Jaké rostliny do kořenového filtru



dudan1 - (23) - 39.21 (?)
3.7.2012 19:43

Rákos ne, má moc agresivní kořeny.Nejlepší podle mě je kosatec.Nebylo nutné zakládat novou otázku o kořenovce je tady toho spousta.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 219.11 (?), 3.7.2012 17:43, zobrazeno: 5301x

Zdravím, mám malé jezírko a budu k němu dělat externí kořenovou filtraci, zajímalo by mě jaké jsou nejlepší rostliny do této filtrace (rozměry filtrace budou cca 80-50-40hloubka   Nejlepší by bylo pokud bych je mohl sehnat někde v přírodě, jelikož v blízkosti žádná specializovaná prodejna není. Doufat, že např. rákos bude idální je asi hodně naivní co? :-(

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
dudan1 - (23) - 39.21 (?), 3.7.2012 19:43

Rákos ne, má moc agresivní kořeny.Nejlepší podle mě je kosatec.Nebylo nutné zakládat novou otázku o kořenovce je tady toho spousta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 219.11 (?), 3.7.2012 20:27

Jo, hodně jsem toho prostudoval, ale např. i ten rákos sem někde našel, že ho doporučujou.. a konrétní otázku věnovanou floře filtru jsem nenašel 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 4.7.2012 9:55

Nevím, co si přesně představujete pod pojmem "nejlepší rostliny do kořenového filtru". Já to chápu tak, že hledáte takové rostliny, které dokáží akmulovat co nejvíce živin z vody. Nejlepší produkci sušiny na metr čtvereční dosahují orobince a skřípinec, a obě se často používají v KČOV. Nejsem si jist, jak to bude fungovat ve vodě jezírka relativně chudé na živiny, přeci jen ve vodě KČOV jsou hodnoty živin o dost vyšší. Dosahované hodnoty jsou :
Orobinec širokolistý - 4kg/m2 sušiny, P 0,32%, N 1,9%
Skřípinec jezerní - 4,2kg/m2 sušiny, P 0,41% N 1,7%
Další přesné hodnoty "výkonu" vodních rostlin najdete v publikaci Dočišt̓ování vod autotrofními mikrooganismy a vyššími rostlinami z roku 1986 od autorů Vebera a Zahradníka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 219.11 (?), 4.7.2012 10:55

Pokud tedy orobinec není vhodný pro nedostatek živin v jezírku do kořenového filtru, jaké rostliny by jste doporučil osobně vy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 4.7.2012 11:11

Netvrdím, že orobinec není vhodný, jen mi chybí nějaká hodnota, studie či měření, jak se chová v běžné "jezírkové vodě"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Aqarista - (11) - 215.37 (?), 4.7.2012 11:27

Dovolím si poznámku, vzhledem k velikosti osazované plochy bych to moc neřešil. Jak uvedl někdo výše zasaďtě kosatce a budete mít i estetický účinek v době květu

Taky musím potvrdit slova pana Hrkala, mám v mělké zoně několik druhů rostlin a ani ty tzv. invazivní nerostou dle mých představ a odhadů. Mám celkem jen dva karasy na cca 50 m3 a 100m2 plochy jezírka bez filtrace (kořenovka je ve výstavbě) a jako zdroj živin je to si málo. Lekníny dokonce přihnojuji, mám je volně v kačírku.

Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika