Podzimní stříhání trvalek



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 147.107 (?)
4.12.2011 12:46

Na podzim poseču kosou, nebo vyžínačem. Základy pro příští rok mají dávno založené a ty vršky nepotřebují. A nějakou zimní estetiku to taky nedělá. Čím dřív jsou v kompostu, tím líp. U chryzantém nechávám trochu delší klacíky, aby je bylo za co tahat při přesazování.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 9.229 (?), 4.12.2011 11:24, zobrazeno: 24521x

Dobrý den.

Prosím o vaše názory na sestříhání trvalek před zimou. Jedná se o Pivoňky, Phloxy, Chryzantémy, Rudbekie a pod. V některých časopisech se uvádí, že se mají stříhat až na jaře. Děkuji. Mirek

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 5.99 (?), 4.12.2011 11:35
Oba způsoby jsou možné a trvalkám neuškodí. Spíše bych to viděl jako estetickou záležitost: některé trvalky jsou po zaschnutí nevzhledné, zkroucené, apod. Jiné zůstávají vzpřímené, pevné, se zbytky květenství, která i v zimě připomínají, že tu v létě něco kvetlo a v zimě jsou krásně ojíněná... Takže je to na posouzení každého, jak je bude stříhat. Myslím, že ochrana před přílišným promrznutím (při ponechání nesestříhaných trvalek) není nijak výrazná. Josef.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 147.107 (?), 4.12.2011 12:46

Na podzim poseču kosou, nebo vyžínačem. Základy pro příští rok mají dávno založené a ty vršky nepotřebují. A nějakou zimní estetiku to taky nedělá. Čím dřív jsou v kompostu, tím líp. U chryzantém nechávám trochu delší klacíky, aby je bylo za co tahat při přesazování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.54 (?), 4.12.2011 23:05

Vždycky jsem všechny odkvetlé trvalky stříhala na podzim s tím, že přes listopadky jsem nechávala položené ustřižené stonky. Minulou zimu nám ale  (i sousedkám v osadě) dost listopadek nepřežilo, tak jsme letos na podzim nestříhaly a uvidíme. Ono totiž když se stonky nechají, většinou místy mezi nimi zůstane pod sněhem malá vzduchová mezera. Ostatní trvalky máme ostříhané (pochopitelně kromě travin).   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 9.229 (?), 6.12.2011 20:53

Děkuji za Vaše názory, zkusím nestříhat a na jaře uvidím.

S pozdravem Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 169.25 (?), 7.12.2011 8:09

Vážení přátelé,
je pravdou že v přírodě rostliny nikdo nestříhá a tak by se logicky nabízelo, že tedy není dobře stříhat ani na zahradě. Ostatně to platí i o hrabání listí. Osobně bych ale nepovažoval tuto otázku za tak jednoznačnou jak se na první pohled zdá. Pro rostlinu samotnou to znamená zbavení odumřelé, růstově nefunkční, části. Z tohoto pohledu tedy o mnoho nejde. V případě dutých stonků však může docházet k tomu že do rostlin zatéká ve zvýšené míře. Především tedy traviny bych nechal až na jaro, rozhodně ty vysoko stébelné a nedomácí co jsou v domovině zvyklé na jiný průběh zimy. Též je třeba zvážit to, že je to organický, tedy stále živý materiál, který i nadále žije nějakou formou života. Tím životem mohou být různé patogeny a škůdci. Způsob našich zim jeví se být pro některé rostliny poněkud nešťastným. Tam kde je zima opravdu zimou vše zmrzne a život se zpomalí, případně i zastaví. U nás si organické zbytky v poklídku hnijí celou zimu a houby a plísně zakleknuté v blocích vyčkávají nové sezony aby v nové síle vyrazili přežívat na úkor toho o co nám jde. V přírodě asi jen sotva najdeme hruškový les nebo pivoňkovou louku. Tedy alespoň já vždy viděl víceméně osamocené rostliny nebo menší skupinky. Zkuste si ale spočítat kolik rostlin stejného rodu, kupříkladu pivoněk, najdete třeba na hektaru zahrádkářské kolonie. To co v přírodě je ku prospěchu může být na zahrádce problém. Proto doporučuji individuelní přístup k organickým zbytkům rostlin. Traviny doporučuji nestříhat, pivoňky ostříhat, listí shrabat zakompostovat a pokud to nejde kvalitně pak raději spálit. JP..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 35.114 (?), 7.12.2011 12:01

Dobrý den, zahradu před zimou hrabu, kytky stříhám, tedy kromě tráv, protože u těch se to nemá. Nechávám ale třeba rozchodníky, které jsou krásně v zimě ojíněné a zasněžené.Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
terez.ka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (84) - 247.10 (?), 7.12.2011 13:14

Dobry den, Marcelko,

chtela jsem se Vas zeptat - ty rozchodniky asi myslite ty velke, ja je mam taky, taky jsem je nechala a nestrihala, ale mam je takove skarede, zlutohnede... sousedka je ma pekne, nevite, cim by to mohlo byt? Je pravda, ze jsou tento rok odrypnute z jine zahradky a presazovane na moji, myslite, ze to muze byt tim, nebo delam neco spatne... Diky, Teri

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 7.12.2011 13:22

To bude tím přesazením. Kořenový systém je mladý, většinu energie musí věnovat zásobování oddenku, aby rostlina přežila zimu. Já to mám doma úplně stejné, proto jsem je také odřezal. Michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 35.114 (?), 7.12.2011 16:29

Dobré odpoledne Teri, ano, je to možné. Rostlinky nejsou zakořeněné. Mám rozchodníků hodně druhů a nechala jsem jen ty pěkné (tedy podle mě), které mají už jen stonek bez listí a na konci krásně zbarvený květ. Ale ne všechny byly povedené, tak ty jsem ostříhala též. Rozchodníky jsou tak životaschopné, že si ani nepamatuji, že by se mi nějaký nechytil. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika