Schema kořenové filtrace



Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?)
31.10.2017 20:42

Jestli myslíte ty zabetonované pozink trubky, tak bych tipl nosníky pro lávku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3   
host - 53.212 (?), 31.10.2017 14:37, zobrazeno: 18730x

Procházím na googlu obrázky k zapojení kořenové filtrace a nechápu jaký úkol mají trubky svislé. Je to odvětrání, je to kontrolní trubice, je to přepadová trubka? Poraďte mi kdo to znáte.

obrázek
obrázek
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 136.28 (?), 31.10.2017 20:32

Dobrý večer. Mám také kořenovou čističku a vím jak funguje. Nebyla by ještě jiná fotka? Také mi nějak uniká význam svislých tubek. Já mám odvětrání na nátoku a odtoku - to jsou perforované trubky DN100.  Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 31.10.2017 20:42

Jestli myslíte ty zabetonované pozink trubky, tak bych tipl nosníky pro lávku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 53.212 (?), 1.11.2017 9:54

Tak to jste hodně dobrý. Já jsem z toho obrázku myslel, že jsou plastové a že mají nějakou funkci pro kořenovku a nechápal jsem jakou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 53.212 (?), 1.11.2017 10:06

Dobrý den. Využil bych Vašich zkušeností a položil pár otázek na které jsem z obrázků na google nenašel odpovědi. Jde mi o kořenovou filtraci pro zahradní jezírko:

1. Proč někdo dává svislé odvětrání do nátoku a odtoku a někdo ne?

2. Ty svislé trubky v nátoku a odtoku jsou pouze odvětrání nebo mají i  

     jiný účel?

3. Jak se provádí čistění kořenovky od kalu? Dal by se do ní zabudovat

    odtok do kanalizace pokud je výše?

4. Mají být rostliny v kořenovce mírně zatopené vodou?

5. Je lepší horizontální a nebo vertikální kořenovka?

6. Co v zimě aby kořenovka fungovala celý rok?

Pokud máte trpělivost tak děkuji za názor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 136.28 (?), 1.11.2017 20:12

Dobrý večer. Do kořenového pole teče voda řádně předčištěná v čtyřkomorovém septiku. To znamená, že pevné složky a kal zůstanou před kořenovým filtrem. Do křenového pole jde šedá voda ze které vodní a mokřední rostliny "vyzobou" jednotlivé prvky potřebné k růstu.Vyčištěná voda se dá použít k zálivce zahrady, nebo se může vypouštět do vodoteče, kanalizace atd. Vše je dáno v projektu.  Voda v kořenovém filtru musí být 7 až 10 cm pod povrchem štěrku frakce 16/32 mm. Proč? Protože se tímto zamezí líhnutí komárů a čistička není cítit. Kořenovka se staví ve spádu. Zima ve vztahu ke kořenovce. Kořenovka funguje i v zimně, ale má nižší čistící parametry což je vždy lepší než na tvrdo vypouštět šedou vodu někam... Tato nižší čistící schopnost je stále v normě, protože přírodní bakterie žijící na kemenech a zvláště pak na kořenech vodních rostlin jsou stále aktivní. Když přijdou první mrazíky nechá se stoupnout voda nad povrch štěrku 3 až 5 cm a mráz vytvoří vrstvu ledu. Pak se v regulační šachtě sníží hladina o 20 až 25 cm. Tím vznikne pod ledem vzduchová vrstva - tepelný izolant. Dále se pokosí bujná suchá vegetace, která zakryje celý kořenový filtr. Celou čističku pokryje sníh. Tato skladba tepelné izolace zabrání promrznutí.  Do kořenového pole stále přitéká teplá voda ze septiku. Celé kořenové pole je v zimních měsících ohříváno od spodu termálním teplem - nezámrzná hloubka. Zdeněk   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 53.212 (?), 2.11.2017 7:48

Děkuji za know how.

Když Vaše zkušenosti převedu na svůj záměr čistit vodu v jezírku pomocí kořenové filtrace i v zimě tak mi z toho vyplývá takovéto řešení:

V nezámrzném sklepě je čerpadlo o výkonu 20.000l/hodinu. To saje vodu ze dna jezírka. a tlačí ji do dvou vortexů taktéž v tomtéž nezámrzném sklepě kde se rotací oddělí hrubší kal a zbytky rostlin a voda vtéká do kořenového filtru. Ten by měl být hluboký alespoň 90 cm aby nepromrzal. Voda z vortexů bude vtékat děrovanýma trubkama HT na dně kořenové filtrace. U vtokové trubice bude kolmý výstup pro odvětrání nebo pro kontrolu. Výtok bude opět položen na dně kořenového filtru děrovanýma HT trubkama a opět s kolmou kontrolní trubicí. Takto vyčistěná voda z kořenovky půjde nejprve do šachtice kde je výše přepadu do jezírka o 10 cm výše než horní vrstva šterku v kořenovce. To způsobí, že rostliny v kořenovce budou celoročně zatopeny 10 cm výši hladiny. Nejde o čističku takže by zápach neměl být a pro přírodu a rostliny tím lépe, že bude vodní hladina. Ale kde se dávají trubky pro případné odkalení dna kořenovky. Je škoda nevyužít toho, že dno kořenovky je výše než odpadní trubka do kanalizace? Jak by se dalo čistit dno kořenovky bez vybrání štěrku?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 2.11.2017 8:02

Jestli máte mechanickou předfiltraci v nezámrzném sklepě, tak tam přidejte pár sudů na vodu s filtračními elementy a máte to vyřešené (mám to také tak).

Získáte mnohem výkonější čističku a vyhnete se obrovským problémům s vybíráním a propíráním kačírku každých několik let (jinak se kořenka odkalit nedá).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 20.91 (?), 2.11.2017 9:00

Jak píše Beny, kořenová čistička u jezírka neí nejlepší řešení, jednak vegetační doba rostlin je malá, za druhe musíte porad sekat rostliny, aby se stimulovala apikalni dominance a rostly a tim potrebovali ziviny, casem korenovy system uhniva a zaroste tak ze se vytvori anaerobni podminy a za 3 roky to bude nefunkcni system, rostliny porostou ale odebírání živon bude minimalni, poznate na kalite vody. Ale je mozna lepsi a nakladnejsi na to prijit sam

mh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 53.212 (?), 2.11.2017 14:08

To jste mi vzali vítr z plachet. Problém sklípku je, že je malý. Mám k dispozici prostor podél jedné stěny dlouhý 275 cm dlouhý a široký 75 cm. Z délky 265 již šachta pro čerpadlo zahrala 75 cm. Je vsazena do dna. Nad ní sice prostor je ale čerpadlo by muselo tlačit vodu do vetší výšky. Takže vedle šachty zbývá prostor 190 cm. Jeden vortex má průměr 65 cm takže dva jsou 65 x 2 = 130 a zbude mi 60 cm a to je na filtr málo. Když bych jeden vortex dal 70 cm nad šachtu tak mi zbude 190 - 75 = 115 cm na filtr a to je taky málo. Když bych dal větší filtr ven z důvodu nedostatku místa ve sklepě tak mi na zimu zamrzne a já bych chtěl docílit celoroční filtraci. Jak máte velké filtry k objemu jezírka?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika