Sekání trávy - kompostér?



host - 175.71 (?)
13.2.2020 17:43

Bojím se však toho, že po pár sečeních se dostanu do situace, kdy kompostér čerstvou trávou přeplním, než to slehne..

Čerstvou trávu do kompostéru nedávat, dojde k přemokření a nastartují se hnilobné procesy(zápach). Je lepší částečně usušit. protože ze zelené trávy, budete mít černou zapáchající břečku.

Nestane se mi to, že by tráva začala aj v těch zahr.kolečkách zahnívat a začala se kazit.
Během několika hodin se nastartuje horká fáze, po několika dnech to bude černat a zapáchat.

Když to nechám ležet vedle na hromadě, budu to muset přehazovat.

Po několika dnech to přehodit nejde. Nutno předsušit.

Když to nechám ležet volně na hromadě, musím na to taktéž sypat vápno?

Zelený odpad a shrabané listí je velmi vhodné pocukrovat uhličitanem vápenatým, sníží se tím kyselost a urychlí proces tlení. Dává se až 3kg na kubík hmoty.

Nemůže se stát, že by to začalo neúměrně zapáchat, což by mohlootravovat blízké sousedy?

Když se to trochu naučíte, tak to bude vonět.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 9.134 (?), 12.2.2020 13:06, zobrazeno: 2948x

Dobrý den kolegové zahradníci,

mám nový trávník a pro začátek to je velká plocha (asi 600m2). Mám pořízený kompostér 650l a přemýšlím co s trávou...

Mám aj dost zbytků z kuchyně, takže si myslím, že poměr by měl být v pořádku...

Na podzim jsem poprvé posekl trávník a zaplnilo to kompostér až po vrchní víko... Po pár dnech tráva slehla a už to bylo jen na dně kompostéru... Bojím se však toho, že po pár sečeních se dostanu do situace, kdy kompostér čerstvou trávou přeplním, než to slehne...

Stromy jsem zatím nestihl zasadit, snad na podzim...
Je to bývalá louka, takže tam nerostlo vůbec nic (stromy/keře/apod.)

Přemýšlel jsem jak to dělat šikovněji... Máte nějaké rady? Například, že bych vysypával koš sekačky do zahradních koleček a např. za 1 den (anebo za 4 dny třeba?) bych to přesypal do kompostéru?
Nestane se mi to, že by tráva začala aj v těch zahr.kolečkách zahnívat a začala se kazit?

Doteď jsem bydlel ve městě, kde jsme u řadového domku měli po bývalých majitelích jen umělý trávník a předtím jsem bydlel v bytě.. takže to možná vypadá pro vás jako banalita, ale mě to dost trápí :-)

Dííííky za nápady :-)

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 12.2.2020 13:54

Co se Vám nevleze do kompostéru, nechte na hromadě vedle něj. Časem možná zjistíte, že ten kompostér nepotřebujete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 9.134 (?), 12.2.2020 15:11

K tomu bych měl pár doplňujících dotazů jakožto začátečník :-)

Když to nechám ležet vedle na hromadě, budu to muset přehazovat?

Když to nechám ležet volně na hromadě, musím na to taktéž sypat vápno?

Nemůže se stát, že by to začalo neúměrně zapáchat, což by mohlo otravovat blízké sousedy? (předpokládám, že ten plastový kompostér trochu pomůže tomu, aby to právě nezačlo zapáchat)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kutilovi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 250.122 (?), 12.2.2020 15:45

Ja pouzivam dreveny kompostery.

Mam dva az tri kompostery vedle sebe, vzdycky jeden plnim a druhy zraje. Pokud potrebuju, postavim ho do vysky podle potreby z vic kusu. Uz jsem ho mel i do 180 cm. Na zimu kdyz se nesece tak ho zase snizuju, slepice komposter milujou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 243.114 (?), 12.2.2020 17:46

Odvezte to do sběrného dvora nebo do kompostárny, když máte strach z trochy zápachu. Někteří lumeni to tak dělají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 51.179 (?), 12.2.2020 15:41

Pořiďte si dva kompostéry... tři kompostéry... Ono se časem ukáže jak to bude fungovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 13.2.2020 8:47

Když to nechám ležet vedle na hromadě, budu to muset přehazovat?

Nejlépe tak, že až se objem hromady i v kompostéru zmenší, šoupnete tu hromadu pod víko do kompoše.

Když to nechám ležet volně na hromadě, musím na to taktéž sypat vápno?

Vápno se na kompost nesype

Nemůže se stát, že by to začalo neúměrně zapáchat, což by mohlo otravovat blízké sousedy?

Může, ale o nic víc než v kompostéru. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 175.71 (?), 13.2.2020 17:43

Bojím se však toho, že po pár sečeních se dostanu do situace, kdy kompostér čerstvou trávou přeplním, než to slehne..

Čerstvou trávu do kompostéru nedávat, dojde k přemokření a nastartují se hnilobné procesy(zápach). Je lepší částečně usušit. protože ze zelené trávy, budete mít černou zapáchající břečku.

Nestane se mi to, že by tráva začala aj v těch zahr.kolečkách zahnívat a začala se kazit.
Během několika hodin se nastartuje horká fáze, po několika dnech to bude černat a zapáchat.

Když to nechám ležet vedle na hromadě, budu to muset přehazovat.

Po několika dnech to přehodit nejde. Nutno předsušit.

Když to nechám ležet volně na hromadě, musím na to taktéž sypat vápno?

Zelený odpad a shrabané listí je velmi vhodné pocukrovat uhličitanem vápenatým, sníží se tím kyselost a urychlí proces tlení. Dává se až 3kg na kubík hmoty.

Nemůže se stát, že by to začalo neúměrně zapáchat, což by mohlootravovat blízké sousedy?

Když se to trochu naučíte, tak to bude vonět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika