rododendron



Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?)
11.3.2009 17:02

Pokud jsou ty pupeny od předloňského roku, tak nemá cenu je nechávat. Toho řezu se opravdu nebojte a vezměte si mustr z obrázků paní Oliny.  Rododendron zcela jistě obrazí a vzpamatuje se. Do toho řezání se opravdu pusťte co nejdřív!  - mělo by to být dřív, než se probudí. Potom hned přihnojit a zalévat.  Držím palce - Daniela.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
ladaalb - (38) - 22.102 (?), 10.3.2009 19:15, zobrazeno: 16313x

dobrý den vim že je tu již spousta članku a rad ohledně pěstování těchto rostlin.my jsme se nastěhovali do baraku kde na zapadní straně jeden roste, nevím jak je starý, ja si ho pamatuji min. osm let.

nebylo o něj starano a on vypada hrozně. nevím co s nim. pokusim se vložit fotografie, protože ty napoví nejvic. je od spoda do tři čtvrtě délky holý a nahoře ma listečky jenže žloutnou a už druhý rok nekvete. roste na předzahradce u chodníku která není oplocená (bude) a tak je i vyhledavaným objektem pro značkování psů.

Už jsem si řikala zda ho neostřihat jako třeba ibišek

všem moc děkuji za rady a nazory

takto vypada
takto vypada
Bez názvu
Bez názvu
a ještě jedna
a ještě jedna
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 11.3.2009 0:16

Rododendrony potřebují ke zdárnému růstu lehkou a kyselejší půdu. Začala bych tím, že bych odstranila vrchní vrstvu zeminy a vyměnila bych jí za rašelinu smíchanou s trochou písku. Pak bych celou rostlinu omladila řezem.Staré rostliny snáší řez bez problémů. Nyní je nejvyšší čas - seřízněte všechny větvičky asi o třetinu. Váš rododendron zřejmě nebyl dlouho hnojen a proto již nedokáže zakládat nové květní pupeny. Proto ho musíte hned, jak se oteplí, začít hnojit. V prodeji je speciální hnojivo na rododendrony a azalky. Návod je na obalu krabičky. Před pejsky bych ho chránila králičím pletivem. Je to stručné, ale věřím, že si poradíte. Zdravím – Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ladaalb - (38) - 22.102 (?), 11.3.2009 0:32

moc děkuji za cenné rady. takže seřiznout všechny větvičky? tim bude uplně holý- vyraší nové listečky?

moc moc děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 143.205 (?), 11.3.2009 6:51

Milá paní,

na snímku jsou patrné znaky po poškození psí močí,  pokud tomu nezamezíte, a pletivo to nezadrží, tak nemá snaha o záchranu moc šancí.

Určitě bych tedy neřezala větve s květními pupeny, ale ostatní dle libosti ano.  Prosakující moč je někde u kořenů a bude zřejmě trvat delší dobu, než se vyplaví její složky, které poškodily Rhododendron.  JITA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
preclik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 175.134 (?), 11.3.2009 9:23

Já se také připojuji k tomu, co psali rádcové přede mnou. Hlavně zamezte tomu močení psů a pak, pokud máte možnost, hodně prolít. Jednak se trochu ta moč vyplaví a také mnohé rododendrony zacházejí na nedostatek vláhy. Toho řezu se nebojte. Zkuste polovinu větví a až obrazí, tak tu druhou. Pokud nemá na květ, ořežte ho zjara. Tam kde by se snažil kvést, počkejte po odkvětu. Já mám na zahradě rododendron a před několoka lety jsme ho opravdu drasticky ořezali, obrazil a krásně se zakulatil a bohatě kvete. Hlavně tedy kyselou půdu a vláhu a uvidíte ty divy.

takhle byl ořezaný
takhle byl ořezaný
za tři roky vypadal takhle
za tři roky vypadal takhle
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ladaalb - (38) - 22.102 (?), 11.3.2009 9:39

budeme předzahradku oplocovat.takže hafanum bude vstup zakazan a snad i zachranim keř.

jinak o těch pupenech můžu říct že asi nepokvetou protož tam jsou už od lonska a nic z nich nebylo. prostě přestal už růst, asi už nemá silu.

takže jak bude teplej ořežu ho fest a pohnojim. Jak zařídím kyselou půdu? prominte za hloupe dotazy ale jsem naprostý lajk. ale snaha je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
preclik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 175.134 (?), 11.3.2009 9:42

Měla by to zařídit ta rašelina ke kořenům a hnojivo. A opravdu bohatě prolít vodou, to můžete i v zimě když nemrzne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jarmila Váchová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (83) - 141.35 (?), 11.3.2009 15:33

Podle mne je potřeba ostřihat uschlé větvičky, to jsou ty bez listů, odhrnou asi pěti centimetrovou vrstvu zeminy a nahradit rašelinou s míchanou s hnojivem na rod. a rohovinou a pořádně prolít a to udělat již nyní.Ty pupeny jsou s květy a tak další ostříhání bych nechala až po odkvětu a ostříhala bych jen část keře, protože ne každý druh znovu dobře obrůstá a tak bych pokračovala až zase další rok, ty světlejší listy jsou známkou nadbytku vápna a dát okolo pletivo a nebo by možná stačilo jen nějaké tyčky aby psi k němu nemohli.Jarka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 11.3.2009 17:02

Pokud jsou ty pupeny od předloňského roku, tak nemá cenu je nechávat. Toho řezu se opravdu nebojte a vezměte si mustr z obrázků paní Oliny.  Rododendron zcela jistě obrazí a vzpamatuje se. Do toho řezání se opravdu pusťte co nejdřív!  - mělo by to být dřív, než se probudí. Potom hned přihnojit a zalévat.  Držím palce - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ladaalb - (38) - 22.102 (?), 11.3.2009 18:45

všem moc děkuji za rady.

Keř je ostřihany, kolem něj jsem odebrala zeminu, nahradila ji novou a zdravou rašelinou s hnojivem. Neni ostřihaný radikalně. bala jsem se aby z něj něco zbylo. snad to zvládne

ještě jednou děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika