Chryzanténa



babča - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 44.120 (?)
4.11.2008 7:41

Kdy je vhodná doba k řízkování?A jak na to?Děkuji jana

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
babča - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 44.120 (?), 3.11.2008 19:06, zobrazeno: 25920x

Dobrý den.Zajímalo by mě jak zahradníci docílí toho že hrnkované (dušičkové)chryzantény mají nízké a krásně košaté.Několik jsem si jich vloni zasadila na záhon a vyrostly mi z nich vysoké nevzhledné košťata.Sice kvetou, ale nejsou pěkné.Děkuji Jana

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 3.11.2008 19:15

Košatost se docílí především pečlivým zaštipováním(neplést si vyštipování a zaštipování, zaštipování=umělé zakončování vrcholu, vyštipování=odstraňování obrostu).My to ve šlole k docílení větších rostlin děláme tak, že sesadíme 3 rostliny do 1 květináče, pak jen zaštipovat, nechat povyrůst a zase zaštipovat a takto pořád dokola již od přírůstků z řízku od 10 cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
babča - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 44.120 (?), 3.11.2008 19:58

Tak já zaštipovala jen jednou.Mám nové v květináči-krásně žluté a plnokvěté tak budu příští rok zaštipovat a zaštipovat.A snad se to podaří.Děkuji Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 67.226 (?), 3.11.2008 19:26

...no a nejen tu výšku má na svědomí chemie. Používají se tzv. retardanty, které potlačují růst a tu košatost podporují. Běžně je ovšem koupit nedostanete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 3.11.2008 22:17

My ve škole retardanty nepoužíváme a chryzantémy neboli listopadky máme celkem hezké, i když jsem viděl hezčí.Chyzantémy mají 2 základní rozdělení - velkokvěté a drobnokvěté s mnoha květy(dušičkové).Zaštipovat, zaštipovat a zaštipovat.Nemáme jich mnoho, stačíme to zvládat..Zezačátku pěstování je škoda používat retardanty, zaštípnuté vrcholky se využívají jako řízky, takto se zajišťuje velikost od nejmenších do největších rostlin..Chryzantémy jsou krátkodení rostliny, kvetou automaticky za krátkého dne.Proto se nemusí využívat chemických přípravků k začátku kvetení.Pokud se nařízkuje chryzantéma za krátkého dne, řízky vykvetou.Kvetení v neobvyklou dobu je možné vyvolat zatemňováním vždy na konci dne, je to termínovaná kultura, využívá se toho u velkokvětých kultivarů.Láďa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
babča - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 44.120 (?), 4.11.2008 7:41

Kdy je vhodná doba k řízkování?A jak na to?Děkuji jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 186.98 (?), 4.11.2008 11:26

A které máte namysli?  Dušičkové mega-koule, nebo malé chryzule v květináči?

Ty malé jsou řízená zatemňovaná kultura, která kvete podle toho jak se zatemňuje černou folií nebo plátnem. Obvykle jeden až tři řízky se zaštípnou jen jednou po zakořenění a pak už se jen zatemňují na příslušnou délku dne.

Velké polokoule jsou chryzule ze skupiny multiflor, které zatemňování nepotřebují, zaštípnou se rovněž jednou nebo dvakrát, a pak už se větví samy, maj to v genech, vytvoří kompaktní husté koule.

Karel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 180.65 (?), 4.11.2008 12:30

Dobrý den paní Jano. Já ty košaté, husté chryz. pěstuji ve velkých květináčích. Koncem list. je ostříhám na výšku asi 5-7cm, odstraním vše oschlé, dám na chladnou chodbu k oknu a přes zimu velmi mírně zalévám. Do jara obrazí, někdy v dubnu (jsou vysoké asi 15cm) je znovu ostříhám a v květnu jdou ven. Opět nepravidelně obrostou. V červnu je naposledy nemilosrdně ostříhám (je mi jich líto, mají kolem 20cm, ale výhony jsou nestejně vysoké) a snažím se docílit polokulovitého tvaru. A pak jen čekám. Dobu květu ale neovlivním. Při výsadbě na záhon jsem také měla kvetoucí košťata. Srdečně zdravím.  Libuše

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 5.11.2008 18:02

Řízkování chryzantém je teoreticky možné po celý rok, ale neřízkuje se za krátkého a v době, kdy již nestačí narůst do požadované velikosti do květu.Řízky nařízkované za krátkého dne vykvetou ještě jako řízky, reagují tak na délku dne.Řízkují se z vrcholových řízků, jsou 3 - 5 cm dlouhé, odstraněné jsou spodní listy v části, kde bude stonek v zemině.Řez stonku provádíme mírně šikmo pod očkem, asi 1-2 mm pod koncem očka, pozor na podříznutí očka.Píchá se do zeminy 1:1 rašelina a perlit a celé se to pak zalije a překryje netkanou textií nebo propíchaným igelitovým pytlíkem.Ujímavost je velmi vysoká, pokud se vysází doma 10 řízků, určitě se jich několik ujme.Láďa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 253.29 (?), 22.11.2008 16:56

Zdravím. Chryzantémy mám moc ráda, protože velmi dlouho kvetou a mám jich tu víc než dost. Většinou jsem vždy u někoho kus uštípla, zasadila a rostou. Je pravda, že jsem je asi štípala v krátkém dni, protože většina řízků - cca 10-15 cm velkých vykvetla.Otázka zní: kdy že jsou krátké dny? Na druhou stranu jsem si asi před pěti lety koupila nízkou, malou chryzantému a zasadila ji do záhonu, na zimu jsem ji těch pár květů ostříhala a nahrnula jsem na ni zem. Nezmrzla, ale překvapením bylo, co z ní vyrostlo: krásná koulička, obalená množstvím květů. V současné době je to již pořádná koule a každý rok na jaře se nemohu dočkat nových výhonků, abych se ujistila, že přečkala zimu.Také se mě stalo, že jsem si koupila chryz. s hezkými květy, zimu přečkala, ale v příštím roce vyrostlo koště s úplně jinými květy. Akorát nevím, zda bych moji oblíbenou kouli neměla ´příští rok přesadit, ale bojím se, abych o ní nepřišla. Neumím přiložit její foto.Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika