Bubnový filtr made in Škrovád



host - 4.7 (?)
2.12.2013 16:18

Pozitívum biofiltrov vidim v tom, že je menej amoniaku a viac dusičnanov. Aj toto môže obmedziť rast rias a zlepšiť formu rýb a zlepšiť rast rastlín. Čiže skôr kvalitatívny efekt ako kvantitatívny. Skutočné odstránenie živín je potom skôr na mechanickej filtrácii, asi... Spomínam si na tvrdenia niektorých akvaristov, že správne hnojenie skôr pomože potlačeniu rias a podpore rastlín. Možno by bolo zaujímavé skúmať, koľko biofiltrácia urobí v denitrifikácii. V každom prípade, chlapci čo máte bubon, spravte experiment a okrem UV lampy vypnite aj bio filtraciu. :-0 Bio filtracia beži v samotnom jazierku, netreba ju ešte aj v sude! Ad phosslock, ten je možno OK, na veľmi zničistenu vodu, aká je v niektorých jazerách. blízko hnojených polí a tak. Tam sa efekt phoslocku skôr prejaví, ale to je taká akademická úvaha.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
aleskoi - (49) - 111.65 (?), 12.8.2013 10:40

Tak tohle zodpovědělo spoustu mojich otázek a moc vám za to děkuji, výrobu bych u sebe vyděl dobře, jen ta elektronika bude oříšek známí elektrikář říkal že je to višší dívčí a je s toho jelen tak snad najdu někoho kdo tomu bude rozumět. Ještě jednou děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.41 (?), 25.11.2013 22:15

Jardo, ako sa dari s filtrom? Bezi este stale aj ked sa blizi zima? Ako sa to odzrkadlilo na cistote vody v jazierku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jarda Slatinany - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 209.88 (?), 29.11.2013 21:50

Buben i biologickou filtraci jsem vypnul a mám v pohotovosti už jen maličké čerpadlo na udržování díry v ledu, jako každý rok.
Na čistotu vody měl v létě buben samozřejmě veliký vliv. Dokonce jsem nepotřeboval zapínat uv lampu. Tohle jemné síto zachytí i jednobuněčnou řasu. V jezírku samozřejmě není úplně křišťálově čistá voda, jako v nějaké reklamě, ale každopádně je vidět až na dno. Ryby neustále něco produkují, jezdí a karbují dno, roste v něm řasa, padá tam kdeco, prostě voda nebude nikdy úplně čistá, hlavně při takovém zarybnění, jako tu mám já. Ale jinak super výsledek.
Řešil jsem jen jeden malý problém. Na dvou místech se mi proseklo síto. Mohl za to pohyb po hraně jednoho žebra. Vyřešil jsem to provizorně zatmelením jezírkovým tmelem.
Buben je bezkonkurenčně nejlepší druh mechanické filtrace, jaký znám. Kdo má málo ryb, nemusí si skoro dělat hlavu s biologickou částí jak co do velikosti, tak provozní údržby. Prostě se nezanáší a funguje naplno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 2.12.2013 9:42

S UV lampou mám velmi podobnou zkušenost jako Vy, já už jí ze systému úplně odstranil. Na průhlednosti vody se to nijak (ani negativně ani pozitivně) neprojevilo,. Plovoucí nosič biomasy umístěný za bubnovým filtrem zůstává pořád čistý, a kladu si otázku, zda při našem málo zatíženém koupacím jezírku je přínost té bilogické kolony vůbec měřitelný

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.132 (?), 2.12.2013 12:00

To je zaujimave pozorovanie. Potom je otazka porovnanie dolezitosti mechanickej a biologickej filtracie, ak sa nepozoruje vyznamny narast biomasy v biologickej casti, ktora je zaradena (mozeme to povedat) za super mechanicku filtraciu bez akychkolvek kompromisov. Hlavne ak k tomu pridate fakt ucinnej a urcite viditelne pritomnej biofiltracie v jazierku: Bakterie, riasy a rastliny. Ma bio za bubnovym filtrom zmysel? Je potom uspesna filtracia = uspesna mechanicka filtracia? Alebo aspon z 90 % to plati? Alebo je to o niecom inom?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 2.12.2013 12:06

biologická filtrace odstraňuje rozpuštěné nutrienty. Pokud jich ve vodě není přebytek, biomasa nenarůstá... Přesto má biofiltr smysl jako indikátor, že došlo k nějaké změně nebo náhodnému uvolnění živin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.7 (?), 2.12.2013 13:30

Jasné, ale ak mechanické nečistoty zachytené v bubne sú biopôvodu a sú pritom na kilá, a v biofiltry sa skoro nič netvorí, tak biofiltrácia v jazierku, ktorej plodmi sú práve riasy zachytene v bobnovom filtry, je predpokladám omnoho účinnejšia, ako prázdna biofiltrácia. Prinajmenšom čo sa týka nárastu biohmoty, ktorá sa tvorí v jazierku a v biofiltry. Ak zarátate aj rastliny, tak je to neporovnateľne viac v jazierku. Že by bola biofiltrácia len reklamný trik? Zaujímavé by bolo nielen vypnúť uv lampu, ako to pán Hrkal spomínal, ale aj vypnúť biofiltráciu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 2.12.2013 14:35

Ona to účinnost té mechnické filtrace pomocí bubnu je tak vysoká, že nad tím tojí za to alespoň přemýšlet.  Zachycené množství biomasy opravdu není nevýznamné a ta biomasa je nutně tvořena nutrienty. Takže jestli je nakonec odstraníte činností biofiltru nebo mechnické fitlrace je spíš akademická debata - hlavně že jsou pryč.
Dělali jsme si porovnání účinnosti na zachycení fosforu, kde pro mne překvapivě právě biomasa zachycená bubnovým sítem zvítězila na celé čáře proti Phosslockům aspol. Takže už to nevidím tak černobíle. Já pořád chápu biologickou fitlraci jako nezbytnou součást každého filtru, na druhou stranu už nejsem takový dogmatik jako dříve :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.7 (?), 2.12.2013 16:18

Pozitívum biofiltrov vidim v tom, že je menej amoniaku a viac dusičnanov. Aj toto môže obmedziť rast rias a zlepšiť formu rýb a zlepšiť rast rastlín. Čiže skôr kvalitatívny efekt ako kvantitatívny. Skutočné odstránenie živín je potom skôr na mechanickej filtrácii, asi... Spomínam si na tvrdenia niektorých akvaristov, že správne hnojenie skôr pomože potlačeniu rias a podpore rastlín. Možno by bolo zaujímavé skúmať, koľko biofiltrácia urobí v denitrifikácii. V každom prípade, chlapci čo máte bubon, spravte experiment a okrem UV lampy vypnite aj bio filtraciu. :-0 Bio filtracia beži v samotnom jazierku, netreba ju ešte aj v sude! Ad phosslock, ten je možno OK, na veľmi zničistenu vodu, aká je v niektorých jazerách. blízko hnojených polí a tak. Tam sa efekt phoslocku skôr prejaví, ale to je taká akademická úvaha.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 3.12.2013 10:18

On je s tím odstavení biologického filtru trochu problém - aby to mělo alespoň nějakou vypovídací schopnost, musel byste mít dvě stejná jezírka a provést jakési A-B testování. A to si asi málokdo může dovolit :) Navíc nelze pominout fakt, že mít dvě úplně stejná jezírka je už protimluv sám o sobě.

K phosslockům aspol. - problém je tam v koncentraci, většina komerčně prodávaných přípravků si s fosforem v nádrži nedokáže efektivně poradit. Návod ale bývá formulován tak šikovně,  že je to prakticky nenapadnutelné. Ony totiž fungují - ale v prostředí, které si fakt v jezírku moc představit nedovedu. Po spoutě testů se ani vzdáleně nepřibližujeme hodnotám, které pohodlně zvládá většina řas :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika