou látku iprodion, myclobutanil, propiconazole a thiophanate-methyl.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 244.118 (?), 11.8.2015 11:41

Popíši tedy celý postup:

Na plochu cca 20m2 (polostín) byl po prokypření do hloubky 20 cm navežen kompost, který byl smíchán s křemičitým písekm v poměru 50:50, tato vrstva měla 10 cm. Na tuto vrstvu byl navežen trávníkový substrát (bezplevelný) od Agor CS ve výšce 5 cm. Dne 30.6. bylo vyseto trávníkové osivo (dnes je to tedy přesně 6 týdnů).

Zálivka: 1. až 4 týden zavlažováno 4-5x denně mírnou zálivkou

4. týden první seč při výšce cca 8cm na výšku 5 cm

seč jsem prováděl po 3-4 dnech a vždy ubíral po 0,5cm až jsem na konci 5. týdne se dostal na výšku 2,5 cm

zavlažování v 5. týdnu jen ráno a večer větší množství než v prvních 4. týdnech.

Na konci 5. týdne pohnojeno v dávce 20g/m2 trávníkovým hnojivem s dlouhodobým účinkem. GardenBoom Agro CS.

Dnes je konec 6. týdne a trávník je řídký a objevují se žluté fleky, tento postup jsem aplikoval již několikrát při vysévání a nebyl problém ale je pravda, že jsem nikdy nevyséval jen kostřavy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 11.8.2015 12:08

Proti postupu při založení nemám v zásadě nic proti, samozřejmě vrchní vrstva substrátu Vám nyní hrozně prosychá a na založení v této době to asi nebylo nejrozumnější řešení. Kořeny zatím nejsou hluboko a vy proto  zaléváte tak jak zaléváte.

  Bohužel hlavní přičina bude tedy si v současné zálivce. Mladá kostřava vzlášť ovčí nesnese zálivku 2x denně v době kdy je již v pokoročilé fázi růstu. Doporučil bych zalévat ve vedrech jen ráno a pokud by to šlo a trávník to ustál tak ob den. Pokud pominou vedra tak bych zaléval max. 2x týdně dávkou 15 - 20 L/m2, podle počasí. Mám osobně vyzkoušeno, že mladým kostřavám opravdu trvalé přemokření vadí a reagují přesně jako Váš trávník. Vzlášť večer není vhodná doba na zálivku, já zalévám klidně i dopoledne, je lepší když se něco málo vypaří ale trávník rychle osche, plísně způsobuje i rosa a pokud je trávník skoro celý den vlhký tak kostřavy takto reagují.

Mám kostřavový trávník a místa co jsou trvale celý den na slunku nyní zalévám od den dávkou 15/L m2. Pokud pominou vedra tak přejdu na zálivku 20L/m2 max. 2 týdně. Profil a složení půdy mám podobné jen nemám vrchní vrstvu čistý substrát právě z důvodu prosychání v létě.

To hnojivo, bylo jaké Spring, Summer, Pre Seed? Gardenboom jich dělá několik a liší se poměrem živin. Rozhodně to nyní v létě nepřehánět s dusíkem. Máte směs co snese i málo živin.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 244.118 (?), 11.8.2015 13:37

Hnojivo bylo summer, které mi zbylo z hnojení v červnu.

Asi to opravdu bude tou zálivkou, dnes upravým zavlažování jen na dopoledne a zkusím zálevat obden. Snad se z toho trávník ještě vzpamatuje a když ne, tak ho koncem září doseji. Děkuji za informace ohledně péče o trávník pouze z kostřav. Musím si zvyknout na odlišný způsob péče.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 11.8.2015 14:24

Ještě doporučuji zapískovat horní vrstvu, mne se na kostřavách pískování horní vrstvy osvědčilo, omezuji vlhkou část trávníku a trávníku to prospívá. Čisté kostřavy jsou oproti jílkům a lipnicím poměrně těžké na péči, snášejí sice lépe sucho, stačí jim méně živin, ale jinak jsou pro opravdové nadšence co domu dají potřebnou péči. Pokud by jste časem poslal fotku již zapojeného trávníku tak budu rád. Máte pro mnohé nadšené trávníkáře zajímavou směs, která snese i střední zátěž a pokud dostane to co má, tak by to měl být super jemný trávník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 244.118 (?), 11.8.2015 23:57

Až bude trávník vypadat, tak jak má tak foto zašlu :) Jinak myslíte že je hodně špatný nápad (až opadnou tyto vysoké teploty) trávník dosít? Nebo mám počkat až na konec září? Místy jsou i cca 10cm holá místa, takže bude určitě nutné dosévat, ale bojím se, že když teď trávník doseji budu muset znovu udržovat vrchni vrstvu mokrou a tím pádem se nebude dařit již vzešlé trávě. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 12.8.2015 7:22

S dosetím bych počkal na období kdy nebude takové vedro. Přesně jak písešet, budete muset zalévat jako při výsevu i když okolní tráva s vysycháním trochu pomůže. Počkal bych na září, to by už mělo být počasí vhodnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika