Viac odrôd na jednom strome



Enna - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 243.43 (?)
14.4.2021 12:56

Nechci zakládat nové vlákno tak se zeptám zde. Také se to týká více odrůd. O víkendu sadila sousedka nový stromek, lépe řečeno stromky, třešně. Zaujalo mě, že sadí dva špičáky těsně vedle sebe do jedné jámky. Na můj dotaz proč tak činí, odpověděla, že ji to poradil prodejce, že si tak na malém prostoru zajistí opylovače. I když opylovačů má v okolí hned několik. Já mám asi 6 metrů od jejího plotu třešeň Kordiu a samosprašnou Garden Bing a asi o 100 metrů dál rostou další třešně.

Zajímá mě jestli mají tyto stromky šanci na přežití.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 185.232 (?), 2.4.2021 19:11, zobrazeno: 2420x

Zaštepil som staršiu planú čerešňu tak, že som odrezal korunu a následne som na peň pod kôru naštepil 7 odrôd čerešní. S tým že sa chytí aspoň jedna, ale chytilo sa mi všetkých 7. Môžem ich nechať rásť a časom sa spoja a vyrastie normálna koruna so 7 odrodami čerešní alebo mám radšej odstrániť niektoré vrúble a nechať iba pár?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.140 (?), 2.4.2021 22:33

     Dobrý večer,

myslíte to tak, že máte 7 vrúbľov po obvode 1 pňa (zrezaného kmeňa pôvodnej planej čerešne), alebo ste to rozložili do viacerých konárov? Zišlo by sa foto, ale ak je to po obvode jedného kmeňa, zo 7 vrúbľov by bolo 7 kostrových konárov z 1 miesta a jednak raz môže hroziť rozlomenie, jednak 7 kostrových konárov je na vypestovanie rozumne presvetlenej koruny asi priveľa.

Osobne by som sa (po zhliadnutí fotky) priklonil k max. 4 rozumne rozloženým vrúbľom, ostatné by som priebežne odstraňoval, keď sa bude rana dobre hojiť. Len, budú to ťažké voľby zrejme pri toľkých odrodách :)

     Jozef

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 185.232 (?), 3.4.2021 19:45

áno mám 7 odôrod po obvode jedného pňa 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10104) - 70.240 (?), 4.4.2021 8:27

A já Vám pro změnu zase napíšu, že bych měl radost z každého ujatého roubu. Ořezat to můžete vždycky. 7 odrůd třešní na jednom stromě je pecka, ne? smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
walter.. - (7) - 168.103 (?), 4.4.2021 9:00

taky bych nechal zatím všechny. Ono stejně ještě není vyhráno. Aby se na pahýl vešlo 7 roubů, musí mít podle mě nejméně 10cm v průměru. Taková rána se nezavalí jen tak, spíš vůbec. A rouby peckovin za kůru taky moc dobře nepřirůstají k dřevu. Za několik let se ty rouby vyselektují samy, některé budou přibývat rychleji, jiné pomaleji. Pak se rozhodnete, které nechat a které ne. Ale to je jen můj názor, někdo může mít jiný. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 91.196 (?), 4.4.2021 13:31

K tlačenici může dojít za dva-tři roky. V té době by už mohla být původní rána téměř zcelená. Já bych v roce příštím na bujněji rostoucí naštěpil rouby z těch méně vzrůstných-ty slabší z původních sedmi statečných bych nechal fungovat střihem odkloněné v prvním patře...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Enna - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 243.43 (?), 14.4.2021 12:56

Nechci zakládat nové vlákno tak se zeptám zde. Také se to týká více odrůd. O víkendu sadila sousedka nový stromek, lépe řečeno stromky, třešně. Zaujalo mě, že sadí dva špičáky těsně vedle sebe do jedné jámky. Na můj dotaz proč tak činí, odpověděla, že ji to poradil prodejce, že si tak na malém prostoru zajistí opylovače. I když opylovačů má v okolí hned několik. Já mám asi 6 metrů od jejího plotu třešeň Kordiu a samosprašnou Garden Bing a asi o 100 metrů dál rostou další třešně.

Zajímá mě jestli mají tyto stromky šanci na přežití.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 26.242 (?), 14.4.2021 13:35

Jestli jsou navíc na ptáčnici, tak to budou stromy vysoké 6m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1751) - 168.103 (?), 14.4.2021 13:38

podle mě stromky normálně zakoření a porostou, myslím si, že časem budou i plodit. Jak to ale bude vypadat vzhledově, nevím, přirozené to není. Mimochodem, v lese mám na pár místech vzrostlé stromy v mýtním věku, zpravidla smrk a borovici, úplně nalepené na sobě. Vzhledem k jejich velikosti a stáří okolo 100 let se nezdá, že by jim to vadilo. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 14.4.2021 15:29

Vedle sebe je možno pochopit i cca se čtyřmetrovým a větším odstupem-dle schopnosti podnože sehnat pro ušlechtilou horní část futrowink. Takže jestli paní, která vsadila 2 třešínky do jedné jamky uzná své pochybení a je zároveň schopna vykopat ještě jednu- a má-li vhodné místo, tak ať tak učiní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika