rezistentní višně v České republice



host - 192.98 (?)
15.1.2016 16:53

Měl jsem Erdi Batarmo už ve stáří asi 15 let. Rodila velké a závidění hodné višně ale po zakvitnutí v roce už nevím kterém náhle všechno zvadlo moníliovým úžehem. Konečky větví žily, tak jsem sebral rouby a narouboval. Po třech letech to šlo do "háje zeleného". Nutno podotkonut, že téhož roku byl úhyn višní v našem kraji (Valašsko) masový.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 2.4.2015 7:39

Je ta Köröšská bujně rostoucí odrůda nebo je ten mohutný vzrůst způsoben bujnou podnoží? Protože tato odrůda se používá jako "brzdící vložka" při mezištěpování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 2.4.2015 7:56

Na ptáčnicích se tehdy pěstovaly všechny červené peckoviny. Tedy podnož byla jistě bujná, ale odrůda Köröšská nepochybně taky, neboť vedle stojící Morela byla velikostí sotva poloviční. 
    Nejlepší výsledky, co se týče odolnosti vůči monilii, jsou údajně s Geremou, ale chuť její je prý opravdu kyselá. Sám jsem ji neviděl ani nechutnal. Ale koupil jsem si Morinu, která je dle údajů sladká a odolná jen o málo méně. Tak uvidím. Sazenice byla obrovská, po ostříhání zbylo hodně roubů, náletové ptáčnice v okolí ať se mají na pozoru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 114.238 (?), 2.4.2015 8:13

Máte někdo taky zkušenosti s Amarelkou Královskou, teď již vím jen o třech stromech v zahradách na severní moravě - každý rok vysoká plodnost a žádné choroby.

V mládí jsem chodil do bývalého školního sadu doslova se nabaštit - bohužel tyto dva stromy novodobý pastevec nařezal na dřevo - taky si nepamatuji že by některý rok nerodily nebo měli nějaký problém.

Teď na jaře jsem si zasadil jednu Amarelku Královskou, byl jsem pro ni až v Děčíně (střední zahradnická škola),u nás se této višni říkalo Hamrle - višni dáte do pusy a vytáhnete stonek s peckou - vynikající chuť.

Vašek K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 2.4.2015 12:09

"... podnož byla jistě bujná, ale odrůda Köröšská nepochybně taky, neboť vedle stojící Morela byla velikostí sotva poloviční"

To mě právě zarazilo, že pro ty brzdící mezištěpy se používá kromě Morely pozdní a Morelenfeuer i Köröšská.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 24.7.2015 7:31

To mě právě zarazilo, že pro ty brzdící mezištěpy se používá kromě Morely pozdní a Morelenfeuer i Köröšská.

Každá, i ta nejbujnější višeň (i Köröšská) roste slaběji než ptáčnice a většina třešní, takže je použitelná. Vložka slabě rostoucí Morelly u některých bujných třešní by vytvořila zúžení, ve kterém by se kmínek mohl lámat. Mně se to stalo, když jsem narouboval třešeň Burlat na planou višeň (zlomil se kmen).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 241.9 (?), 23.7.2015 22:32

Zdravím, koupila jsme výše jmenovaný Saphir před 2 lety v Hornbachu. Údajně odolný, není to 100% pravda - na několika tenčích větvičkách se nemoc projevila. Vedle mám Erdi Botermo, ta měla o něco více. ale je to několikaletý stromek a taky to ustála dobře,  pár tenčích koncových větviček zasažených. Stříkala jsme oba stromky Horizonem těsně před květem. Ale jak mi Erdi chutná moc, i jen tak ze stromu rovnou pojídat, tak nějak nemohu přijít na chuť tomu Saphiru. Loni měla 3 plody,  z toho mi ještě jeden sezobl kos - ochutnala jsem, ale zdála se mi trpká. Letos má plodů více, už jsem ochutnala a opravdu drhne po jazyku - trochu jako trnky. Ještě čekám, až plody hodně ztmavnou, jestli ta trpkost zmizí... a jestli ne, tak ji tu fakt nechci. Prosím, nemáte někdo další tipy na chuťově výtečné višně? Děkuji a zdravím, Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 112.195 (?), 15.1.2016 15:41

Mate niekto blizsie informacie o novych madarskych odrodach z krizenia Érdi bőtermő x Csengődi, ktore by mali byt vysoko odolne k monilii laxa?

Pri hladani vhodnej odrody som totiz nasiel toto pdf, kde sa o nich zmienuju.

Mali sme kedysi Morelu neskoru, ale mne velmi nechutila, na priamy konzum prilis kysela. Hladam nieco, co by sa dalo aj priamo jest, nielen na zavranie a pod, preto som povodne zvazoval Érdi bőtermő alebo Újfehértói fürtös. Zasadnou podmienkou je, ze nemienim stromy chemicky osetrovat. Som z JZ Slovenska, oblast sucha a tepla, takze tlak monilia laxa by tu nemusel byt az taky silny ako na vacsine miest v CR, skor sa moje podmienky daju porovnat s Madarskom, ale kedze aj tam Érdi bőtermő prehrava svoj boj s m. laxa, asi to nebude dobra volba. Podla vsetkeho ani Újfehértói fürtös nie je vyrazne odolnejsia.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 192.98 (?), 15.1.2016 16:53

Měl jsem Erdi Batarmo už ve stáří asi 15 let. Rodila velké a závidění hodné višně ale po zakvitnutí v roce už nevím kterém náhle všechno zvadlo moníliovým úžehem. Konečky větví žily, tak jsem sebral rouby a narouboval. Po třech letech to šlo do "háje zeleného". Nutno podotkonut, že téhož roku byl úhyn višní v našem kraji (Valašsko) masový.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
LacoSk - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (85) - 96.231 (?), 15.1.2016 17:35

Ja mám Érdi bőtermő už asi 12 rok. Nikdy som proti ML nestriekal a keď bola tak len sporadicky aj to len pár vetvičiek. Pravidelne rodí vynikajúce višne na priamy konzum. Na víno to ale nie je. Ešte tak do bublaniny. Som z Rimavskej Soboty. Juh stredného Slovenska. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 104.15 (?), 15.1.2016 21:02

Dakujem za reakcie. Opat to tak vyzera, ze v Cesku a na Morave, mozno s vynimkou juznej Moravy je asi vlhkejsie a chladnejsie podnebie a preto sa tam tym pliagam viac dari. Nielen m. laxa, ale aj chrastavitosti napriklad. Nakoniec tu Érdi bőtermő mozno aj vyskusam, lebo tie nove odrody asi tak skoro nebudu dostupne. Navyse ma byt vynikajucim opelovacom pre blizku Kordiu. Pan Ladislav - ak tu Érdi bőtermő mate stepenu na vtacnici - aky velky je ten Vas 12 rocny strom? Érdi bőtermő ma vraj mat slabsi vzrast.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika