Kvetení hortenzií



tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 194.92 (?)
14.8.2014 12:09

Ohledně kvetení - nekvetení H. Macrophylla se také domnívám, že bylo způsobeno dlouhou zimou bez sněhu, i přestože byly keříky přikryté, vymrzly docela i s pupeny a to by nás zřejmě čekalo i s 'Endless Summer' a 'Forever & Ever', tak děkuji za Vaší vyjádření ohledně těchto lákadel, obávala jsem za ně tolik utratit. Doufám, že H. paniculata by kvetly hezky i přes podobné vymrznutí. Paní Květo, závidím Vám, že máte takovou sbírku hortenzií, k nám by se jich asi tolik nevešlo, tak musím vybírat. Můžete prosím alespoň doporučit nějakou s pevnějšími stonky - nejspíš ta 'Pinky Winky'?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 194.92 (?), 11.8.2014 14:15

Tak to je dobré vědět, děkuji. Podle fotek na internetu jsem byla  pro 'Vanilla Fraise', ale když píšete, že se 'Pinky Winky' drží lépe, tak váhám. Je více podobných kultivarů, které mají nejprve bílé květy a postupně se zbarvují do růžova, některé až purpurova např. Hydrangea paniculata ´Sunday Fraise´, ta by měla být o něco nižší, 'Wim´s red', 'Phantom', 'Sweet Summer'.. Je těžké si z nich vybrat, ale ráda bych nějakou se silnějšími stonky a větvemi, které ty velké květy udrží a nemusí se podpírat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 111.26 (?), 14.8.2014 3:41

ad namrzání H.macrophylla - není tomu tak, že by stačilo jen pouhé nahrnutí zeminy + listí. Pokud se nacházíte v nížině, jsou déletrvající mrazy, bez sněhu - je schopná i ochotná zmrznout k zemi i přes nastýlku. Vlastní zkušenost.

Nebo stačí mrazíky do narašených pupenů - a nezakvete.

ad Endless Summer + Forever and Ever.

Na F+E slyším samé stížnosti, i když je schopna vykvést na letošním dřevě, kvetení bývá mizerné (málo). ES pak bývá lepší, květů bývá více, ale (u obou) pokud omrznou výhony z minulého roku (staré dřevo) sice vykvetou na novém dřevě - ale později (u mne konec srpna), květy bývají menší.

ad H.paniculata - Lído, obě Vámi zmiňované mám, liší se. Pinky Winky má kuželovité květenství, Vanille Fr. pak spíše tupý kužel. Barvu pak VF od bílé přes jahodu (v té je nejfotografovanější) po bordo. PW bílá, bordo. Chybí tam ten mezistupeň, jahoda. Pravdu máte v tom, že květenství VF se kácí, tenké stopky neudrží váhu květů. I proto se v trialech lépe umisťuje PW, VF nebývá hodnocena až tak vysoko.

Dá se tomu váhnutí trochu odpomoci střihem (resp. nestřihem), květů je pak více a jsou menší. Mně se to povedlo až 5. rokem od zasazení. Možná si ale příliš pískám a může za to letošní sucho, kt. se podepisuje na velikosti květenství. 

Tulipanku - mám všechny jmenované vyjma S.Summer. Každá je jiná, nevybrala bych si, kdybych měla volit jedinou wink.

Ve výčtu chybí paniculaty se sterilními květy na šťopkách (např. Kyushu, White Lady, Levana)

Květa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 194.92 (?), 14.8.2014 12:09

Ohledně kvetení - nekvetení H. Macrophylla se také domnívám, že bylo způsobeno dlouhou zimou bez sněhu, i přestože byly keříky přikryté, vymrzly docela i s pupeny a to by nás zřejmě čekalo i s 'Endless Summer' a 'Forever & Ever', tak děkuji za Vaší vyjádření ohledně těchto lákadel, obávala jsem za ně tolik utratit. Doufám, že H. paniculata by kvetly hezky i přes podobné vymrznutí. Paní Květo, závidím Vám, že máte takovou sbírku hortenzií, k nám by se jich asi tolik nevešlo, tak musím vybírat. Můžete prosím alespoň doporučit nějakou s pevnějšími stonky - nejspíš ta 'Pinky Winky'?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 14.8.2014 12:25

nevymrzly ale vyschly

proto mám radši rašelinu co drží vlhko a nikoliv přistínění chvojím, které brání pouze z části.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.88 (?), 14.8.2014 12:55

To závidím, to musíte mít velkou zahradu... Já mám jen jednu obyčejnou a latnaté ty dvě uvedené - a to uvažuji, že VF někomu věnuji, protože mi vadí to ohýbání květů.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.26 (?), 15.8.2014 14:54

Stando, výše píši zemina, nikoliv chvojí.

Rozdíl mezi suchým a zmrzlým poznám, věřte mi.

Zmrzly. Dokonce mi vymrzla zcela H.m.Nigra (ta byla ale od začátku neduživá)  + Selma. 

Mj. - z 5 pěstovaných kultivarů dubolistých hortenzií mi (a to teď mluvím o krutozimě, mimořádné situaci, 2011/12.) i přes pořádné nakopčení vymrzly 2 kultivary, na zbylé tři byl pohled tristní. Stonky přimrzly k nakrytí, po odeznění mrazů se "svlékaly" z kůry. Naštěstí obrazily z pod země.

Kamarádka v "subtropickém" Brně v téže zimě přišla o H.aspery, o ty já se u mne ani nepokouším. 

Květa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.26 (?), 15.8.2014 15:10

Lído, vracím se k V.Fraisse - upřímně, ani se Vám nedivím, že o jejím odejití uvažujete.  Ona je dost oblíbená, prodávaná v ČR - ale i podle mne to opravdu špička není. Mám ji poměrně dlouho, cca 6 (7) let.  Jak jsem psala, konečně se mi povedlo to, aby neohýbala květy, ale... Tvar keříku je rozkydlý, řídký. Ve srovnání s Limelightem, kt mám pouze o rok - dva déle a stabilně již několik let se u něj ustálil počet květů, kt. mu dovolím, na cca stovce, Vanille Fr. letos doklopýtala k 20 květům, z nichž několik je velikostně zanedbatelných.

Ta neobvyklá, jasná, jahodová červeň jí vydrží cca 14 dnů, to z řady vybočuje, ale před a po tomto období je průměrná či spíše podprůměrná. Kdybych ji neměla kořenově propletenou s halézií, také bych ji již nechtěla dále pěstovat. 

Takhle bych při jejím vyrývání nejspíše halézii ublížila a to nechci (moc mi neroste).

ad moje zahrada - no, velká ani tak nééé... diplomaticky řečeno bych ji nazvala plně zapojenou, šeptem pak nahňácanou laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.26 (?), 15.8.2014 15:36

kurňa, min. příspěvek jsem opět nepodepsala.

Tulipanku -  z Forever and Ever jsem měla Together, Endless Summer pak Original i Bl.Bride.

Z mých kamarádek zbývá již pouze jedna, kt. v pěstování FandE pokračuje, ta má hortenziovou sbírku, ideální podmínky. ES pak ještě pěstuje povícero mých známých, moje na podzim půjdou z domu, do lepšího. Nemám na ně trpělivost. 

Na rozdíl od macrophyll máte u paniculat (a arborescens) kvetení zaručené, každoročně. Navíc, nevyžadují ani kyselo, ani přistínění, netrpívají chlorozou, žádná spešl hnojiva, relativně jsou i méně náročné na vodu. 

Ve výběru kultivaru Vám opravdu neporadím, záleží na nabídce zahradnictví ve kt. ji budete kupovat. V podstatě všechny jsou pěkné, záleží i na tom, kt. Vás chytně za srdíčko.

V poslední době se šlechtitelé paniculatám hodně věnují - na trhu (i u nás) je ke koupi přehršel kultivarů. Některé se od sebe ale liší v nepatrných detailech, pokud bych byla krutá, pak největší rozdíl je v původu, v šlechtetelské stanici, nikoliv ve vzhledu.

Pokud bych měla už něco nedoporučit - pak bych asi nekupovala starší kultivary, přišlé na trh právě před tímto šlechtitelským boomem. Jsou sice pěkné, ale zdá se mi, že překonané. Je to ale dost subjektivní. Do tohoto výčtu by patřila Unique, Tardiva, Pink Diamond. S výhradami pak Litlle Dott / ta je zajímavá dwarfím vzrůstem, ale má malé květy / a Kyushu / sice má AGM, ale vývojově je již překonaná, nicméně květuschopná/. Mně osobně pak trochu zlobí Le Vasterival/ Great Star. Květy nádherné, ale nevelký počet. Může být místem. 

Paniculat mám hodně, v poslední době ale již ty nejnovější nekupuji - právě kvůli vzájemné zaměnitelnosti. Neodolala jsem sérii Magical - z té mám Candy, Moonlight a Starlight.  Fire se mi nelíbil. Posledním (jarním) přírůstkem je pak Bobo, dwarf, tak obalený květy, že je to na mne až cumoc. wink

Přeji šťastnou ruku ve výběru

Květa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 16.8.2014 8:15

Letos mi poprvé kvete H.p.Levana.Jednotlivé květy jsou sněhobílé, velmi velké a ještě zdaleka není rozkvetená.Uvidíme jaká bude v plném květu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 16.8.2014 8:17

Zapomněl jsem připojit P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika