Mala rekonstrukce vzhledu studny



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?) 
21.12.2011 20:04
Ještě malá poznámka. Pro zhlaví studny (horní skruž a poklop) lze sehnat díly z vymývaného betonu. Je to frajeřina trochu dražší, ale nádherná.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
               
Jarda Slatinany - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 209.88 (?), 21.12.2011 20:27

Já jsem si udělal svoji novou betonovou desku, když se ta stará původní začala rozpadat. Nemám ji půlenou, ale vcelku. Uprostřed je díra velká asi jako běžný kruhový kanál, takže se tím v pohodě protáhnu i já se svým břichem. Na té díře mám další betonový poklop, který zvedne jen dospělý člověk, takže děti jsou v bezpečí.(Aby byl poklop lehčí, mohl by být z nějakého silného plechu a pro jistotu zajištěný zámkem.) Nad tím vším mám dřevěný poklop, na který dáváme v létě durmany a pelargonie.
Do studny se dostanu velmi rychle s minimální námahou. Abych do ní nemusel zasouvat žebřík kvůli údržbě sacího koše, do mezer mezi skruže jsem nastrkal několik nerezových plechů, které fungují jako pohodlné stupačky. Skruže v naší studni totiž nemají osazení, tak to mezi ně šlo snadno.
Exteriér zatím neřeším, i když mě už kdysi napadlo něco podobného, jako zakladatele této diskuse.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 123.87 (?), 21.12.2011 21:49

Jen technická poznámka - mně se tedy zdá, že stříška je pevně spojená s poklopem, odpadá tudíž problém se zabezpečením. Otázkou zůstává, jak je celá konstrukce těžká pro případné odklopení. Ale třeba blbě vidím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 106.39 (?), 25.12.2011 18:16

Dobry den, dekuji za prispevky.Trochu to upresnim, viko je asi z 3 cm lati a jsou dane do krize, pevnost zarucena, take je presne usazeno jak do rantlu tak do sloupku celeho pristresku, tudiz nelze ani vyndat.Z tohoto duvodu je delene na pul a pro rozebrani je nutno vytocit srouby a uvolnit zpery.Pokud bych chtel do studny (oprava cerpadla, coz neni kazdy tyden ani kazdy mesic ci rok)viko popsanym zpusobem vyndam a pristresek take.Jak uz je na jedne fotce videt jsou tam zabetonovane sroubovice tusim 16 mm a tramky jsou k nim prisroubovany pomoci velke podlozky a matky.Viz obrazek.Potom mohu bez problemu zasunout 10m zebrik :-).Myslim ze vzhled je daleko hezci nez predtim a na provoz nema vliv ba naopak.Rumpal s vedrem by mel mit pouze dekorativni.

Noha pristresku
Noha pristresku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 200.59 (?), 22.3.2012 16:03

Studnu mám kamennou, tak jak se před cca 200 lety studny dělávaly. Měl jsem ji zakrytou betonovou deskou na úrovni země, v desce byl zalitý z L profilů svařený čtvercový rám a v něm ocelový poklop. Při loňském čištění jsem se rozhodl pro drobnou rekonstrukci. Nadezdil jsem z kamenů vršek studny cca 90cm nad terén a kolem opatříl chodníkem. Studnu jsem zaklopil zákrytem vyrobených z dvou vrstev 4cm fošen "na kříž", jeho hmotnost je takřka 200kg. V prostřed zákrytu je čtvercový osazený poklop otevíratelný nahoru. Cca 2m pod zákrytem je instalovaný přes celý vnitřní průměr studny pororošt, taktéž s otevíratelným prostředním poklopem, aby tudy prošel řetízek s okovem. Plošina slouží pro pohodlnou manipulaci s potrubím a čerpadlem uvnitř studny. Nad studnou je nástavba s osmibokou stříškou, částečně chránící poklop a dřevěnou konstrukci před nepřízní počasí. Spodní část zákrytu byla před instalací ošetřena vařícím térem, vrchní část a dřevěná konstrukce pak několika vrstvami bezbarvého luxolu, dokud dřevo "chlastalo". Vnější průměr studny je cca 2m, výška k vrcholu stříšky cca 3,5m. Na dřevěnou konstrukci přijde nainstalovat ještě funkční rumpál.

Celkový pohled
Celkový pohled
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 200.59 (?), 22.3.2012 16:07

Ještě detail krovu stříšky

Krov stříšky
Krov stříšky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 132.123 (?), 22.3.2012 16:45

Vypadá to jako filmová dekorace ze Salašár nebo Vyšných Vlkodlaků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 22.3.2012 19:50

Ano, k tomu lze těžko říci něco slušného...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 24.22 (?), 22.3.2012 20:59

Ale ano, k tomuto zakrytí studny se dá říci slušná připomínka: zdá se to řemeslně (stavebně, tesařsky, pokrývačsky) velmi dobře provedeno.

Mému estetickému cítění to ale nesedí. A bez rumpálu bych se nejspíš obešel.

K funkčnímu studnařskému provedení se vyjádřit nemohu.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 86.78 (?), 22.3.2012 21:25

Možná by bylo praktičtější studnu ponechat volně a altán udělat s větším přesahem stříšky a nosné sloupky zakotvit do země v okolí studny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika