Co s cuketami?



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Lenka U. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 114.199 (?) 
2.7.2008 18:55, zobrazeno: 189811x

Letos se mi urodilo nějak moc cuket. Už teď je nestačím zpracovávat, a to je začátek sezony. Poraťe, dá se to nějak zavařit? Ideálně tak, aby se vzniklý polotovar dal kuchyňsky využít, např. pro výrobu cuketové polévky apod. Vím jen, že se cukety nakládají jako okurky, ale to nám moc nechutná. Prosím, napište mi nějaký dobrý recept, nebo mě rodina těmi cuketami za chvíli umlátí!

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
host - 50.225 (?), 2.7.2008 19:18

Poradím... vytrhat a nechat jen jednu rostlinu, jinak bude vaše rodina do smrti nenávidět cokoliv s cuketou spojené :-)))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 57.71 (?), 2.7.2008 19:52

Babičky vždy zavařuje lečo s cuketami a když bylo více cuketa, tak se ono lečo povětšinou jen cukety a trochu rajčat s paprikami (někdy i běz) používalo jako podklad klidně i polévky atd... normálně syrové kostky cuket a rajčat zalila horkou osolenou vodou a zavařila.

Jinak souhlasím s předchozí radou - my budeme cuketami asi i letos zásobovat restauraci mojí maminky, jinak bychom si to opravdu znenáviděli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 162.128 (?), 2.7.2008 22:42

ja jsem je jen krajela na kostky a davala do mrazaku. Delali jsme tak i okurky, nastoruhat na platky a zmazit. V zime jsme meli z okurek relativne dobre salaty, u cuket to bude fungovat takzy. Mrazene kousky cuket jsem davala i pod maso spolu s jinou zeleninou.

Otazkou jen kapacita mrazaku.

Pripadne muzete zkusit uvarit tu polivku a zmrazit ji. To je taky docela dobry napad a usetri to misto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 162.128 (?), 2.7.2008 22:46

jeste pridavam recept na buchtu nebo babovku z cukety, kdysi davno mi ji upekla kamaradka, a cuketu v tom fakt po chuti vubec nepoznate. Babovka byla nadychana a krasne vlacna:

35dkg nastrouhane cukiny, 30 cukru, 30 polohrube mouky, prasek do peciva, 2 vejce, 2 lzice oleje, pripadne kakao (obarvit pulku testa). Zamichat, upect 3/4 hodiny (teplotu muj 20 let stary recept neuvadi).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 5.7.2008 15:51

Pokud vám ještě zbyly mladé hubené zelené cukety, zkuste polotovar na ratatouille. Do hrnce dejte na velké kousky pokrájenou cuketu i se slupkou, rajčata, masité papriky a cibuli, to vše s olejem orestujte a pomalu a spíš déle poduste, aby zelenina změkla, ale nerozpadla se. Kořenit se dá solí, česnekem, bylinkami dle názoru kuchaře. Hotové jídlo má zahoustlou šťávu a dá se jíst hned, s pečivem, samotné, pak i studené... A určitě se dá nacpat horké do šroubovacích lahví a schovat na zimu.

Zralé cukety dávám taky do letní domácí pizzy. Ale je nepěstuju, tak musím počkat, až někomu zase přerostou přes hlavu. H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 91.21 (?), 5.7.2008 20:11

Zkuste ještě slepice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 194.39 (?), 5.7.2008 21:26

ja zavařuji cuketu s paprikami, cibulí,mrkví.Ještě se do toho dává kečup, worčestr,sul, cukr.davám to pak pod maso, ke špagetám nebo na topinky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lenka U. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 114.199 (?), 5.7.2008 21:42

Díky za všechny rady, i když jste mě tedy moc nepotěšili. Mrazák mám bohužel maličký a s ratatouille bych doma nepochodila: manžel i děti mi totiž cuketová jídla celkem ochotně a rádi jedí, jen v tom ty cukety nesmějí být vidět. Problém není, co z nich uvařit, znám dost skvělých receptů, které dané kritérium splňují (zrovna dneska jsem dělala cuketové mufinky a návštěva se jen olizovala), jen je, celkem pochopitelně, nechceme jíst každý den. Takže otázka skutečně zní, jak cukety zavařit, abych ta dobrá jídla mohla dělat i v zimě. Doufala jsem v nějaký jednoduchý postup typu nastrouhat, prosolit, napěchovat do sklenic a zavařit - jen jsem chtěla vědět, jestli to má někdo vyzkoušené. Vloni jsem totiž udělala neblahou zkušenost s dýňovým pyré - vybuchovalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 6.7.2008 11:26

Nezoufejte. Dýňové pyré bouchalo, je to logické. V půdě žijí mikrobi - např. anaerobní clostridia, jejichž spory na vzduchu vydrží teplotu varu. Sterilujete-li varem zeleninu, která mohla přijít do kontaktu s půdou (což dýně i cuketa může), spory za nepřístupu vzduchu vyklíčí. Vegetující bakterie znehodnotí potravinu, produkují plyn a taky jed - patří k nim i známý "klobásový jed" botulin.
   Řešení je několik. 1. Přídavek kyselin - v octovém nálevu se spory likvidují i za běžných sterilačních teplot. 
2. Sterilovat v autoklávu, podomácku v papiňáku. Teplota 120 o obvykle stačí i na spory. 
3. Vysterilizované konzervy varem přesterilizovat po 48 hodinách znovu. Vyklíčené bakterie již tak odolné teplu nejsou.
První případ asi nepoužijete - to je vlastně okurkový nálev. Ty další 2 jsou osvědčené. Hodí se pro bezpečnější konzervaci obsah nepatrně okyselit (třeba k. citronovou) tak aby to nevadilo chuti, případně přidat malé množství (menší než doporučované) kyseliny sorbové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika