Solární ohřev vody a písková filtrace po domácku



J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 44.31 (?)
2.8.2011 17:03

Solární systém mimo zimu v našem případě 12m2 z 99% pokrývá TUV, z cca 50% nahrazuje přitápění, ohřev bazénu je v pořadí, jako 3 priorita a přepíná jej prostorový bezdrátový termostat. Já jsem zapojení řešil netradičně, bez AKU, tím odpadá výměník na přitápění a v systému není nemrznoucí kapalina. Proto se zvyšuje účinnost, ale na zimu vypustím kolektory samospádem do zásobníku v suterénu. Mrazová ochrana zajišťuje ochranu systému proti občasným mrazům v přechodném období. Napuštění systému s aut odvzdušněním zvládne čerpadlo na vrtačku za 1 min. Použil jsem starší kolektory s CU výměníkem. Cena asi 25t, včetně modernizace řídících jednotek Regulus a Wilo. Celkově se to povedlo, včetně nestandardních řešení např (zpětné klapky bez pružin, malý kolektorový okruh pro vyšší využití systému při nízké intenzitě slunečního záření pro navýšení teploty na spínací teplotu řídící jednotky, konstantní teplota - náhrada 3čidla na zásobníku, bazénu s přepnutím termostatem a pod), které jsem musel vyřešit, aby to fungovalo, jak jsem chtěl. Např r 2010 výroba cca 4500kWh, což je asi 20.000,- Kč, takže návratnost proběhla po 1 a 1/4 roce :-))!!! To je solární systém, pískovou filtraci jsme měli v ceně bazénu a nevyráběl jsem ji, neboť jsem měl velmi dobré zkušenosti s předchozím typem na 4m3/hod, což byla nejlepší součást předchozího nadzemního bazénu. Současný stav viz  www.youtube.com/watch

Tak jsme začínali, resp končili s nadzemním bazénem
Tak jsme začínali, resp končili s nadzemním bazénem
původní písková filtrace 4/m3, jela bez závad
původní písková filtrace 4/m3, jela bez závad
pokusy s ohřevem nadzemního bazénu stylem ponorného nerezového ohřívače - výměníku
pokusy s ohřevem nadzemního bazénu stylem ponorného nerezového ohřívače - výměníku
plastové kolektory
plastové kolektory
mezifáze - pokusy se samotížným solárním systémem a větší plochou kolektorů s měděným výměníkem (ohřev TU, bazén jen ponorným ohřívačem, přitápění samotížný systém)
mezifáze - pokusy se samotížným solárním systémem a větší plochou kolektorů s měděným výměníkem (ohřev TU, bazén jen ponorným ohřívačem, přitápění samotížný systém)
současný stav
současný stav
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 44.31 (?), 2.8.2011 17:03

Solární systém mimo zimu v našem případě 12m2 z 99% pokrývá TUV, z cca 50% nahrazuje přitápění, ohřev bazénu je v pořadí, jako 3 priorita a přepíná jej prostorový bezdrátový termostat. Já jsem zapojení řešil netradičně, bez AKU, tím odpadá výměník na přitápění a v systému není nemrznoucí kapalina. Proto se zvyšuje účinnost, ale na zimu vypustím kolektory samospádem do zásobníku v suterénu. Mrazová ochrana zajišťuje ochranu systému proti občasným mrazům v přechodném období. Napuštění systému s aut odvzdušněním zvládne čerpadlo na vrtačku za 1 min. Použil jsem starší kolektory s CU výměníkem. Cena asi 25t, včetně modernizace řídících jednotek Regulus a Wilo. Celkově se to povedlo, včetně nestandardních řešení např (zpětné klapky bez pružin, malý kolektorový okruh pro vyšší využití systému při nízké intenzitě slunečního záření pro navýšení teploty na spínací teplotu řídící jednotky, konstantní teplota - náhrada 3čidla na zásobníku, bazénu s přepnutím termostatem a pod), které jsem musel vyřešit, aby to fungovalo, jak jsem chtěl. Např r 2010 výroba cca 4500kWh, což je asi 20.000,- Kč, takže návratnost proběhla po 1 a 1/4 roce :-))!!! To je solární systém, pískovou filtraci jsme měli v ceně bazénu a nevyráběl jsem ji, neboť jsem měl velmi dobré zkušenosti s předchozím typem na 4m3/hod, což byla nejlepší součást předchozího nadzemního bazénu. Současný stav viz  www.youtube.com/watch

Tak jsme začínali, resp končili s nadzemním bazénem
Tak jsme začínali, resp končili s nadzemním bazénem
původní písková filtrace 4/m3, jela bez závad
původní písková filtrace 4/m3, jela bez závad
pokusy s ohřevem nadzemního bazénu stylem ponorného nerezového ohřívače - výměníku
pokusy s ohřevem nadzemního bazénu stylem ponorného nerezového ohřívače - výměníku
plastové kolektory
plastové kolektory
mezifáze - pokusy se samotížným solárním systémem a větší plochou kolektorů s měděným výměníkem (ohřev TU, bazén jen ponorným ohřívačem, přitápění samotížný systém)
mezifáze - pokusy se samotížným solárním systémem a větší plochou kolektorů s měděným výměníkem (ohřev TU, bazén jen ponorným ohřívačem, přitápění samotížný systém)
současný stav
současný stav
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 245.29 (?), 3.8.2011 6:29

Tak jsem si to prohlédl a je to velice hezký, ale pro většinu lidí zde asi moc složitý a i nákladný.V mém případě jsem chtěl využít toho, že když filtrace musí běhat tak toho využít na ten ohřev.A solární panel je jediná možnost jak něco ohřát zadarmo.Filtraci mám v zahradním domku a solárko na střeše a těžko bych hledal tolik místa na takovou hezkou armaturu.Ale jak jsem psal v úvodu je to hezky zvládnuté.Pískovou filtraci jsem se snažil taky zhotovit doma, ale výsledek oproti solárku nebyl nic moc a tak jsem zvolil zakoupení hotové.I když tady musí člověk taky hledat aby byla dobrá a hlavně nepředražená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 211.81 (?), 3.8.2011 8:26
Pro pochopení funkce - filtrace běží jen, když je 20 kW výměník teplejší o nastavitelnou teplotu, než voda v bazénu. Výměník ohřívá solární systém, nebo univerzální kotel - dřevo. To ale jen, když je takové léto, jako v červenci a využijeme to na TUV a přitopení. Je to více systémů, které se doplňují, Vám stačí se zaměřit na svoje priority. Jak jsem uvedl ohřev bazénu a TUV lze realizovat svépomocí za velmi zajímavou cenu. Časem každý fanda solárních systémů chce využívat maximum a nelituje. Ale kdo chce hned to nej, musí na to mít a zohlednit návratnost. Přes 200t bych do toho nedal, proto jsem musel nějak vymyslet, jak tu jednu 0 umazat :).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 245.29 (?), 3.8.2011 9:17

To beru jak jsem napsal je to velice pěkný a levný o tom neni pochyb.Ale tady v tomto vláknu se lidi spíš zajímaji o ten samotnej ohřev bazénu pomocí solárka.Pokud bych uvažoval i o TUV do domácnosti tak bych Vás velice rád kontaktoval, abych nemusel tolik experimentovat a vyhnul se hodne problémům.Od toho jsou tyto weby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 243.228 (?), 3.8.2011 13:21
Právě proto jsem popisoval podrobně využití solárního systému, nejlépe je vědět co chci a co to dovede.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 88.250 (?), 3.8.2011 11:05

Pane J.S. prohlédl jsem si i odkaz na video které jste natočil, a samozřejmě se mi to líbí - hlavně to, že jste to řešil sám. Mám podobnou filozofii - co jde udělat si sám - udělat, člověk z toho má ůplně jiný pocit než když si to (za nemalý peníz) nechá udělat, a mnohdy vlastně ani neví jak to celé funguje, a na každý vzniklý problém pak přemýšlí o přivolání servisu. V mém případě jsem začal tak trochu z druhé strany, kdy jsem se rozhodl trochu pozměnit vytápěcí systém domu, a po mnoha hodinách strávených na různých vebech jsem zjistil že je výhodné mít AKU nádobu, no a když jsem si uvědomil že mi taková už léta leží na zahradě, tak tím byl směr konání vlastně dán..., no a mít skoro dvoukubíkovou nádrž a přitom nerealizovat soláry je hloupost, mít soláry a nerealizovat bazén je skoro hřích, atd. :o))

Vím z Vašeho příspěvku že to celé provozujete bez AKU - ale o to asi náročnější je to celé uregulovat, já protože aku dodělávám - a bude plně stratifikovaná tak si slibuju velice jednoduchou regulaci (pokud se o ní vlastně vůbec dá hovořit), ale to ukáže až vlastní funkce, zatím jsem skoro na začátku :o)  R.M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 245.29 (?), 2.8.2011 15:30

Ta plastová a zaizolovaná PE hadice je jenom na přívod a odvod vody, nebo jináč na propojení mezi filtrací a bazénem.Pod tím sklem je jenom ta Cu trubka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 209.134 (?), 13.7.2012 14:24

Ano ano, taky jsem solár vyrobil z polykarbonátové dutinky o tloušťce 6 mm a vlepil jsem to do novodurových trubek. Funguje to skvěle a nikde neteče. Mám 3 m2 na 8 m3 vody a ohřívá to na 26 - 30 st.C. Jinak lepil jsem to vteřinovým lepidlem a desku natřel Galvinolem pod barvu aby držela. :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
horys - (15) - 174.206 (?), 5.10.2014 15:08

Nemohl byste prosim tu filtraci vyfotit pro inspiraci.předem děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 155.190 (?), 5.8.2011 13:35

chci se zeptat, hned vedle bazénu mám veliký skleník ve kterém bývá i když nesvítí slunce okolo 40°C. Napadlo mě, že bych to využil k ohřevu vody. Pokud pod sklem roztahám několik metrů hadice tak by to mělo být dostačující, jen nevím jestli se to dostatečně ohřeje když budu mít neustále zapnutou filtraci. Čerpadlo filtrace má přece jenom dobrý výkon (4m3/h) a voda by hadicí jen proletěla a nestačila se ani ohřát. Myslíte si, že moje uvažování je správné nebo se mýlím? Případně jak to vyřešit. Díky za odpovědi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika