Zakrslá třešeň - řez



ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?)
12.2.2019 7:50

Hezký den. Věřím, že jde o nějakou samosprašnou odrůdu. Moc zakrslá mi nepřijde. Měl byste se podívat do literatury, jak se dělají vřetena třešní, řez na klik, jak se ohýbají větve. Při řezu (pokud neřežete přírůstek nad květními růžicemi) nedělejte ty krátké čípky, stromkům to škodí. Takhle bych to řízl já. Horní výhon bych dal pryč a ten s šipkou narovnal k nějaké opoře. 


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Hrabi - (3) - 222.2 (?), 11.2.2019 13:53, zobrazeno: 10640x

Dobrý den, hledám nějakého šikovného zahradníka, který by mi poradil jak nebo jestli zkrátit větve zakrslé třešně na balkoně. Jsem začátečník a rád bych, aby nezabrala v budoucnu moc místa a i tak něco vyplodila.

Děkuji a fotku pro info přikládám


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 12.2.2019 7:50

Hezký den. Věřím, že jde o nějakou samosprašnou odrůdu. Moc zakrslá mi nepřijde. Měl byste se podívat do literatury, jak se dělají vřetena třešní, řez na klik, jak se ohýbají větve. Při řezu (pokud neřežete přírůstek nad květními růžicemi) nedělejte ty krátké čípky, stromkům to škodí. Takhle bych to řízl já. Horní výhon bych dal pryč a ten s šipkou narovnal k nějaké opoře. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 230.39 (?), 12.2.2019 14:13

Zdravím, neberte to jako radu jen jak se chovají moje stromky - takováhle "košťata" bez terminálu mám dvě na giselách, (mám jich více ale jiné tvary a podnože), na jaře třešně nestříhám vůbec, pouze po odplození a to minimálně. Plodily pár kousků už první rok po výsadbě tzn. ve 3letech a další rok začaly rašit větve i z kmene po celé délce od spoje s podnoží - nyní nebudu opět na jaře nic stříhat a po plodech se rozhodnu zda nechám holý kmínek a střih na korunu anebo z nich udělám sloupové tj. každoročně zastřihnout veškeré větvě i po kmeni na cca 20cm a mátě něco jako huňatou prachovku na klacku.

Důvod mého nestříhání se netýká stromků, tak si z něj příklad neberte..

Víte odrůdu a podnož? 

Sáša

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Hrabi - (3) - 222.2 (?), 12.2.2019 15:31

Je to Avium "Stella" a podnož je předpokladám ten kmínek na který se to naroubovalo? To nevim. Každopádně jestli to nemá cenu mít na balkoně aby to zabíralo moc místa, tak to vyhodim nebo nechám na pokusy. Vůbec se v tom nevyznám, proto jsem chtěl radu do začátku :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 230.39 (?), 12.2.2019 17:02

Tak jestli jste to koupil v rozumném obchodě, tak by zakrslá Stella na balkon měla být na gisele 5 nebo max na coltu, a to bych rozhodně nevzdávala. Měla by být jako moje Summit samosprašná, odolná, plodná, s velkými plody a 4-5 třešňový týden takže v pohodě dozraje. Jen mě zaráží že máte tak vysokou podnož resp. její kmínek, standartně je podnož tak 10cm nad kořeny a zbytek je vlastní rostlina.. tady pokud by to byla skutečně zakrslá verze a chtěl byste zkusit tu sloupovku, tak vám logicky půjdou větve až v té černé části. V podstatě by to byl sloupec široký jako květináč jestli máte průměr cca 40cm. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Hrabi - (3) - 222.2 (?), 12.2.2019 18:56

Nejradši bych udělal nejakou korunu v trošku menší šířce než jsou ted větve pokud by to šlo, jen to prostě nějak ostříhal a dal tomu tvar do budoucna :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 14.170 (?), 12.2.2019 20:44

Třešeň bych tvaroval jako palmetu. Tzn 2D strom u těny. větve bych ohýbal pod vodorovnou rovinu. Ovocné stromy v hrnku by se měly přesazovat alespoň 1* za 2roky.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.69 (?), 12.2.2019 21:41
Stella je kanadská samoopelivá mrazuodolná odroda čerešne. Nie je to stĺpovitá odroda. Na podpníku Colt by mala dosiahnuť výšku 3m, na Gisele 5 výšku 2m. Stromček na fotke má tendenciu byť vyšší, to sa ale dá regulovať rezom. Za najvhodnejší tvar by som považoval v takomto prípade štíhle vreteno (viď foto 3), eventuálne niečo na spôsob solaxu - tak ako radí Ivan z okénka. Bočný obrast by bolo potrebné vyväzovať do horizontálnej polohy, prípadne až mierne previsnutej. Možný je aj spôsob odporúčaný pánom V., ktorý tiež správne pripomína potrebu presádzania v prípade trvalého pestovania v nádobe. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 12.2.2019 22:11

Nevím jak dnes, ale před 30 lety se prodávala Stella jako první samosprašná třešeň. Brzy nato se nabízela varianta Stella compact, což bylo něco na způsob spur typů jabloní. Verzi compact měla i Napoleonova, Van a další.
   Pokud by se jednalo o tento typ třešně, pak by v kombinaci s Giselou a květináčem mohla být výsledná velikost ještě menší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 14.170 (?), 15.2.2019 7:11

Pro pěstování na balkóně bych asi zkusil něco na způsob UFO (vygooglete si ufo cherry training system)

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika