Sloupovitá odrůda třešní - popř hrušní, švestek, jabloní a drobného ovoce



host - 172.139 (?)
23.3.2012 11:10

Dobrý den.Letos na jaře jsem koupil dvě sloupovité třešně v Hornbachu.Jedná se o ranější Sylvii a pozdnější Helene.Pupeny mají již zespodu cca 10 cm od naroubované části.Prosím někoho o radu, jestli mám spodní pupeny do určité výšky odstranit, nebo kdy se narostlé boční větve v průběhu roku zakracují a o kolik, popř.jestli mám vše nechat jak je.Ještě prosím o radu čím hnojit, kdy,jak moc zalévat atd.Pozn.Na ilustračním obrázku při prodeji mají větve hned zespoda.Třešně jse vysadit 80 cm od sebe do volné půdy na zahradě.Děkuji.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
   
sopa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (73) - 190.202 (?), 19.8.2009 11:11
netušíte kolik sloupovité stromy plodí? Např při výšce 2,5m mám očekávat 2 jablka nebo košík? Chtěl bych získat představu, zda se jedná jen o stromy pro radost nebo jsou i jinak užitečné. Díky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 69.62 (?), 6.9.2009 9:19

Dobrý den,

při cestě autem jsme viděli, už nevim kde, sloupovitou jablůňku o výšce kolem 2 m a úrodu jsme odhadli na cca 5 kg.

Nemáte někdo zkušenost s tím ostružiníkem Navaho? Není to normální ostružina, která se musí ručně ovinovat kolem nějakého sloupku? dík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 165.135 (?), 14.2.2010 17:56

Mám 3 ks.sloupovité jablone staré asi 15 let. Jsou vysoké asi 4 - 5 m a uroda je na nich obrovská.Z jednoho stromu jsem obral asi 80 kg. jablek. Jsou zelené rané a velmi velké.Druhý strom je červené jablko, menší asi jako Gala a pozdní.Názvy odrud naznám, ale problém je v tom, že mě nechutnají. Jejich chut je zvláštní a na naše poměry nezvyklá.Proto by jsem spíš doporučil koupit v obchode pár jablek z každé odrudy, ochutnat a podle toho kupovat stromky na skoro 15 let.Nebo ochutnat od souseda, znamych a co nám chutí naroubovat nebo naočkovat.Je to jistejší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 46.80 (?), 7.5.2010 23:34

Doporučuji nové rezistetní odrůdy sl. jabloní Rondo, Goldlanne, Moonlight... Zimní křehká šťavnatá jablka v chladícím zařízení nebo dobrém sklepě vydrží nevadnoucí do března. Odrůdy typu cats nejsou rezistentní proti strupovitosti. Zmíněné odrůdy i další tři sloupcovité odrůdy jabloní jsou nyní v prodeji v nejmenované západočeské školce. Cena za roubovanec v kontejneru 2L je 285,-

JK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 197.37 (?), 19.6.2010 14:07

Navaho mám na terase ve velkém kontejneru, nějak zásadně sloupovitě nevypadá, byť určitý vzpřímenější habitus určitě má. Plody jsou chuťově excelentní, velikost solidní.

V Hornbachu v Německu jsem si před 2 roky koupil dvě sloupovité třešně (Helen a Sylvia, myslím). Loni na jedné byly první třešně, letos plodí obě. Třešně jsou velmi velké, chutné. Růst je dominantně "skoro" sloupovitý, boční obrost je vhodné zakracovat. Není to prostě, jak někdo psal výše, genetická balerina, ale úplně normálně rostoucí třešeň to taky není. Jako pokus dobré. Pro menší tvary a pozemky bych preferoval jakékoli odrůdy na podnožích Gisela či P-HL-C (A). Vše uvedené pěstuji v kontejnerech na terase, např. teď dozrává Samba na G-5, úroda vypadá tak na 2kg.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 22.106 (?), 23.9.2010 15:39

Ostružiník Navaho pěstujeme už několik let. Opravdu roste vzpřímeně, ale dlouhé šlahouny se nám vloni při bouřce a velkém větru zlomily. Letos jsem je raději přivázala ke kolíku uprostřed a uvažuji i o dřevěné stěně. Pro jistotu. Ty šlahouny jsou opravdu dlouhé a pokládají se už jen svojí váhou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 172.139 (?), 23.3.2012 11:10

Dobrý den.Letos na jaře jsem koupil dvě sloupovité třešně v Hornbachu.Jedná se o ranější Sylvii a pozdnější Helene.Pupeny mají již zespodu cca 10 cm od naroubované části.Prosím někoho o radu, jestli mám spodní pupeny do určité výšky odstranit, nebo kdy se narostlé boční větve v průběhu roku zakracují a o kolik, popř.jestli mám vše nechat jak je.Ještě prosím o radu čím hnojit, kdy,jak moc zalévat atd.Pozn.Na ilustračním obrázku při prodeji mají větve hned zespoda.Třešně jse vysadit 80 cm od sebe do volné půdy na zahradě.Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 120.138 (?), 13.9.2012 12:17

Dobrý den. Nastudoval jsem informace které jsem našel na diskuzích a chtěl bych se poradit se zkušenějšími zahrádkáři o svém plánu.
Přišla na mne řada s péčí o naši zahradu. Jsou na ni vysázeny 20 a více let staré zákrsky u kterých byla v poslední době celkem zanedbávaná péče. Moc nerodí a je potřeba jim věnovat péči, případně je obměnit. To hodlám řešit postupně a je to téma na jinou diskuzi.
Abych oživil rychle sortiment ovoce rozhodl jsem se pro výsadbu řady sloupovitých ovocných stromků pro které je na zahradě dostatek místa. Prostudoval jsem si nabídku ovocnářských školek i internetových prodejců a rozhodl jsem odzkoušet širší sortiment a trochu experimentovat. Mám v plánu vysadit několik jabloní, hrušeň, 2x třešeň, višeň, meruňku, broskev, možná zkusím i švestku. Plánuji výsadbu v řadě s pravidelnou roztečí 1m. Vím že u jabloní se uvádí rozteč od 60cm, naopak třeba třešně se mohou rozrůst víc. Proto bych chtěl vysadit střídavě jabloň - třešeň - jabloň atd. Nebo je lepší mít jeden druh vedle sebe?
Řada bude orientována od severu na jih. Od východu a západu nic zásadně nebrání přístupu slunce. Kolem stromků bude trávník. Pod celou řadou proto plánuji souvislý pruh o šířce 70-100cm bez trávy který bych chtěl zamulčovat. Nevím jestli je pro tento případ vhodné použít nějakou vodu propustnou textilii a na ni třeba mulčovací kůru. Nabízí se mulčovat posekanou trávou z trávníku. Dá se potom použít textilie a na ni tráva a nebo jen tráva? Nemám s textilií zkušenosti.
Na pozemku je navezená vrstva zeminy asi 20 cm a pod ní tvrdá písčitá půda která místy ve větších hloubkách přechází až do jílu. Všechny stromy byly vždy sázeny do vykopaných jam a zasypány kvalitnější zeminou. Jaký průměr a hloubku jámy byste doporučovali pro tento typ stromků?
Oporu pro stromky bych chtěl řešit podobně jako u ovocných stěn. Zůstalo mi několik kovových sloupků s betonovou patkou. Chtěl bych je rozmístit do řady a natahat mezi nimi dráty. Nevím jak správně volit rozteče těchto sloupků. Mám představu cca 3-3,5m.
Pokud jste dočetli až sem chtěl bych požádat o vaše názory a rady k tomuto záměru. Samozřejmě jsem připraven i na to že je to úplná blbost.
Děkuji. Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 202.26 (?), 9.11.2013 21:52

Zdravím. Nenašel jsem žádnou reakci na Váš příspěvek a tyk by mě po roce zajímala Vaše zkušenost. Můžete se podělit? Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 170.26 (?), 28.2.2014 22:10

Tato diskuze je tak rozsáhlá a marná, že to nejde číst. Tak stručně. Nehledejte nikde sloupovité třešně, hrušně, švestky ani drobné ovoce. Je to jen obchodní trik prodejců. Prodávané i když méně vzrůstné stromky bez řezu pěstovat nejdou. Jako opravdové sloupcové jsou jen některé odrůdy jabloní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika