V jakém případě bude čerpadlo dělat větší práci?



host - 49.247 (?)
19.2.2011 11:07

Díky ok, bude to pro mne tak i jednodussi. Navazuje to na muj dotaz tady. Nakonec jsem se rozhodl to neplnit sterkem a nechat to pouze jako nadrz - zvazuji ze jako zakryt udelam nejaky rost s kybliky do kterych nastrkam rakos.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 49.247 (?), 18.2.2011 23:01, zobrazeno: 5554x
Mám dvě u dna spojené nádoby s vodou, jsou spojeny u dna trubkou na kterou je nasazené čerpadlo. Výška hladin obou když neběží čerpadlo je cca 1,5m ode dna. Když čerpadlo neběží jsou hladiny samozřejmě vyrovnané. Nadoba do které čerpadlo tlačí vodu je však o pul metru vyšší a když běží čerpadlo tak tlačí vodní sloupec nahoru v celé nadobě tak až začně přepadat do původní nádoby (tzn vodni sloupec pak je cca 2m). Můj dotaz je zda je náročnější pro čerpadlo toto nebo způsob kdy by na výstupu z čerpadla byla přidelaná trubka(hadice) která by vedla až nad hladinu a z ní by teprve tekla voda do nadoby (tedy čerpadlo by muselo trubkou překonat výšku cca 2m). Muj laicky pohled neznaje fyziky je ten ze v prvni pripade, cerpadlo pretlacuje cely objem vody - tzn. nejakych 2000l a v druhem pripade zase musi prekonat vytlak 2 vyskove metry. No fakt nevim. Diky za radu. (jinak v realu je to jezirko 100 000l a vedle nej zbudovana betonova nadrz cca 2000l)
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ferum - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 192.122 (?), 19.2.2011 0:12
Čerpadlu je jedno, jestli tlačí vodu do nádoby se 100 000l nebo 10l. Důležitá je výška do které tlačí. Varianta s trubkou (nebo s hadicí) je pro čerpadlo o něco málo horší, než stávající stav. Bude muset už od začátku čerpání tlačit do 2 m. Navíc odpor (ztráta) v trubce bude o trochu větší než při čerpání přímo do nádoby.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 19.2.2011 9:33

Nezáleží na objemu nádrže, ale na výšce vodního sloupce, který čerpadlo překonává. Váš dotaz " v jakém případě bude čerpadlo dělat větší práci"  jsem si přeložil jako "kdy vyčerpá více vody"  (když tak mi opravte).
Při čerpání hadicí docílte menšího množství přečerpané vody ze dvou důvodů : 1) převýšení bude vyšší (u prvního případu pomalu roste od hodnoty 1,5 do 2 m zatímco při čerpání hadicí od začátku překonáváte 2m
2) píšete, že dole jsou nádoby spojeny trubkou - pokud je průměr trubky větší než průměr hadice při 2.verzi (což asi je), dostanete v prvním případě více vody díky menší ztrátě v potrubí než v hadici

Chápu to tak, že betonová nádrž má přeliv do té hlavní velké, možná slouží jako filtr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.4 (?), 19.2.2011 10:18

nakreslit nafotit vystavit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 49.247 (?), 19.2.2011 11:07

Díky ok, bude to pro mne tak i jednodussi. Navazuje to na muj dotaz tady. Nakonec jsem se rozhodl to neplnit sterkem a nechat to pouze jako nadrz - zvazuji ze jako zakryt udelam nejaky rost s kybliky do kterych nastrkam rakos.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 72.149 (?), 19.2.2011 11:44

Většina odstředivých čerpadel má nejmenší příkon při uzavřeném výtlaku, tedy nulovém průtoku a naopak. Pokud je problém s přetěžováním motoru, pak považuji za nejjednodušší osadit do výtlaku armaturu a na ní průtok seškrtit tak, aby motor nebyl přetěžován.  Podobné byste docílil zvětšením odporu přidáním hadice a zvětšením dopravní výšky čerpadla.

f.o.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ospaly - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 108.27 (?), 19.2.2011 17:38

mate pravdu, ale autorovi otazky ide o to aby nejaku vodu precerpal. A vtedy je vyhodnejsie to riesenie, kt bolo odporucane. AK by islo iba o spotrebu, co najviac priskrtit, ale precerpat celu nadrz by mu mohlo trvat aj tyzden, ale spotreba by bola najnizsia. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 72.149 (?), 20.2.2011 16:14

Promiňte, ale otázka byla na práci čerpadla, nepochopil jsem z toho, že se mu jedná o průtok. Pokud se týká o spotřeby elektriky, tak se mýlíte, spotřeba bude skoro stejná, malá čerpadla mají mizernou účinnost skoro stejnou v celém pracovním rozsahu, takže spotřeba bude odpovídat zhruba množství přečerpané vody.

Pokud se tazateli jedná o průtok, tedy jak rychle bude čerpadlo čerpat, pak bude výhodnější stávající zapojení.

F.O.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 20.2.2011 15:32

Stěrk by měl být natolik průchozí, aby nebrzdil výkon čerpadla. Optimax je vhodné použít pro přečerpávání vody z místa na místo, s co nejmenším převýšením. Vy už tam máte převýšení 0,5 m mezi nádržemi, a propustnost štěrkového lože tomu také nepřidá - volba roštu je jistě správná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika