Automaticke zavlazovanie



host - 6.7 (?)
3.4.2018 12:50

7 L/m2 mi pride malo. Radsej vydatne zavlazit do hlbky a menej casto. Ja by som sa priklonil k najmenej 30 L/m2. To je 30 dm3 / 100 dm2, co je 0.3 dm vysky vodneho stlpca, co je ekvivalentne 30 mm zrazky - vydatny dazdik, ziadna zaplava. 7 mm by mi prislo slabe ak je sucho, nedostane sa ani ku korenom. 

Doba zavlahy zavisi od vydatnosti postrekovacov. Ja mam menej vydatne mp rotator a zavlazujem v noci 2x stredavo kazdu sekciu. Zavlazujem kazdu sekciu podstatne viac ako 15 minut.

2 min je ale velmi malo. Urcite bude treba zakopany zasobnik do ktoreho sa moze cerpat voda cely den. Precerpavanie by riadil nejaky plavakovy senzor.

Ak ma vodny stlpec zhruba 7 m, obsah v rure je 140 L. 7 m dava dostatocny tlak na rychly pritok vody. Mate v rure otvory na dotekanie?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
buli007 - (2) - 16.234 (?), 3.4.2018 8:01, zobrazeno: 4859x
Zdravim vas vsetkych! Chystam sa zriadit si doma travnik o rozlohe max.100m2. Kedze by som bol rad, aby vyzeral aspon trosku k svetu, uvazujem nad automatickym zavlazovanim. Od minuleho roka mam doma rucne vrtanu 10m hlboku studnu. Vodny stlpec ma cca 7m (priemer rury je 160mm). Zdalo by sa, ze vody bude dost, ale ako na potvoru, velmi pomaly doteka. Inak povedane, cerpadlom o tychto parametroch: Príkon 1000 W, Max. hĺbka ponoru 15 m, Max. prietok 80 l/min, Max. výtlak 60 m... vycerpam vodu cez 3/4" hadicu za cca 2min. a potom musim pockat asi 15-20min. nez dotecie voda do studne na maximum. S automatickym zavlazovanim nemam ziadne skusenosti, preto mam na vas skusenejsich par otazok: 1. ake su moznosti v takomto pripade, ked nje studna malo vydatna? napadli mi veci ako zasobnik vody (resp. domaca vodaren??), rozdelit polievanie na viac okruhov, pricom by bolo polievanie realizovane v noci v kratkych intervaloch...? 2. existuju nejake filtre, ktore zabrania zanasaniu trysiek, ak nie je voda zo studne dokonale cista? 3. da sa pribl.urcit spotreba vody zavlazovacieho systemu, ked si clovek zisti presny pocet a typ trysiek? Vopred velmi pekne dakujem za kazdu uzitocnu informaciu, radu, upozornenie.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 3.4.2018 8:28

1.Pořídit si normální studnu. Je-li hladina spodní vody tak mělce pod povrchem je vrt technický nesmysl. Jinak zbývá jen přečerpávání do akumulační nádrže přes časový spínač. Další čerpadlo, napojené na programátor závlah, by pak dodávalo vodu z nádrže do jednotlivých okruhů.  Jeden okruh závlah by měl fungovat alespoň 15 minut, tzn. nádrž nejméně na 1 kubík vody a větší.

2.Filtry na závlahy se běžně prodávají v různých hustotách (vsazují se za čerpadlo).

3. Udává se nejvyšší spotřeba vody, je-li teplota vzduchu ve dne přes 30 stupňů, 7 litrů na metr čtverečný trávníku. Pokud není trávník vybudovaný na pískové vrstvě (golf), stačí spotřeba zhruba poloviční (osobně vyzkoušeno na jílovém podloží).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.7 (?), 3.4.2018 12:50

7 L/m2 mi pride malo. Radsej vydatne zavlazit do hlbky a menej casto. Ja by som sa priklonil k najmenej 30 L/m2. To je 30 dm3 / 100 dm2, co je 0.3 dm vysky vodneho stlpca, co je ekvivalentne 30 mm zrazky - vydatny dazdik, ziadna zaplava. 7 mm by mi prislo slabe ak je sucho, nedostane sa ani ku korenom. 

Doba zavlahy zavisi od vydatnosti postrekovacov. Ja mam menej vydatne mp rotator a zavlazujem v noci 2x stredavo kazdu sekciu. Zavlazujem kazdu sekciu podstatne viac ako 15 minut.

2 min je ale velmi malo. Urcite bude treba zakopany zasobnik do ktoreho sa moze cerpat voda cely den. Precerpavanie by riadil nejaky plavakovy senzor.

Ak ma vodny stlpec zhruba 7 m, obsah v rure je 140 L. 7 m dava dostatocny tlak na rychly pritok vody. Mate v rure otvory na dotekanie?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
buli007 - (2) - 121.222 (?), 3.4.2018 21:27
Dakujem pekne za postrehy. Ano samozrejme... mame tam otvorov habadej. Je to cele divne kedze vsetci susedia maju vody dost a nikto tu nema hlbsiu studnu ako 10m. Druha studna neprichadza do uvahy, budem to musiet skusit vyriesit si nejakym tym zakopanym zasobnikom. Len s tymi senzormi sa budem musiet s niekym poradit. Bude to chciet jeden casovy, ktory vycerpa do maxima studnu a bude sa zaplnat zasobnik. Len zase bude treba aj nejaky ten plavakovy aby sa nestalo ze sa nadrz zacne preplnat. A mozno by to chcelo naozaj odsimulovat. Mozno cez vdaka mensiemu priemeru rur a tiez vdaka triskam ktore polievaju dlhsie s mensim odberom vody by to stacilo dotekat. Tazko povedat asi.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 4.4.2018 8:14

Perforace v trubce vrtu by měla být jen ve spodní části. Čerpadlo by mělo být umístěné až v části nad perforací, aby k němu voda přitékala "zdola". Pokud jsou otvory v celé hloubce, dostávají se jimi při zčerpávání hladiny k čerpadlu nečistoty. Ty mohou způsobovat zákal, abrazi čerpadla a urychlují postupné zanášení vrtu. Využitelná výška vodního sloupce ve vrtu je proto mnohem menší, než v normální studni.

Jako zásobníky na vodu vychází nejlevněji kubíkové nádrže v kleci, které se dají přes vyppouštěcí ventil vzájemně propojovat. A nemusí se zakopávat, stejně závlahy využijete jen přes léto.

Ve vašem případě budete muset mít sondy u čerpadla ve vrtu (ochrana proti běhu na sucho) a stejné použijte i v nádrži (jenom se zapojí obráceně). Možná zjistíte, že časový spínač nebudete potřebovat a budete rád, že se nádrže nějak přes den vůbec doplní (cyklování zajistí sondy proti běhu na sucho).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 6.7 (?), 4.4.2018 15:00

Niektori to riesia vybudovanim zahradneho jazierka. Iba treba pocitat s tym, ze cerpanim zavlahy z jazierka vyznamne poklesne hladina vody (docerpa sa postupne zo studne). Docerpavanie zo studne moze byt automaticke. Vyhoda je ohriata a spravidla maksia odstata voda z jazierka, oproti vode rovno zo studne. Pri rozumnej zavlahe rozlozenej pocas celej noci nemusi byt s poklesom taky problem.

Napr. 5 m2 jazierka s poklesom 10 cm reprezentuje 500 L. To je slusny objem na zavlazenie urcitej plochy travnika. Pokles to nie je taky fatalny, da sa priebezne docerpavat, pocas 1 h prestavky by ste mali dostat 10 cm hladiny spat aj pri vasom pomalom pritoku zo studne. Pritok do jazierka by fungoval zaroven pocas zavlazovania, ale aj cez prestavku po zavlazovani. A po pripadnej prestavke zavlahu opakovat znovu, resp pokracovat s dalsou sekciou.

Pre rovnovahu by som zvolil hlboke jazierko, napr 2 m. Pre zavlahu by som volil prefiltrovanu vodu, co by vam setrilo zavlahovy system. Napriklad z nejakej sachty prepojenej s jazierkom. Na zavlahu by stacilo menej nakladne povrchove cerpadlo umiestnene v sachte v blizkosti jazierka. Vzhladom na malu vydatnost studne by vam stacilo slabe, menej nakladne povrchove cerpadlo aj pre cerpanie z vrtu. Nakoniec by vas to nevyslo tak draho. Jazierko a pripadna technika v nom by boli najvyssim nakladom. Riesenie je pre tych co maju jazierka radi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika