Jak napojit čerpadlo (zasuvku) ve venkovnim prostredi?



Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 248.54 (?)
19.8.2008 9:08

Použijte naprosto nekompromisně zásuvku s krytím proti vodě dle IP standardizace - viz již zde zmíněný link na moelera. Výběr i od českých výrobců je velký.

Jestli se Vám zásuvka nelíbí, a to je jediný důvod proč jí nechcete, sáhněte po značkové a dražší, která Vám bude esteticky vyhovovat. Rozvod táhněte kabelem, k tomu určeným v platové trubce ("hadici"), opět k tomu určené. Podotýkám, že takový obvod by měl disponovat vlastním jističem, a to jak z důvodu normy, tak i z důvodu prostého a elemetárního pudu sebezáchovy.

Předpokládám , že se jedná o rozvod nejméně dvacet metrů dlouhý - měl by být veden tedy minimálně průřezy 2,5mm2 (každý jeden drát).

Vlastní napojení zástrčky do příslušné zásuvky je v případě dodržení základního know-how bezproblémové. Pokud byste ale chtěl odstřihnout zástrčku je nesmysl používat tavné lepidlo, celý spoj je lepší držet ve značkových WAGO svorkách (pozor musíte ošetřit konce kabelu čerpadla - nejlépe měděnými " trubičkami" , což udělá každý elektrikář za minutu, nikoliv propájenmí cínem)  a následně  celý spoj  fixovat  smršťovací elektrikářskou bužírkou  pomocí horkovzdušné pistole.   (bužírka  musí  být na kabelech  navlačená logicky ještě před spojením)

Znovu ale zdůrazňuji, že to není nutné, použijete -li kvalitní plastovou šachtu..

Nemělo by se tedy jednat o rozvod, který je součástí celého okruhu - např. "sklep a zahrada".

Zdůrazňuji často opomíjenou pravdu, že elektřina docela dobře zabíjí, je absolutní nerozum spořit na něčem, co mi může zkrátit (nebo mým blízkým) život. Zvlášť pak na takovém místě, jako je zahrada...

Pokud si následně zásuvku zamaskujete do ležícího kašírovaného balvanu, nebo napojení ukryjete v plastové pochozí šachtě je jedno.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
korny - (10) - 235.233 (?), 17.8.2008 17:29, zobrazeno: 19382x

Zdravim,

ma nekdo zkusenost jak propojit čerpadlo ze zahraniho jezirka na el. proud?

Puvodne jsem chtel ustrihnout drat od čerpadla (el.vidlici), tu spojit s dratem, kterej mam natazenej k jezirku, cely to zalit tavnym lepidlem (tedy spoj), ale jak jsem zjistil, pokud ustrihnu koncovku na dratu od cerpadla ztratim zaruku.

Existujou sice nejaky venkovni zasuvky (asi i castecne vodotesny), ale nejsou zrovna nejlevnejsi a taky se mi nelibi, ze by byly zrovna videt..

Nezna nekdo nejake spolehlive a levne reseni?

Diky predem za rady

PS: Je mi jasny, ze bych mel spravne zavolat eletrikare atd... atd..ale kdo to dela, ze?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 187.62 (?), 17.8.2008 18:43

Já mám nataženou prodlužku a mám jí celou hozenou na dvou cihlách pod kýblem :D 

 pravda, žře to asi není to nejlepší řešení: D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 17.8.2008 18:47

Zástrčku na prodlužce mám ve vodorovně uložené drenážce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kneiflpe - (8) - 105.5 (?), 17.8.2008 21:06

delam si kaplicku z kamenu, dovnitr dam dreveny truhlik a na nem venkovni zasuvky a vypinac

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 43.221 (?), 17.8.2008 21:58

Venkovní zásuvky nijak drahé nejsou, v Baumaxu jsem je onehdy kupoval, stály jistě do 100 Kč.

Vodotěsnost poznáte podle druhé číslice kódu krytí - IP. Vysvětlení kódu najdete zde: http://www.moeller.cz/priruckazapojeni/norm035.html

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 248.54 (?), 19.8.2008 9:08

Použijte naprosto nekompromisně zásuvku s krytím proti vodě dle IP standardizace - viz již zde zmíněný link na moelera. Výběr i od českých výrobců je velký.

Jestli se Vám zásuvka nelíbí, a to je jediný důvod proč jí nechcete, sáhněte po značkové a dražší, která Vám bude esteticky vyhovovat. Rozvod táhněte kabelem, k tomu určeným v platové trubce ("hadici"), opět k tomu určené. Podotýkám, že takový obvod by měl disponovat vlastním jističem, a to jak z důvodu normy, tak i z důvodu prostého a elemetárního pudu sebezáchovy.

Předpokládám , že se jedná o rozvod nejméně dvacet metrů dlouhý - měl by být veden tedy minimálně průřezy 2,5mm2 (každý jeden drát).

Vlastní napojení zástrčky do příslušné zásuvky je v případě dodržení základního know-how bezproblémové. Pokud byste ale chtěl odstřihnout zástrčku je nesmysl používat tavné lepidlo, celý spoj je lepší držet ve značkových WAGO svorkách (pozor musíte ošetřit konce kabelu čerpadla - nejlépe měděnými " trubičkami" , což udělá každý elektrikář za minutu, nikoliv propájenmí cínem)  a následně  celý spoj  fixovat  smršťovací elektrikářskou bužírkou  pomocí horkovzdušné pistole.   (bužírka  musí  být na kabelech  navlačená logicky ještě před spojením)

Znovu ale zdůrazňuji, že to není nutné, použijete -li kvalitní plastovou šachtu..

Nemělo by se tedy jednat o rozvod, který je součástí celého okruhu - např. "sklep a zahrada".

Zdůrazňuji často opomíjenou pravdu, že elektřina docela dobře zabíjí, je absolutní nerozum spořit na něčem, co mi může zkrátit (nebo mým blízkým) život. Zvlášť pak na takovém místě, jako je zahrada...

Pokud si následně zásuvku zamaskujete do ležícího kašírovaného balvanu, nebo napojení ukryjete v plastové pochozí šachtě je jedno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 44.15 (?), 19.8.2008 10:37
Jistič není dobrá volba. Je nutné použít proudový chránič. Ještě dodám NEPODCEŇUJTE elektřinu život ani zdraví vám nikdo nevrátí. Z.M.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 248.54 (?), 19.8.2008 23:19

OK, samozřejmě děkuji za upřesnění- jistič s proudovým chráničem je ideální do všech míst, kde hrozí úraz elektrickým proudem. Tam, kde je přítomná voda je samozřejmě proudový chránič tím nejlepším řešením. Děkuji za opravu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 1.251 (?), 23.8.2008 14:43

Já bych připomenul, že tavné lepidlo, aspoň to běžné, krátkodobě drží jakoby na všech plastech, ale dlouhodobě povolí a nedrží. Co jsem zachytil u profíků elektrikářů, tak ti mají na takové napojování na kabel speciální vytvrzovací zalévací hmoty, které mají k izolaci kabelů zaručenou přilnavost a vodotěsnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 174.222 (?), 24.8.2008 22:21

Mj. zásuvka by měla mít krytí alespoň IP 44 a dle normy z minulého roku o rozvodech ve venkovních prostorách při instalaci jističe dokonce předepsán jako nutnost

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika