Okrasný len



host - 169.25 (?)
1.11.2012 7:49

Milé dámy. Současná botanik rozlišuje zhrub 200 druhů lnů, jsou jednoleté, dvouleté i vytrvalé. Jsou to byliny, polokeře ale i keře. To ale není konečná. Zahradníci a šlechtitelé jistě s tímto základem i dále pracují.   Len setý, tedy to co se zde do nedávna hojně pěstovalo na polích je kupříkldu jednoletá bylina. Jak je tedy zřejmé, bez znalosti druhu, pouze ze znalostí rodu, se dá tedy jen těžko něco poradit.

 Možná že by to mohlo vypadat že to komplikuji a spíše od pěstování lnu odrazuji. Chtěl bych ale říci že celá řad lnů je naprosto odolných a vytrvlých rostli a rozhodně svojí krásou patří ke špičce toho co se dá bez obtíží pěstovat. Tedy bych je doporučil, jen to chce trochu sehnat informce nebo doporučení slušného zahradníka.  Není třeba být botnikem, stačí když známe jméno a ostatní se zeptáme nebo najdeme,... bez toho jména je to ale dost často problém. Nechci si le hrát na chytrého,... také občas někde něco "bezejmeného" ulovím a potom si rvu vlasy a místo zahrady obohacuji kompost. JP..

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 123.5 (?), 30.10.2012 16:54, zobrazeno: 9503x

Má někdo zkušenost s přezimováním lnu? Před 2ma lety jsem koupila na podzim len v květináčku a přezimovala jsem ho v bytě.Příští rok byl nádherný, blankytně kvetl v jenom kuse snad 3 měsíce. Další zimu jsem ho nechala venku a nepřežil. Letos jsem si vypěstovala rostlinky ze semen ale pořáně nekvetly, jsou ještě malé. V literatuře se uvádí, že len je trvalka, tak by snad měla vydržet na záhoně, nebo ho mám uklidit? 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.182 (?), 30.10.2012 20:49

Také mi bylo řečeno, že je to trvalka, ale zimu nepřežil ani modrý, ani žlutý...  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 169.25 (?), 1.11.2012 7:49

Milé dámy. Současná botanik rozlišuje zhrub 200 druhů lnů, jsou jednoleté, dvouleté i vytrvalé. Jsou to byliny, polokeře ale i keře. To ale není konečná. Zahradníci a šlechtitelé jistě s tímto základem i dále pracují.   Len setý, tedy to co se zde do nedávna hojně pěstovalo na polích je kupříkldu jednoletá bylina. Jak je tedy zřejmé, bez znalosti druhu, pouze ze znalostí rodu, se dá tedy jen těžko něco poradit.

 Možná že by to mohlo vypadat že to komplikuji a spíše od pěstování lnu odrazuji. Chtěl bych ale říci že celá řad lnů je naprosto odolných a vytrvlých rostli a rozhodně svojí krásou patří ke špičce toho co se dá bez obtíží pěstovat. Tedy bych je doporučil, jen to chce trochu sehnat informce nebo doporučení slušného zahradníka.  Není třeba být botnikem, stačí když známe jméno a ostatní se zeptáme nebo najdeme,... bez toho jména je to ale dost často problém. Nechci si le hrát na chytrého,... také občas někde něco "bezejmeného" ulovím a potom si rvu vlasy a místo zahrady obohacuji kompost. JP..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 123.5 (?), 2.11.2012 16:26

Milý pane, ani já, ani paní Lída nejsme začínající zahradnice a určitě je nám znám rozdíl mezi jednoletým lnem setým a lnem vytrvalým okrasným. V mém příspěvku jsem primárně řešila, zda len vytrvalý vydrží přes zimu venku aniž by zmrznul. Sdělte mi prosím, jestli s tímto máte nějaké zkušenosti a len vytrvalý Vám přečkal zimu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.163 (?), 2.11.2012 19:33

já mám len vytrvalý okrasný na zahradě v trvalkovém záhoně, mladé rostlinky přečkají zimu celkem bez problémů, ale u starší občas některá vymrzne. Len má ale hodně semen tak není problém si napěstovat nové sazenice. Žlutý len mám ve skalce ten také nevymrzá. Na zimu k nim pouze přihrnu zeminu nebo kompost a přikrývám chvojím a někdy ani to ne. Dana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.182 (?), 2.11.2012 20:34

Hm, tak to bude tím, paní Dano - měla jsem přes něj položené jen jeho ostříhané stonky - asi chce lépe chránit... Ale to nic, tak příště, až ho pořídím  ;-)))     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 169.25 (?), 3.11.2012 9:48

V naší výměně zkušeností dochází k tomu že každý hovoříme o něčem jiném.  Pokud máte opravdu na mysli len vytrvalý, tedy Linum perenne L., žádnou zkušenost nemám. Jeho odolnost bych odvozoval od toho, že je to sice rostlin která byla v Čechách domácí ve volné přírodě ale již vyhynula, příčinu neznám ale protože ji zahradníci občas nabízejí tak bude zřejmě pěstovatelná.
Druhou možností je, že pod slovem „vytrvalý“ máte na mysli to co já, tedy rostlinu vytrvalou, trvalku, perenu,….  Né tedy jméno druhové ale vlastnost, … rostlinu vytrvalou. Potom ale musím zopakovat to, co v předešlém příspěvku. Pokud nepoznáme jméno druhové,  je jen sotva možné něco radit.
Osobní zkušenosti mám pouze s Linum elegans a Linum  flavum,  ty přežijí zimy bez obtíží pokud jsou na správném místě, tedy nemají rády zimní vlhko a chtějí zem spíše zásaditou. U ostatních zhruba 70 vytrvalých druhů které jsem zběžným pohledem do literatury nalezl nemám žádnou zkušenost ale rozhodně budou jejich zimovzdornost a nároky různé. JP..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.182 (?), 3.11.2012 13:08

U mne to byl Linum perenne a L.flavum. Ale byla to předminulá zima, kdy dost mrzlo, nebyly ničím chráněné a navíc je u nás zem spíš mírně kyselá až neutrální. Holt jim příště přidám vápenec a příkrývku na zimu.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika