PH metr - jaký



host - 130.20 (?)
27.8.2014 15:24

A co jste naměřil? Byly hodnoty pH v pořádku nebo jste musel ihned zasáhnout a výši pH změnit

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 232.98 (?), 24.8.2014 1:35, zobrazeno: 24337x

Dobrý den,
jak jsem psal v jiném vlákně, upravil jsem trochu jezírko a koupil KOI. Doporučení chovatele bylo na pravidelné měření pH.

Koupil jsem pH metr, digitální za cca 500 Kč, bohužel nefungoval. Tak jsem koupil další a ten ukazuje naprosto divné hodnoty, měření po sobě ukazují rozdílná čísla,...

Takže bych se rád dotázal na doporučení konkrétního přístroje, co používáte a funguje vám to. Cenu bych tak viděl lehce nad 1 000 Kč, ale pokud bude nutné dám i 2 000 Kč, hlavně aby byl měřák funkční.

Děkuji za vaše doporučení.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 130.20 (?), 27.8.2014 12:29

Měřením pH se nestresujte a za ušetřené peníze si raději kupte pěkného koi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 27.8.2014 12:50

dobrý pH metr umožňuje kalibraci na kalibračních roztocích a čidlo musí být čisté, před měřením a po měření několik minut namočené v destilované vodě. Ono si stačí přeleštit čidlo holou rukou a měříte naprosté nesmysly (zpravidla pH potu s alkalickým prachem).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 42.175 (?), 27.8.2014 14:57

Zatím jsem na všechny svoje aktivity vystačil s kapkovým testrem od Sery. Celkem to sedí i s proužkovými testry. To celkou tvrdost se mě nepodařilo vůbec věrohodně změřit (chtěl jsem si potvrdit její parametry kvůli stabilitě pH).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 130.20 (?), 27.8.2014 15:24

A co jste naměřil? Byly hodnoty pH v pořádku nebo jste musel ihned zasáhnout a výši pH změnit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 38.218 (?), 27.8.2014 17:47

jezírko bylo celkem v pořádku (dlouhodobě). Ale zjistil jsem zcela nevyhovující parametry vody z vodovodu (hodnoty přes 8,5). Takže jsem se vrátil k doplňování vody ze studny (tam jsou hodnoty dobré).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 232.98 (?), 27.8.2014 18:36

Dík za odpovědi. Celých 5 let jsem se tak nějak o jezírko staral, voda vždy čistá, problém s řasou na mělčině asi normální, pH jsem měřil jen občas papírky od firmy SERA. Ale to tam bylo pár karásku a 2 KOI kapříci.

Nyní jsem to změnil a je to spíše jezírko s KOI, karásci jen 4 a 2 jeseteři. Takže jsem dostal radu se starat o jezírko úplně jinak, skoro každodení péče, kontrola a měření vody,...

Asi jsem se moc zalekl, ono to, jak vidím zde, nebude tak horké.

A když už mluvím o "horku", co asi chci dát, je topítko na díru v ledu a pro jistototu topný kabel - mám hloubku 120 cm.

Topítek je všude dost, dá se vybrat. Zvažuji něco kolem 150W, snad by to mohlo stačit (plocha jezírka je 4 metry čvereční).

Ale kabel nemohu najít, odhaduji že pro 4 kubíkové jezírko bude 150W stačit, buďto najdu moc silný, nebo není vhodný k stálému ponoření do vody.

Takže změním dotaz, pH metr už tedy nehledám, ale uvítám doporučení na topný kabel, který bude takovou pojistkou dostatečné teploty v zimě u dna (teploměr s drátovou sondou má dorazit zítra, tak snad bude OK a budu mít o teplotě na dně přehled).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 27.8.2014 20:34

Koukněte se na Samoregulační topný kabel 10W/m/10°C (např. Ekoheat SR10 nebo Ekoheat SR16). Jistota je jistota, tak napojení a koncovku je lepší mít nad hladinou, i když řádné provedení je dlouhodobě těsné tak do 1 m hloubky (krátkodobě 5 m). Vytápět by jste měl jen 1/3 až 1/2 dna jezírka, aby si ryby mohly vybrat "svoji zónu" s teplotním komfortem. Při hloubce jezírka 1,2 m a 4 m3 objem bych to viděl na 2-4 metry metráže o 16-10 W/m (2*16=32W až 4*10=40W) a 25 PETláhví (1,5-2 litrových). Připojení přes proudový chránič je samozřejmostí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 232.98 (?), 27.8.2014 21:37

Děkuji za info, počítal jsem s větším výkonem. Pokud stačí tak málo, je to super. A pokrytí jen části dna zní logicky.

Místo PET lahví ale plánuji topítko, tak cca 100 - 150W, možná by také stačilo menší. Je to pro mne přijatelnější než lahve.

Je v tom nějaký problém? Myslím nějaké míchání vody apod, nebo tam to topítko mohu bez obav dát, jen prostě musím počítat s nějakou spotřebou?

Moc děkuji za vaši pomoc, samozřejmě člověk si čte na netu, ale názory se různí (třeba někdo topítko úplně zavrhuje, jinde ho zase vychvalují), takže jsem rád za reálné zkušenosti a rady.

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 27.8.2014 22:06

Ono silnější topítko se dá pouštět kratší dobu a cyklovat to termostatem, jenže nikdo neví, jestli to ryby neruší, či dokonce nestresuje. Čím větší jezírko, tím větší tepelná setrvačnost a menší riziko přehřátí/podchlazení - u velkého jezírka si můžete dovolit cyklovat s větším výkonem, ale u žádného jezírka si nemůžete dovolit překročit 50W/m3. U vás bych těch 100W viděl jako horní mez optima při provozu s termostatem (150W pokud bude v chladném období funkční filtrace). Pokud se Vám levné PETky nelíbí, pořiďte si plovák, nejlépe dvoudílný aerační.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika