Filtrace, čerpadlo atd.



HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?)
28.7.2009 23:15

Spočítejte si objem... dokud nebudete chtít rybky tak stačí otočit objem nádrže jednou za 2-4 hodiny (tzn. za tu dobu musí být celý objem protlačení filtrem a eventuelně UV lampou...

Pokud plánujete koi je dobré hned od začátku vše naddimenzovat (vč. filtrace) navíc v případě koi, je nutné otočit celý objem nádrže alespoň jednou za 2 hodiny... nejlépe už za hodinu a samozřejmě, pokud to zvládne Vaše čerpadlo za hodinu 4x tak to taky není na škodu.

Záleží na Vašich finančních možnostech a Vašem konkrétním plánu.

Potom bych si ještě dovolil jednu výtku... a to je ta hloubka, pro Koi potřebujete opravdu alespoň 1,5m v parném létě se velké ryby v mělkých nádržích "dusí" a v zimě by zase nemuseli přežít... tím neříkám, že nejsou lidi, kteří mají koi v mělčích nádržích, ale ty rybky tam živoří, a to nechceme, chceme aby nám Koiáčcci rostli a byli spokojení, ne? :)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 70.66 (?), 27.7.2009 18:17, zobrazeno: 9672x

Dobrý den,

zakládáme jezírko o velikosti cca 6*4m, s největší hloubkou cca 1 m. Jezírko bude foliové. Vedle je malá skalka s převýšením asi 60 cm, uprostřed ní by měl téct malý potůček (spíše jen malý vodopádek z kamene do jezírka ) V budoucnu bychom chtěli vysadit koi kapry. Nemám nějak jasno jaké čerpadlo a filtr... vlastně bych ráda věděla jak vlastně má systém čištění a zároveň vodopád fungovat... 

Jestli někdo moje kostrbaté vysvětlení pochopil, prosím o rady 

Díky Monika 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 5.45 (?), 28.7.2009 9:42

Dobrý den,

reaguji na Vaši prosbu o radu při budování jezírka. Pokud něco podobného realizujete poprvé, pak bych se přimlouval aby jste kontaktovali někoho kdo má s touto problematikou zkušenosti. Vyhnete se tak budoucím problémům a složitým opravám. Ještě než začnete s realizací měli byste mít jasno, zda budou v jezírku ryby a pokud ano o jaký druh se bude jednat.  Od toho se totiž odvíjí hloubka jezírka, regenerační plocha vodních rostlin, výkon čerpadla, čističky atd. Při výtlaku nad 2 m roste cena i spotřeba el. energie čerpadla. Pokud chcete koi kapry, je hloubka 1 m malá. Koi je totiž velice náročná ryba a při přezimování nebo v horkých letních dnech by mohla mít problém. Určitě se ozve pár příspěvků, že oni mají koi kapry v hloubce do 1 m a že přežívají, no oni spíš živoří. Pokud koi chcete, byla by ideální hloubka alespoň 1,5 m ale lépe 2 m. Tím Vám ale roste objem vody a také budete potřebovat mnohem výkonější filtraci. Ve Vašem případě by to mělo být takto. V jezírku nebo v šachtě u jezírka je čerpadlo, které žene vodu potrubím do filtrace, která je v nejvyšším bodě a z ní gravitačně stéká potůčkem nebo vodopádem zpět do jezírka. Doufám, že tímto příspěvkem jsem Vás neodradil od záměru jezírko vybudovat, protože pak Vás odmění krásným pohledem na život ve vodě i kolem ní. Mám kopací jezírko o 70 m3 a ploše cca 80 m2 s 10 m potůčkem a je to úžasný relax, když můžete pozorovat jak vlašťovky za letu nabírají vodu k pití, v potůčku se zase koupají další ptáčci, kovově modré vážky poletují nad vodou a pod ní se vyhřívají pestré rybky.

S pozdravem Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 70.66 (?), 28.7.2009 21:37

Pane Pavle díky moc, jen se ještě zeptám, jaký by měl být na jezírko o mnou udaných rozměrech výkon čerpadla atd.??

Díky moc

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?), 28.7.2009 23:15

Spočítejte si objem... dokud nebudete chtít rybky tak stačí otočit objem nádrže jednou za 2-4 hodiny (tzn. za tu dobu musí být celý objem protlačení filtrem a eventuelně UV lampou...

Pokud plánujete koi je dobré hned od začátku vše naddimenzovat (vč. filtrace) navíc v případě koi, je nutné otočit celý objem nádrže alespoň jednou za 2 hodiny... nejlépe už za hodinu a samozřejmě, pokud to zvládne Vaše čerpadlo za hodinu 4x tak to taky není na škodu.

Záleží na Vašich finančních možnostech a Vašem konkrétním plánu.

Potom bych si ještě dovolil jednu výtku... a to je ta hloubka, pro Koi potřebujete opravdu alespoň 1,5m v parném létě se velké ryby v mělkých nádržích "dusí" a v zimě by zase nemuseli přežít... tím neříkám, že nejsou lidi, kteří mají koi v mělčích nádržích, ale ty rybky tam živoří, a to nechceme, chceme aby nám Koiáčcci rostli a byli spokojení, ne? :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 240.7 (?), 4.8.2009 14:04

Zdravim ta hloubka nemusi byt tak velka mam doma uz 3 rokem jezirko a mam ho hluboke 90cm a dlouhe asi 4m a za tu dobu se mi nestratila zadna ryba tak myslim ze takova hloubka je zbytecna.takovy je muj nazor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?), 4.8.2009 14:39

Mluvil jsem o koi kaprech... pokud tam mate karasi tak staci i 80 cm, ti jsou neznicitelni...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 75.210 (?), 6.8.2009 15:08

Také zdravím a chtěl bych se připojit k tomuto tématu. V loni jsem vytvořil jezírko délce 7m a šířce 5m a největší hloubce 1m (asi 2/3 plochy, zbytek různě mělčí vrstvy). V jezírku mám 8 koi, 6 shubunkin a 2 karásky. S objemem průtoku vody souhlasím s panem Pavlem. Ale hlavně a to musím podotknout nejdůležitější je filtrace! Dnes jsou ryby 2-3 leté a musím přiznat, že bylo nutné posílit původní tlakovou filtraci a vodotrysk okysličující vodu. KOI dost ryjí, tedy snad pořád, ozvláště pak v dospělosti a tím vytváří dost kalu, bylo nutné nasadit mechanickou předfiltraci naplněnou filtračními hmotami (osvědčili se: kartáče a hrubý filtrační modrý molitam). Přesto bych rozhodně zvažoval fakt, že KOI vše vyrjí zamyslet se nad kořenovou filtrací, která by vedla kolem jedné strany jezírka, nemusí býtr nikterak obrovská, volil bych pás široký 80cm hloubka 40cm a délka tak 4m - osázet žlutým kosatcem. Dosáhnete tím lepší čistoty vody a vyváženosti živin, i rybám se bude více dařit a jezírko bude krásně osázené zelení. K té hloubce, nemám pocit, že moje ryby přežívají, proti přehřívání vody v létě je zde vodotrysk a hlavně zastíněná část jezírka pro odpočinek ryb v parných dnech. A v zimě, a to loni byla dost krutá, kapři přežili bez úhony. Konzultoval jsem to i s odborníky a ti hovoří, že v hloubce cca 90cm je v zimě teplota vody nejméně 4°C a to ryba zvládá bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?), 6.8.2009 16:50

Já těm 90 cm nevěřím, ono to taky může záležet i na dalších faktorech... nevím, jezírko může být exponované více z jihu... nebo...prostě něco :))

Ten metr padesát Vám prostě zaručuje relativní jistotu, že nebudete mít problémy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 70.66 (?), 6.8.2009 21:17

Dobrý večer, budování jezírka mě neodradilo. Už je hotové, nádherné... nemůžu se na něj vynadívat 

Rybky plánuji vysadit až cca za měsíc, teď nám zbývá vybudovat nebo spíš dokončit vodopád a zapojit filtraci... ještě máme v plánu nějaké to osvětlení. Zítra vyfotím a podělím se s naší velkou radostí 

A hloubku jsme nakonec udělali 1,10 m... tak třeba zkusíme nějakého koi kapříka.

Díky moc za rady:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?), 7.8.2009 10:40

Fotky máme rádi, na fotky se těšíme :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika