Jak zužitkovat zatuhlý med v plástech



host - 61.106 (?)
2.9.2011 18:28

Tyto plásty se umístí do včel na spotřebu pro výživu plodu buď nyní nad již uložené cukerné zásoby,  případně brzy na jaře odvíčkované do spodního patra. Není-li voští staré, lze je dát nad zaplodovanou část nástavku. Záleží na typu úlu a praktikách včelaření.

Pravděpodobně ten med nakonec skončí v pálenici, nebo z něj bude medovina,  ale samozřejmě musí po naředění nejdříve řádně vykvasit, aby se změnil na alkohol.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 194.95 (?), 4.8.2011 9:42, zobrazeno: 22484x

Dobrý den, při letošním posledním medování se mi nepodařilo vytočit med z asi 30 plástů. Co s tím? V pálenici mi poradili, že to mám přidat třeba do švestkového kvasu, že to zvýší výtěžnost. Šlo by to vypálit i samostatně, jen ten med? Ještě mám problém jak to z toho dostat, zřejmě rozpustit v teplé vodě? Díky Honza

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 4.8.2011 17:17

Zřejmě modřínový med.
Jednou z možností je naložit plásty do destilátu. Likér je velmi lahodný, nedávno jsem takový chutnal.
  Jistě lze vypálit samostatně med. Odhadnout (podle váhy) množství medu, naředit na cca 16% vodou, po rozpuštění přecedit, zakvasit dobrými kvasinkami (třeba z Dolu),  případně trochu okyselit. Jak takový čistě medový destilát chutna, ale nevím. Přislazení ovocných kvasů je vyzkoušené s dobrým výsledkem.
   Jiná možnost je vyrobit medovinu. Tady bych se držel některého z osvědčených receptů. Na to téma vyšlo několik samostatných publikací. Protože u většiny receptů se med vaří, vyřešil by se problém separace vosku
   Při většině těchte receptur musíte rámky vyřezat a přijdete tak o souše. Asi není dobré nechat tento med včelám jako zásoby na zimu. Přiu delší zimě by se nestačily vyprázdnit proletem a zašly na úplavici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 61.106 (?), 2.9.2011 18:28

Tyto plásty se umístí do včel na spotřebu pro výživu plodu buď nyní nad již uložené cukerné zásoby,  případně brzy na jaře odvíčkované do spodního patra. Není-li voští staré, lze je dát nad zaplodovanou část nástavku. Záleží na typu úlu a praktikách včelaření.

Pravděpodobně ten med nakonec skončí v pálenici, nebo z něj bude medovina,  ale samozřejmě musí po naředění nejdříve řádně vykvasit, aby se změnil na alkohol.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pylorus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 80.203 (?), 19.8.2011 11:34
Ahoj, se ztuhlym - zkrystalizovanym - medem lze udelat nasledujici:

1) v tepelne komore nechat zahrat (tusim na 45°C) a pak opatrne vytocit. Problem - ne kazdy ma tepelnou komoru
2) Plastve vyrezat a udelat medovinu
3) Nechat med vcelam :-)
At se dari. M.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
brousek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 175.210 (?), 29.1.2013 19:10

Pravděpodobně se bude jednat o melicitózu. I včely to velmi špatně vybírají. Můžete zkusit, když by jste chtěl zachraňovat dílo, namočit na několik dnů do vlažné vody, opatrně vytočit, případně máčení opakovat. Získanou tekutinu zkvasit, vypálit a pak s ní trávit červa. Přeměna medu na alkohol je v tomto případě to nejlepší řešení.

brousek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika