Rez tresne



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?)
6.4.2021 13:18

Já nevím, stromek je pěkný vitální s dobrými přírůstky, jsou tam zdá se plodonoše. Když se pořeže jak píše L. připravíte se o část úrody a jen podpoříte růst. Když necháte stromek zaplodit, nepožene tak moc do dřeva. Žeby se tím oslabil se mi nezdá.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
            
host - 42.241 (?), 6.4.2021 13:24

Paní Lído, trvám si na svém, že řezem se pouze podpoří ještě bujnější růst. Mám 7 třešní, neřežu je, a samy tvoří přirozenou pěknou korunu. Žádné větve odspodu nazakrňují. Na místě tazatele bych nedal na domněnky, ale na mnohaleté zkušeností mnohých z nás. Nechte třešni přirozený růst, maximálně zakraťe případný dvoják nebo ostatní výrazně přesahující kosterní větev.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?), 6.4.2021 13:18

Já nevím, stromek je pěkný vitální s dobrými přírůstky, jsou tam zdá se plodonoše. Když se pořeže jak píše L. připravíte se o část úrody a jen podpoříte růst. Když necháte stromek zaplodit, nepožene tak moc do dřeva. Žeby se tím oslabil se mi nezdá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.89 (?), 6.4.2021 17:07

Když třešeň neřežete, jsou přírůstky krátké, když ji seříznete podle paní Lídy, budete mít na konci letošní sezóny stromek o 30 cm širší a o 60 cm vyšší než by tomu bylo při ponechání přirozenému vývoji bez řezu.

U třešní je nejúčinějším způsobem redukce koruny zpětné sesazení po odkvětu zhruba do tříletého dřeva (tedy zpravidla obrok až ob dva). Pravidelné každoroční stříhání vedek k produkci dřeva a omezení produkce plodů.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.84 (?), 6.4.2021 18:26

Každý má jistě právo na svůj názor. Já svou třešeň řezala jen první roky, teď už ji také nechávám vlastnímu vývoji.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 6.4.2021 18:51

buď jak buď, prodejce by se měl stydět za to, když paní tvrdil, že tenhle stromek bude jen 3 metry vysoký. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 183.11 (?), 8.4.2021 21:46

Potřebovala bych poradit zda dobře provedu řez této třešinky. Kratší větvičku úplně odstřihnout. Delší rovnat na terminál a zapěstovat novou korunku. Tu kytici květů asi také odstranit. Na kmenu to též odstranim. Jde mi o korunku. Stromky mají většinou větvičky navíc, ale tady mi chybí. Děkuji moc za rady. Bohuna


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.84 (?), 8.4.2021 23:21

Ano, říkáte to dobře. Jen jste měla dát už před výsadbou ke stromku kolík (na vyrovnávání té ponechané větvičky). Když ho budete zatloukat teď, můžete poškodit kořínky v zemi. Tak příště nejdříve kolík.Takže jednu ostřihněte, odstraňte i ten čudlík v prostředku a zatřete štěp.voskem. Ponechanou větvičku OPATRNĚ vyvažte co nejsvisleji ke kolíku (může se přitahovat i postupně, aby se nezlomila). Pak ji kousek sestřihněte tak, aby poslední ponechaný pupen byl nad zastřiženým středem (tak se bude kmínek vyrovnávat). Mělo by vám na ní zbýt minimálně 6 pupenů (podle fotky odhaduji, že by jich mohlo zbýt tak deset). Z těch vyrazí větvičky, ze kterých si potom vyberete ty vyhovující na korunku. Rašící pupeny na kmínku odstraňte.       Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 9.4.2021 4:37

Jak píše p. Lída-opěrný kůl, např. dřevěná tyč na smeták-ne nějaký bambus, který se třese sám před svým stínemcheeky. Snad si pamatujete, jaký koř.systém se v zemi nachází-to ať si nenaděláte při zatloukání škodu. Je lépe, když je spodní část opory zašpičatělá, jde snadněji zapustit, vyhne se kořínkům-odsune je stranou. Krátký čípek, který momentálně stromek má ve svém středu, by mohl posloužit k vyvázání-rovnání budoucího terminálu-tak by stačilo jen uštípnout tu pučící část.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.11 (?), 9.4.2021 21:03

Mockrát vám děkuji. Stromeček půjde až zítra na trvalé stanoviště. Byl zasazen na zrytý záhon v úterý v té nějvětší sněhové chumelenici. Dnes jsem ho vyryla a dala do sudu s vodou. Tu tyčku tam zatluču před výsadbou. Mám drobek strach z toho vyvázání abych nevylomila pupeny ale snad to zvládnu.   Bohuna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.84 (?), 9.4.2021 22:15

Nebojte, stačí to zatím přichytit jen zlehka osmičkovým úvazkem (tzn, že mezi stromkem a kolíkem úvazek zkřížíte - kůra se pak neodře o kolík), přitahovat můžete postupně. Ještě - nezapomeňte, že místo štěpování (pokud je dole) musí být kousek nad zemí. Držím palce            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika