Filtracni set pro jezirko 100m3, bez ryb



Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?)
30.6.2016 9:46

To řešení s HTéčkem je zajímavé, já bych se ho ale u Aqaumaxu 12000 asi bál použít. U nás tohle potrubí také používám, ale pro 20-ku Optimax (po novu Aquamax Gravity) a to dává tlak přeci jen ještě o dost nižší.  Na druhou stranu bude tohle o dost levnější než pružná hadice tohodle průměru, a ztráta v potrubí oproti hadici minimální

Použití UV lampy bude dost individuální,  pokud je rozmě dimenzovaný filtr a jezírko je bez ryb (třeba koupací)  jde toi i bez ní.  S přibývajícím počtem ryb se ale šance že to dopadne hodně prudce snižuje

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
ori - (36) - 182.85 (?), 24.6.2016 13:48

Na koupací jezírko 100m3 jsem měl filtraci NEXUS 300 s předfiltrem Vortex, dvě UV lampy a dvě čerpadla.
Jedno čepradlo bralo jen jeden skimer a druhé bralo druhý skimer + dnovou gulu. Každé čerpadlo čerpalo přes jedno UV. Obojí zapojené do Vortexu a dál do Nexusu.
Čistota vody byla naprosto v pořádku.

Cenově je to sice nové úplně jinde než požadujete, ale když zkusíte třeba použité zboží, myslím že by to tak mohlo vyjít.
Na těchto filtracích se prakticky nemá co pokazit. Jediné, co podléhá zkáze je lampa UV a časem taky samozřejmě odejde čerpadlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.88 (?), 24.6.2016 21:54

Dobrý den,

koukal jsem na NEXUSe a nevypadá špatně, pokud funguje, tak investice se vrátí minimálně v tom, že do toho člověk už nic dál moc necpe, kromě čerpadla jednou za čas, lampy apod., ale to jsou provozní věci. Abych řekl pravdu, tak mi připomíná takovou domácí čistírnu.

Na vaši realizaci mě trošku překvapuje, že jste požil dvě čerpadla. Já mám jedno na skimer a dnovou gulu dohromady. Sice nepíšete jak výkoná, ale předpokládám, aby se vám voda ve filtru otáčela rychleji.

Nikde jsem se tady nedočetl, jakým způsobem by se měla UV lampa používat. Na německých stránkách dokonce doporučují UV lampu měnit 2 x ročně, ale připouštějí i, že i 1 x ročně by stačilo. Jak používáte vy UV lampu? Máte ji zapnutou stále, nebo ji nějak spínáte?

Jak často? Na jak dlouho?

Protože, když vezmu v úvahu průměrnou životnost UV lampy, tak je to tak na dva roky a koupit novou. V případě, že běží cca 5-6 měsíců nepřetržitě.

Nebo lze použít stylem, že např. běží 24 hod / týdně (jeden den v týdnu).

Fungovalo by to? Zkoušel jste něco podobného?

Děkuji za postřehy.

Alan D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ori - (36) - 182.85 (?), 29.6.2016 11:59

Je to tak, kromě UV jsem nic neměnil.

Dvě čerpadla jsem měl použitá proto, aby byl dostatečný průtok. Tenkrát jsem to nedělal sám, dělal mi to dodavatel na doporučení. A našel jsem tam několik chyb.
Na 100-110 m3 a 110 m2 jsem měl dva skimery. 
Vzdálenější skimer měl své vlastní čerpadlo s nominálním výkonem ca 8000 m3. Ale vzhledem k tomu, že byl s filtrací spojený ca 30 metrovou trubkou, výkon byl menší. Nakonec jsem ještě zjistil, že ca 25 metrů délky bylo jen trubkou PE40. To je podstatné škrcení.
Druhý skimer a gula ze dna byly napojené na Aquamax 12000 eco. To má regulovatelný poměr mezi sáním z šachty a hadice.
Obojí mělo dost snížený průtok proti nominální hodnotě čerpadel. Málokdo si uvědomuje, že jezírková čerpadla mají (měla, když jsem se o to zajímal) vysoký průtok při malých tlakových ztrátách (malých odporech) a plochou křivku. I malé zvýšení odporu má za následek velký pokles čerpaného množství.
Větší množství filtrací je lepší.

Já jsem to později vyřešil náhradou přístupné části hadic trubkou HT 75. To jsou trubky používané pro odpady. Proti Hadici 40 mm je v ní rychlost proudění skoro pětinová, a rychlost se v tlakové ztrátě projeví umocněná na druhou, takže je to o parník. I proti 50 mm hadici má rychlost skoro na třetině, takže taky neporovnatelná ztráta ve vedení. 
Když "hátěčko" zakopete do země, tak ho sdano vyspádujete pro odvodnění na zimu a vzhledem k malým tlakům stačí stávající těsnění v násuvné části. Takže klidně spoje bez lepení. Zní to praštěně, ale opravdu mi to fungovalo výborně. Navíc je k dispozici dost tvarovek s různými úhly i revizní otvory. A přechody na jiné rozměry.
Je škoda dávat drahá výkonná čerpadla a pak to zazdít malýma hadicema.

Tuhle trubku jsem používal i pro vysavač. Iritovalo mne pokaždé Pondovac přinášet a řešit kam bude odtékat odpad. A taky ten hluk. Takhle jsem ho měl postavený nastálo za rohem baráku, takže mne nerušil. A měl jsem udělané tři vývodky podél jezírka. Na dvě jsem zlehka nasadil záslepky a na tu, kterou jsem chtěl použít jsem dal pryžový lem koupený v hobymarketu. Takhle jsem měl obsloužené celé jezírko bez přenášení vysavače a bez hluku.

UV lampu jsem moc neřešil. Byla prostě zapnutá (skoro) pořád. Asi po třech letech jsem měnil lampy. Na ´činnost lampy jsou grafy, vhodná perioda by se dala uhlídat.
Jednou jsem na jedné vyměnil rozbitý předřadník za neoriginál- je tady na fóru o tom téma.
Stejně tak by bylo možné lampy dát na spínací hodiny. Ty jsou za pár stovek a nastavíte si tam dobu běhu, jakou chcete. V létě hodně, na jaře a na podzim téměř málo.

Píšu to v minulém čase, protože jsem jezírko asi po pěti sezónách předělal na bazén. Ne, že by se mi nelíbilo. Jezírko je jednoznačně hezčí než bazén, ale pro rodinu moc studené a vyhřívat rozumně nejde.
O své zkušenosti se ale rád podělím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 30.6.2016 9:46

To řešení s HTéčkem je zajímavé, já bych se ho ale u Aqaumaxu 12000 asi bál použít. U nás tohle potrubí také používám, ale pro 20-ku Optimax (po novu Aquamax Gravity) a to dává tlak přeci jen ještě o dost nižší.  Na druhou stranu bude tohle o dost levnější než pružná hadice tohodle průměru, a ztráta v potrubí oproti hadici minimální

Použití UV lampy bude dost individuální,  pokud je rozmě dimenzovaný filtr a jezírko je bez ryb (třeba koupací)  jde toi i bez ní.  S přibývajícím počtem ryb se ale šance že to dopadne hodně prudce snižuje

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 8.0 (?), 30.6.2016 19:18
Dobrý den, to me zajímá. Jak jste to vyresil. Můžete sem hodit foto před a po? Jakou techniku a filtrace používáte na tak velký bazén? Mám totiž stejne Velké jezírko a uvažuji o předělání na bazen. Nova písková filtrace a salinátor.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ori - (36) - 182.85 (?), 4.7.2016 9:19

Co se týče použití HTéčka, nezaznamenal jsem žádný problém. A to jsem přes patnáct metrů včetně několika kolen musel vést jen zahráblé v kačírku v jezírku. I tak se nic nerozpojilo. Natož zahrabané v zemi. Jediné místo, kde se potrubí mělo snahu rozpojit a kde jsem ho musel zajistit byl přechod ze 75 na 40 mm. Nechtěl jsem totiž dělat hned nové vstupy do vortexu, takže jsem to těsně před ním zpřechodoval na původní rozměr. 

Ohledně přestavby jezírka na bazén - k tomu by asi bylo vhodné spíš nové téma do zahradních bazénů. Tady se schází hlavně stavitelé a vylepšovatelé jezírek.
Zatím nemám hotové okolí bazénu, takže to není ještě veřejně prezentovatelné. Snad pozdjěji se o zkušenosti veřejně podělím. Hodně jsem dělal svépomocí. Zatím možná přes SZ.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 140.114 (?), 4.7.2016 13:50

Dobrý den,

zaujalo mě Vaše řešení rozvodu k vysavači. Chápu správně, že jste nasávací vstup vysavače napojil na potrubí HT 75 s 3 vývody a posléze jste na vhodný vývod napojil hadici/trubky od vysavače? Udržel se dostatečný tah? Jak dlouhé to potrubí bylo?

Děkuji moc za odpověď. Kdyby bylo foto nebo nákres, jistě všichni zde uvítáme smiley

S pozdravem R.Z.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ori - (36) - 182.85 (?), 7.7.2016 13:16

Ano, chápete to správně. Sálo to jako drak. Nevadilo ani střídání sání vody a vzduchu. Celkovou délku potrubí jsem měl asi 15 metrů + hadice a trubky Pandovacu. 
Kromě víceméně vodorovného vedení jsem tam měl i oblouk nahoru a zase dolů seskládaný z kolen, když jsem potřeboval přejít obrubník. A nakonec zpřechodované do Pondovacu přes tuším 40 nebo 50 mm HTéko, na konci lehce obalené elektrikářskou páskou, aby hezky těsnilo do vstupu vysavače.
Zkusím najít koncovku - pryžový lem, který jsem použil pro zpřechodování z HTéčka na hadici a vyfotit ho.

Samozřejmě jsem začínal tím, že jsem sací hadici prodloužil tou, která se prodává k bazénovým vysavačům. To ale mělo za následek tragický pokles sacího výkonu. Je to malý průměr a navíc je tam velké víření. Proto jsem použil 75 mm trubku, aby tam nebyl velký odpor a fungovalo to. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 140.114 (?), 8.7.2016 12:49

Děkuji moc za popis. Zkušenost s prodlužvací hadicí je výborná. Zatím jsem se o prodlužováí sání nepokoušel a uvažoal jsem, že trubka 50mm by mohla stačit, ale zřejmě je to zbytečný pokus a je lepší jít rovnou do většího průřezu. Musím vysávat min. ze 3 míst, nadstavovat výtok (zatím drenážní trubkou) a stěhování všeho mě taky hodně otravuje.

Jinak, mysím, na vysavač pasuje hrdlo 63 mm trubky a tato zase do hadice, tak by mohly jít použít standarní fitinky (snad).

R.Z.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika