Jaký je rozdíl v čerpadlech



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?)
10.1.2018 16:23

Ano, je docela trápení, pokud použijete například bazénový skimer s hltností cca 5000 litrů/hodinu a filtrace s čerpadlem je někde nad 25000 litry/hodinu. Není nic jednoduššího, než mít takových skimerů 5-6 a vodu přivádět do jímky z více míst. Trochu odbočím. Jistě jste si všimnul, že moderní plavecké bazény mají přepadové žlaby kryté mříží po obou delších stranách, skokanské dokonce na třech stranách a jen strana u můstků je "stěnou" a předválečné bazény měly jen pár bodových skimerů.

Jistě chápete, že je levnější otočit přes filtraci 120-240 kubíků za den ze skimerů než trojnásobek 360-720 kubíků/den dnovou gulou pro dosažení stejného odběru živin. Přitom ty hladinové nečistoty nejprve budou muset tak 2-3 dny oxidovat v povrchové blance (to je ten útvar, díky němuž bez porušení fyzikálních zákonů běhají vodoměrky po hladině). cca týden sedimentovat, cca měsíc čekat, až je koikapři rytím v sedimentu posunou až ke gule a odtud se teprve dostanou do filtru. Proč je teny nebrat skimerem přímo.

Stará moudrost praví, že řetěz je tak silný, jak je silný jeho nejslabší článek. Proto brojím proti prodejcům, kteří se snaží prodat "ještě silnější silný článek" a nedokáží posoudit systém jako celek.

SfK.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 10.1.2018 15:37

Nebudeme sem tahat školy a jejich úroveň. Pro toho kdo chce účině provozovat jezírko platí, že do filtrace patří voda ze skimeru, požeráku či jiným přepadem z hladiny přivedená do vyrovnávací jímky. Pokud výškové poměry nedovolují další pokračování vody gravitačně přes filtry, pak čerpadlem vodu dostaneme alespoň do takové úrovně, aby voda z uklidňovací jímky pohodlně gravitačně dotekla přes filtrační sestavu do jezírka.

Ale jak píši výše, čerpat vyčištěnou vodu je provozně i ekonomicky výhodnější než čerpat vodu kalovkou.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 53.212 (?), 10.1.2018 15:58
Překvapil jste mne Stando podhalením Vaší věkové hranice. To jste na tom vzhledem k věku v mých očích odborně hodně dobře. Nevím proč ale z Vašeho nicku jsem si vybavil Černé barony a tam hraběte Kinského. Tipoval jsem Vás na staršího aristokrata. Ale k věci. Na bazénu mám skimer a dnové sání. A nemít dnové sání tak neustojím filtrovat vodu pouze přes skimer. To vidím jak se trápí švagr se svým bazénem kde má poue skimer. Takže uvažuji nad Vašimi názorem ale ještě jsem jej nezkousnul.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 10.1.2018 16:23

Ano, je docela trápení, pokud použijete například bazénový skimer s hltností cca 5000 litrů/hodinu a filtrace s čerpadlem je někde nad 25000 litry/hodinu. Není nic jednoduššího, než mít takových skimerů 5-6 a vodu přivádět do jímky z více míst. Trochu odbočím. Jistě jste si všimnul, že moderní plavecké bazény mají přepadové žlaby kryté mříží po obou delších stranách, skokanské dokonce na třech stranách a jen strana u můstků je "stěnou" a předválečné bazény měly jen pár bodových skimerů.

Jistě chápete, že je levnější otočit přes filtraci 120-240 kubíků za den ze skimerů než trojnásobek 360-720 kubíků/den dnovou gulou pro dosažení stejného odběru živin. Přitom ty hladinové nečistoty nejprve budou muset tak 2-3 dny oxidovat v povrchové blance (to je ten útvar, díky němuž bez porušení fyzikálních zákonů běhají vodoměrky po hladině). cca týden sedimentovat, cca měsíc čekat, až je koikapři rytím v sedimentu posunou až ke gule a odtud se teprve dostanou do filtru. Proč je teny nebrat skimerem přímo.

Stará moudrost praví, že řetěz je tak silný, jak je silný jeho nejslabší článek. Proto brojím proti prodejcům, kteří se snaží prodat "ještě silnější silný článek" a nedokáží posoudit systém jako celek.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 53.212 (?), 10.1.2018 15:46

Přiznávám se, že jsem se ztratil v té odborné diskusi. Překročila můj obor vzdělání. K tématu studiu na vysoké škole jsem se zděsil, když mi dcera přinesla ukázky výuky jazyka C++ z předmětu informatika na oboru elektrotechnika v biomedicíně, tak mi chyběl kyslík. Jeden semestr informatiky s tím, jim naznačí jak takovéto programování asi probíhá a přednášející si zamotával do propletených algoritmů místo aby s nimi přímo na živo řešil jednoduchý případ. Výsledek odpor k informatice a žáci vůbec neví o co jde. Na školách vymřeli staří pedagovové a byli nahrazeni vědátory bez schopnosti učit. Jako starý praktik si musíte při studiu užívat vědeckého výkladu věcí, které jste již v praxi dělal a realizoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 20.91 (?), 11.1.2018 11:47

Standa...  a rybí exkrementy plavou k k hladine aby diky svemu povrchu, hustote, náboji, udržely na hladine a mohli si v pohodě oxydovat, ikdyž mnohem více než z normálniho kysliku dochazi ke katalyze singletovým kyslíkem v kombinaci UV spektra. Pokud mate jezirko s hloubkou kolem 1,5 až 2m tak skymery nic nevemou a i pritok z filtrace dokaze detritem hnout a z jednoduchych fyzik. zakonu pokud je jezirko vyspadovane do guly se zivyny stahnou a z filtrace odkali. Dale vse co spadne na hladinu tak opet probyha difuze a extrakve viz pyly, zradlo pro ryby atd. co obahacuji vodu o ziviny. Filtrovat se musí celý objem neikoliv čast hladiny to pak postradfa smyslu filtrace a urcite vite ze u objemu jezirek nad 50m3 a hloubek pres 1,5 m plati dalsi fyzikalni zakony a to rozvrstveni hladin vody a vytvoreni "pseudo delenych krystalyckych vrstev vody" pres vodikove mustky ktere se nemíchají. Rozhodne tahanim vody z hladiny se snizuje ucinost filtrace jako celku.

MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 11.1.2018 12:45

Dno účiněji odkalíte vysavačem než gulou. Proto je potřeba mít systém navržen tak, aby jste mohli dle potřeby místo odběru přepnínat. U guly vtoková rychlost se rozděluje a přítokový proud strhává nečistoty jen do určitého omezeného okruhu. Při vtokové rychlosti 1 m/s máte ve vzdálenosti 0,3 m od guly rychlost 0,1 m/s a 0,6 m od guly už jen 0,01 m/s atd. (na každých 30 cm klesne na desetinu rychlosti předchozí "sféry").

Každé jezírko je svým způsobem originál už jen různými poměry "rostlinstvo/živočichové+ryby".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 53.212 (?), 11.1.2018 13:54

Ještě pořád tu diskusi sleduji a nustále měním projekt ve své hlavě. Sběrná šachtice je ve slepě zabetonovaná, s tím už nehnu. Nastěstí mám v šachtici u vstupu z guly i vstupu ze skimru šoupátko 110 mm. Takže mohu v budoucnu dělat pokusy a ověřovat teorii v praxi. Ctím názor pana Hrkala, že množství protečené vody přes filtraci musí být vždy plus. Taktéž se mi zdá Standův teoren, že základ úspěchu je sbírat a čistit nečistoty z hladiny za asi správný. Do šachtice bude přitékat vody oběmi vstupy ale především gulovým vstupem z důvodu tlaku výše sloupce nad ním. Když budu chtít preferovat skimrový vstup tak musím přiškrtit šoupátko na gulovém vstupu. Tím se mi ale sníží celkový přítok do šachtice a tím i množstí přefiltrované vody za hodinu. Zbylo mi čerpadlo 4500 l/h ze starého jezírka tak jej zapojím v šachtě na skimrový vstup a tím budu vtok vody ze skimru do šachtice urychlovat a nemusím brzdit šoupátkem vtok vody z guly. Tím zrychlím oběh vody z jezírka do šachtice a tím i více vody půjde do bubnového filtru. Od Benyho obšlehnu jak si udělat biologickou filtraci a za ušetřené peníze koupím vysavač jelikož se bez něj asi žádné jezírko s průzračnou vodou neobejde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 11.1.2018 15:53

Ano, asi tak nějak...

jen vysavač se používá tak 2× ročně a tudíž pokud máte poblíž půjčovnu, vyplatí se si jej jen na dva víkendy půjčit. Pak jsou čerpadlem podporované mechanické filtrace, které mají přípojnou obbočku na hadici vysavače a tak stačí jen dokoupit hadici, tyč a hubici.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 53.212 (?), 12.1.2018 8:20
Jestli jsem Vás správně pochopil pak lze ze skimru sundat plovák a místo něj nasadit redukci pro napojení hadice od vysavače. Zavřít v šachtici sání z guly a nechat otveřeno sání pouze ze skimru. Zkusím pohledat tu redukci pro skimer. Ten už mám koupený Oase AquaSkim Gravity. U banata vidím Oase redukce potrubí 110 mm / 2" ale chce to vidět tu hadici od vysavače jakou má koncovku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 20.91 (?), 12.1.2018 19:27

Standa:"Při vtokové rychlosti 1 m/s máte ve vzdálenosti 0,3 m od guly rychlost 0,1 m/s a 0,6 m od guly už jen 0,01 m/s atd. (na každých 30 cm klesne na desetinu rychlosti předchozí "sféry")", tohle jste měřil nebo je na to diferencialní rovnice která zohlední 99% faktoru pro vytvorení nejakého koeficientu? tam je dulezitejší objemovy prutok než rychlost proudeni. Voda v jezirku se da povazovat za Newtonskou kapalinu a vasim vyjadrenim by se limit a rychlosti velmi rychle blizila nule, coz ve vyspadovanem jezirku jaksi nekoresponduje. Ta gule a vyspadované jezirko ma predchazet tvorbe detritu a taky se to deje, a jsou jezera ktere maji dobre udelane dnove odtoky do filtrace kde je prerybneno a zadny detrit se tam netvori, již dosti dulezity faktor 1 ryby plujici jezirkme vam tu posloupnost celkem zhati. Je to tak 1000 jezer 1000 ruznych podmínek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika