Voda z 40m vrtané studny



J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?)
26.6.2015 10:11

Ano, to je správně. Po přidání chloru (či sava) se železo zoxiduje a podle mocnosti má barvu zelenou nebo hnědou. V tomto zoxidovaném stavu se dá odfiltrovat. Zpočátku jsou kalová zrníčka malá a mezery v čisté filtrační náplni velké, takže jich část projde skrz. Vločkovač, stejně jako jiné znečištění, způsobuje shlukování částeček tak, aby se ve filtru lépe zachycovaly. Pamatujte si, že písek ve filtraci se musí nejprve "zapracovat" = potáhnout šlemem. Pak má sice vyšší hydraulický odpor, ale je pro špínu lepivější. Někdo to zapracování nahradí naprosto nebazénovou přísadou a tím je Lignohumát. Taky příliš časté praní filtru není dobré - filtr propoští malé částečky (opak je nevypraný filtr, který zachytí mnoho, ale má velkou tlakovou ztrátu a tím stoupá spotřeba elektřiny čerpadlem). Pro praní je tedy vhodné se řídit manometrem, který některé filtrace mají v základní výbavě a u jiných se dá dokoupit. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
Zdenek 77 - (25) - 49.21 (?), 26.6.2015 8:37, zobrazeno: 35096x

Zdravim všechny bazénáře a obracím se na vás s dotazem:
Máme bazén cca. 30 m3 napouštím ho z vrtané studny která má dle rozboru zvýšený obsah železa a manganu.

Po napuštění test proužkem zjištěno:

testovacím proužkem na tvrdost vody se zabarvil jen jeden dílek
0-90mg/l což značí měkká voda.
PH změřeno na 6,7
alkalinita: 40

nejdříve jsem dal přípravek Studna

poté zachlorováno chlorňan sodný od f Inchema 0,6l

voda zhnědne (dozelena) druhý den kyselina chlorovodíková 1l
a znova přípravek studna. voda azurová, potom modrá skalice 4g/l
a už žádný chlor.

voda stále ok, ale cca po 10 dnech zelené mapy na dně
po zachlorování zase zelený zákal, pomohlo jedině studna a kyselina,
PH mám teď 6.5 alkalinitu prakticky 0 a ve vodě zákal že není vidět na dno, který se mění občas do zelena a zpět.

Po aplikaci projasňovače od Mauntfildu, těžký zákal vypuštěný bazen a teď od začátku to probíhá stejně.

Prosím o radu jak postupovat aby voda byla OK

indecision

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 26.6.2015 8:45

zpomalte!

Pokud neproběhnou předchozí reakce a už házíte "kontra" tak to nemůže dopadnout jinak.

Když jste měl vodu dozelena, měl jste to honit přes filtraci tak dlouho, dokud se to ten písek nevychytá.  Pokud ale vysrážené železo (zelená anorganická 123) znovu redukujete a rozpustíte HCl, tak jej neodfiltrujete...

Měl ste použít jen ten přípravek "studna" a týden počkat. Protože je železo a jím způsobený zákal zdravotně nezávadný, můžete se už koupat. Znečištění vnesené koupajícími se osobami podporuje vyvločkování (šupinky kůže apod. jsou polárními látkami podporujícími shlukování). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zdenek 77 - (25) - 49.21 (?), 26.6.2015 9:55

díky za názor, s tím železem máte pravdu po aplikaci studna + hcl s voda vyčistí, ale když vyplachuju filtr tak z něj teče čistá voda a žádný kal.

ale zelenou/hnědou vodu mám až po přidání chloru, když vodu napustím do bazénu tak je čirá.

kdyby to šlo tak koupím vodu "městskou" ale mám to na chalupě a je to dost daleko od civilizace :)

Taky někdy mám pocit, že ta filtrace nefiltruje, s těma zákalama to skoro ani nehne. Písek i filtrace vloni nová, a letos jsem opět vyndal písek a dal do ni tenhle "zázrak" Fibalon ovšem podle mně je to stejný.jako s tim pískem.

Díky za případné názory a rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 26.6.2015 10:11

Ano, to je správně. Po přidání chloru (či sava) se železo zoxiduje a podle mocnosti má barvu zelenou nebo hnědou. V tomto zoxidovaném stavu se dá odfiltrovat. Zpočátku jsou kalová zrníčka malá a mezery v čisté filtrační náplni velké, takže jich část projde skrz. Vločkovač, stejně jako jiné znečištění, způsobuje shlukování částeček tak, aby se ve filtru lépe zachycovaly. Pamatujte si, že písek ve filtraci se musí nejprve "zapracovat" = potáhnout šlemem. Pak má sice vyšší hydraulický odpor, ale je pro špínu lepivější. Někdo to zapracování nahradí naprosto nebazénovou přísadou a tím je Lignohumát. Taky příliš časté praní filtru není dobré - filtr propoští malé částečky (opak je nevypraný filtr, který zachytí mnoho, ale má velkou tlakovou ztrátu a tím stoupá spotřeba elektřiny čerpadlem). Pro praní je tedy vhodné se řídit manometrem, který některé filtrace mají v základní výbavě a u jiných se dá dokoupit. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 94.99 (?), 26.6.2015 8:50

mate pH 6.7 a alkalitu 40, preco tam potom cpete HCL? Prečo ešte viac znizujete uz tak velmi malu alkalitu? Idealna alkalita je 80-120, pri 40 a menej je pH tak nestabilne, ze akykolvek pripravok naliaty do vody dokaze vyrazne zakyvat s pH nahor či na dol. Teda na upravu alkality na hodnoty 80-120 by ste mali pridat cca 2kg Hydrogenuhličitanu sodneho (soda bikarbona), a az potom zacat pracovat s hodnotami pH. Ak bude potom pH vysoke ale alkalita ok treba pouzit Hydrogensiran sodny.

Vaš problem predsa nie je vo vysokej alkalite alebo pH ale v tom železe a mangane, ten musite z vody dostat a to kyselinou urcite nedosiahnete.

Pri studnicnej vode vzdy plati postup, ze najpr dostat zelezo z vody, potom pripadne zbytky zamaskovat pripravkom studna, upravit alkalitu, az potom upravovat pH a az na koniec davkujem skalicu alebo chlor.

O tom ako sa amaterskym sposobom da dostat zelezo z vody tu uz je dost popisane.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zdenek 77 - (25) - 49.21 (?), 30.6.2015 20:39

tak momentálně mám vodu krásně čistou ale parametry měřené jsou PH 6,4

Alkalinita 40, a volný chlor 0 měď  0,6 - 0,8 .

prosím o info jak postupovat dál, zatím mně z filtrace žádné železo nevyšlo, na dně mám trošku tmavého kalu, a bojím se jestli se teď v těch vedrech bez chloru voda nezane "kazit".

Prosím o radu jak postupovat dál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.116 (?), 30.6.2015 21:07

Tak dejte jen chlorovou tabletu podle návodu, nic víc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Zdenek 77 - (25) - 49.21 (?), 2.7.2015 19:08

dnes je opravdu horko, voda v bazénu má 28.4° a začíná se lehce zakalovat do běla. řasy atp nejsou žádné, PH 6,4 chlor 0 alkilinita sotva 40.

a co teď???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Zdenek 77 - (25) - 49.21 (?), 8.7.2015 7:42

tak zákal se stále zvětšoval, dal jem chlor šok, voda totálně zezelenala

filtrováním jsem to dostal do světlounce zelené barvy, z filtru při proplachu šla úplně chrchlavá rezavá voda. Dal jsem přípravek CA i když tvrdost vody byla nízká a do rána mám konečně zase "azůro". Tak jsem dal do plováku tabletu chlorovou (ne trio ale jen chlor).

Jsm zvědavý co bude dál.

bazen pred zachlorováním
bazen pred zachlorováním
voda 10 minut po pridaní chlor shock
voda 10 minut po pridaní chlor shock
přídavný filtr
přídavný filtr
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Zdenek 77 - (25) - 49.21 (?), 10.7.2015 20:06

dnes PH 6,4 alkalinita 70    chlor 0 přesto, že je v bazénu chlor tableta,  voda je je modrá, ale stále je vidět lehký zákal do běla který už nejde vyčistit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika