Jílové jezírko



Juro - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 76.241 (?)
7.6.2009 5:36

To co pisete, je asi jedina nevyhoda nadrzi, ktore maju staly pritok a odtok z vonkajsieho zdroja (a este studena voda). Zanesenia najma pri povodniach ci burkach stale hrozi, najma pri rozvodneni potoka, ktory je vasim zdrojom pritoku vody. Mozno by ste mali najprv urobit pozorovana ako to pocas takychto burok funguje na vasom pozemku....zmapovat ci toto hrozi a do akej miery a podla toho navrhnut projekt, co by toto eliminoval. Myslim, ze sa pouzivaju aj nejake vodne vrata, ktore mozno pred burkou uzavriet, ale to su len moje dohady.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
host - 115.245 (?), 3.6.2009 11:01

Dobrý deň, chcem sa spýtať na Vaše názory na zanášanie rybníka. Dopočula som sa, že je to väčší problém ako zakalená voda.  Jed známy mal takúto skúsenosť. Vybagroval rybník s priemerom okolo 10 metrov, podklad ílovitý, stály prítok z potoka, nasadil pstruhy. Všetko bolo v poriadku, dokiaľ neprišla jedna veľká búrka. Celý rbyník zanieslo behom pár hodín a bolo aj po rybách. Mám tiež podobné podmienky, cez pozemok pri lese mi preteká rybník, vytvára mŕtve rameno, ktoré sa točí do kruhu a pripája znova k potoku. Myslela som, že by sme mohli tento kruh medzi dvoma ramenami vybagrovať a vytvoriť rybník. Pôda medzi týmito ramenami je mokrá, íl, žlto hrdzavej farby, miestami až do šedomodrej.  Myslím, že by bolo potrebné o kus vyššie na potoku vybagrovať aj nejakú záchytnú jamu, kde by sadali naplaveniny a tie priebežne vybagrovať, Lebo v jarných mesiacoch tečie potok dosť prudko. Čo si o tom myslíte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Juro - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 76.241 (?), 7.6.2009 5:36

To co pisete, je asi jedina nevyhoda nadrzi, ktore maju staly pritok a odtok z vonkajsieho zdroja (a este studena voda). Zanesenia najma pri povodniach ci burkach stale hrozi, najma pri rozvodneni potoka, ktory je vasim zdrojom pritoku vody. Mozno by ste mali najprv urobit pozorovana ako to pocas takychto burok funguje na vasom pozemku....zmapovat ci toto hrozi a do akej miery a podla toho navrhnut projekt, co by toto eliminoval. Myslim, ze sa pouzivaju aj nejake vodne vrata, ktore mozno pred burkou uzavriet, ale to su len moje dohady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.10 (?), 19.3.2012 21:46

Tak jsem se po delsi dobe chtel zeptat jak pokracuji pokusy o stavbu jezirek bez folie?

Ja jsem ve stadiu pokusu. Vzchazim z teorie ze kazda zemina obsahuje urcite procento jilu ktery sam o sobe tesni a zabranuje pronikani vody. Muj pokus probiha nasledovne.

 podklad bridlice do hloubky cca 2.5 metru pomerne dobre odvadi vodu a ani pri letnich destich se vdire neudrzela voda dele nez pul hodiny svud ze strechy cca 200m2

zacal jsem vzhloubenim diry velikost cca 5x 3 metry hloubka cca 2 metry ve svahu. Nasledne jsem navezl jil cca 4 kolecka zluteho jilu vsypani do jamy. Za nasledneho napousteni vody se jil rozmicha na kasi ktera pri vsakovani do okolni zeminy postupne utesnuje pory.

Vysledek po jednom michani a napousteni se je schopna na dne udrzet voda asi 10cm a to i po delsi dobu cca 3-4 tydny pri prvnim napousteni se napustila hladina asi na 15cm s kazdym dalsim michanim se hladina zveda...

zaver jezirko timto zpusobem vytvorit jde ale je to pomerne pracny zpusob a trva delsi dobu nez se vam povede zvednout hladinu tak aby se dovedla udrzet. jezirko lze vytvorit i na nevhodnem podlozi muj pripad,  pravdepodobne nedosahnete ciste vody pokud se rozhodnete v nem koupat popripade chovat ryby.

preze vsechna negativa spojena se stavbou bych se znovu rozhodl stejne a folii nepozil prijde mi divne delat rybnik pod kterym je sucho...

jsem zvedavy za jak dlouhou dobu se mi povede rybnicek naplnit napajen je destovou vodou ze strechy cca 200m spoleham na vydatne jarni deste

pokud mate nekdo nejakou zkusenost podelte se

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.5 (?), 21.3.2012 0:46

dobry den Jirino nevim jestli je to este aktualni s tim jezzirkem kazdopadne pro kohokoli kdo si chce zalozit jezirko na jilovem zaklade je tu jeden jednoduchy postup ktery doporucuje Sepp holzer ve sve knize Zahrada k nakousnuti

Po vytvarovani je treba utesnit dno.Na to napustime do jezirka vodu, takzebagr stoji asi 30-40cm ve vode.Pak bagr protrepe dnodo hloubky pul az jeden metr pomoci uzke lzice. Hloubka zavisi na danych geologickychpomerech.Bagr picha do zeme a lomcuje lzici pricemz drobne castecky zeminy klesnou a zhutni dno rybnika.ucinek je priblizne stejny jako pri trepani betonu.aby byl rybnik pozdeji pouzitelny zapustim na nejhlubsim miste rouru, pomoci ktere mohu jednoduse nachylenim regulovat hladinu vody tak se da kdykoli snizit voda v rybnikuabych mohl sklizet vodni rostliny a ryby Abych zajistil bezpecnost jezirka i pri prudkych srazkach vzdy udelam este nouzovy prepad. tim muze byt vetsi mnozstvi vody bezpecne odvedeno pryc

a este si trochu dovolim pichnout do foliaru   muj postup je presne opacny nez je psan v ucebnicich rybnikarstvi. Tam se totiz doporucuje utesnit dno folii nebo jilem. to je ale z meho pohledu enorme narocne a neposkytuje zadnou zaruku tesnosti. Folie se muze poskodit, take vrstvou jilu muze voda proniknout (staci ji i ta nejmensi skulinka) Tak muze voda proniknout az do spodni rosne vrstvy pudy. Vymyje si trychtyrovite cesticky a muze zapricinit sesuvy. I tuhle spatnou zkusenost sem musel prodelat sam.Jsem presvedcen ze v prirodnim jezirku nesmi byt pouzita folie protoze brani vytvoreni prirozeneho vodniho dna Moje metoda `tesneni dna`se da provadet na temer kazdem podkladu a vetsinou podstatne levneji nez vystavba folioveho jezirka protoze potrebna prace bagru pri dusani dna je mensinez naklady na folii a textilie.... tak doufam ze se vam prispevek bude libit Ondra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.207 (?), 28.3.2012 18:19

Dobrý den,

Váš článek... 50.5 je hodně dobrý,  taky máme na zahradě na zalévání kytek malou jámu  (1x3m),  voda se tam drží celoročně cca 30 let. Musím se Vás zeptat, jak, ale zhutnit kraje ve větším rybníku - řekněme 5x5m?.

A také zapuštěná roura - jak ji nakloníte, mužete to trošku objasnit. Nebude kolem roury, když je v nejnižším bodě zapuštěná,  strácet se později voda. Nemáte prosím foto svého jezírka.

Předem děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 237.10 (?), 10.4.2012 0:04

Zdravím všechny nefoliové rybníkáře.  Také jsem loni takový vytvořil, ale mám asi velké štěstí: přes zahradu mi po povrchu protéká meliorační voda z přilehlé louky. Namísto původní mokřiny jsem vykopal (ručně) jezírko cca 5x3 metry, 80cm hluboké a vykopanou zem - jíl použil na vytvoření hráze. S těsností jsem zatím spokojený, ovšem nedokážu změřit rozdíl mezi přítokem a odtokem, takže nevím, jestli by ho třeba dešťovka uživila. Pravda je, že jakmile jsem nasadil rybky (karas, lín) byla voda neustále zakalená. Naštěstí mi je vychytaly sousedovic kočky (nejspíš). Také uvažuji o zakrytí dna kameny, ale moc tomu nevěřím. Jak se bude dařit rostlinám ještě nevím, zatím mám jen leknín a čekám jak zahájí novou sezónu.

Všem zdar ve vašem rybníkaření!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Donald - (5) - 243.114 (?), 10.4.2012 13:09

Dobrý deň.Pridám aj ja zo svojích skúseností.V prvom rade si treba ujasniť čo od jazierka očakávame.Ak dizajnový doplnok k rodinnému domu zo sterilne čistou vodou, tak treba plastový výlisok, fóliu alebo beton.Ak kúsok živej prírody a nebazírujem až tak na čistote vody, tak kľudne aj íl.

Takže môj prípad:

Rok 2007.Pôvodný zámer-technická jama na zavlažovanie v záhradke v záhradnej kolónii.Pozemok -parcela ktorú nikto nechcel z dôvodu odkladania odpadu z celej kolónie v oblasti Kremnice.Na jeseň vybagrovaná jama o rozmeroch cca. 6x5x2,5m.Podklad-bentonitové íly.

Rok 2008.Jar po vybagrovaní a natečení snehovou vodou.Žiadna izolácia, žiadna filtrácia, žiadny trvalý prítok vody.Kolísanie výšky hladiny asi 0,3-0,5m z dôvodu odparu a zavlažovania.

Rok 2009.Osadenie rastlinami.(leklá, vodomor,stolístok, rožkatec,atď. a 6 lieňov.).Čistota vody -viditeľnosť od 30cm do 1m podľa počasia a teploty.

Od roku 2010.Všetko ostatné prišlo, priletelo a priskákalo.

Rok 2007
Rok 2007
Rok 2008
Rok 2008
Rok 2009
Rok 2009
Rok 2010
Rok 2010

Vážky
Vážky


Skládka v prestavbe na rekreač.záhradu.
Skládka v prestavbe na rekreač.záhradu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 87.22 (?), 10.4.2012 21:29

Dobrý večer, Vaše jazierko je parádne! Páči sa mi, že jazierko bez fólie umožňuje vytvorenie prirodzeného prechodu medzi súšou a vodou.

Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 20.6 (?), 25.7.2012 11:58

Dobrý den. Je to nádhera a chválihodný počin. Kdyby tak takových bylo víc. Zajímalo by mě, jak malé jezírko by bylo možné udělat, aby přesně takhle vše samo přiskákalo, přilezlo a přilétlo.  Zahradu nemám ano velkou ani malou, ale ze tří stran sousedy  devilangry. Takže musím se vším opatrně. Většina zahrad je naprosto životaprostá. Chci to na svým pozemku změnit. Děkuji Kamila

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 63.94 (?), 3.9.2023 18:51

Takto vyzerá ílové jazierko 15rokov po založení, bez chémie, s minimálnou údržbou.(v lete preriedenie premnožených vodných rastlín a v zime pridanie vetrania pre ryby.

Jazierko po 15 rokoch
Jazierko po 15 rokoch
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika