Višeň



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 109.71 (?) 
17.3.2007 20:54, zobrazeno: 178967x
Dobrý den, jelikož se to tady hemží odborníky tak bych se chtěla zeptat na nějakou dobrou odrůdu višní nějaká ranná ,tmavá ,sladká ,odolná . Žiji v domění, že višeň nezabírá moc místa. Je to pravda a nebo se pletu???? Moc děkuji s pozdravem Martina
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 19.3.2007 19:46

Raná, tmavá, plodná, sladká, odolná? To je jako najít mladého hezkého, vzdělaného charakterního a svobodného muže.
   Máte pravdu, že višeň zabere míň místa než třešeň a snese i horší stanoviště. Odolné a plodné tmavé višně bývají kyselejší (Fanal,Morela, aj.). Ty sladší plodí něco méně a chtějí lepší stanoviště (Erdi Bötermö, Ujherti f.)
Skorá sladká Favorit plodí méně a nebarví, atd.
  Všechno, krom konzumace čerstvých plodů (tedy šťávy, vína, džem, kompot) je lepší z kyselých odrůd. Na jídlo jsou nejchutnější sladkovišně, k ničemu jinému se ale nehodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 109.71 (?), 20.3.2007 10:04
Moc děkuji za odpověď. A musím uznat, že jste mě teda pobavil! Ale je to pravda takový už asi vymřeli Asi budu muset slevit! Martina
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 230.20 (?), 6.4.2007 12:08

Doporučuji Baré.

Původ ČR, odrůda vznikla klonovou selekcí.
Stromy rostou středně bujně, korunu vytváří rozložitou, středně hustou. Plod je středně velký, ploše kulovitý, slupka jemná, tmavě červená. Dužnina je temně červená, středně tuhá, velmi šťavnatá, aromatická, navinulá až kyselá. Šťáva barví silně, při oddělení stopky nevytéká. Pecka je středně velká. Odolnost vůči mrazům je u stromů i květů vysoká. Plodnost je středně brzká, vysoká, pravidelná.
Středně raná kyselka zrající ve 4. třešňovém týdnu. Plody jsou vhodné především ke zpracování. Odrůda se dá množit kořenovými odkopky a polodřevitými řízky.
Udržovatelem je SEMPRA PRAHA, a. s.
dodal: ing.Bažant, Němčice

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 9.4.2007 8:49
Neznám konkrétní vlastnosti odrůdy Baré, ale obecně nedoporučuji do zahrady pravokořené višně. V horší půdě špatně rostou, v té lepší tvoří kořenové výmladky i daleko od původní rostliny, někdy i v sousední zahradě.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 44.124 (?), 9.4.2007 21:23
Jako stolní odrůda je vhodná Favorit. Chuťově osvěžující , velice vzhledná, zdravého růstu a dá se velmi dobře tvarovat. Pro výrobu ( kompoty .....) a co do úrodnosti se domnívám že nebyla doposud překonána Morela .
                                 Milan Boštička
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 9.4.2007 22:45
Favorit mi moc chutnala, je skorá a tak trochu sladkovišeň. Bohužel jsem něco dělal špatně, plodila mi málo. Kyselky - Morela, Morellenfeuer a Fanal plodí bohatě, Morela z nich nejvíc vyholuje, Fanal nejmíň. 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.20 (?), 9.4.2007 22:54
Favorit je odruda, která právě málo plodí. Mluvil jsem o tom i s člověkem z turnovské šlechtitelky. Pro mne je též velice dobrá chuťově. VašekB
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575), 9.4.2007 23:11

Mám 30letou višeň Favorit, každý rok z ní sklidím tak misku chuťově výborných ranných plodů....:-( 

V okolí současně s ní kvete mnoho jiných odrůd višní, špatným opýlením to nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.202 (?), 19.4.2007 23:53

Já si nemohu na Favorit stěžovat v Lednickém školním sadu plodí dostatečně a plody jsou nejlepší z višní. Jedná se o sladkovišeň. Fanal mi nepřipadl jako chutný, morela je kyselá, vhodná tak do rumu. Ale plodí více to je fakt. Ale Favorit je můj favorit:-) přesně jak píšete osvěžujcící příjemné chuti.  A nebarví.

Fanal je velmi zahuštěněně rostouci strom, Morela a Morelenfeuer majá vlasový habitus vyžadující detailní řez.

Erdi Botermo a Ujfeherty Furtös jsem nejedl.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika