Nemoc višně



host - 3.4 (?)
18.7.2013 12:51

Mám podobný problém. Višeň (Morellenfeuer 3r) bohatě kvetla, ale bylo málo včel v té době, více létaly čmeláci. Od června se však objevily červené skvrny na listech. Listy i plody olepené, malé, špatně vyvinuté, cca 3/4 listů dosud opadala. Jarní postřik Discusem 2x po 2týdnech nepomohl. 10M od této je višeň Morella pozdní-2r, stejně ošetřená a bez problémů. Špatně volený postřik, nebo je Morella pozdní více odolná proti houb.chorobě?   

Napadená višeň MORELLENFEUER.
Napadená višeň MORELLENFEUER.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 142.25 (?), 15.7.2013 19:54, zobrazeno: 12057x

15 let stará višeň vždy i bez postřiků měla krásné zdravé listy a spoustu nádherných plodů. Letos hrůza, polovina listů opadla, zbylé jsou zažloutlé, poškozené (viz obrázek), plody nic moc.

Dá se strom zachránit? Co s ním mám dělat, jaký postřik zvolit, kdy a kolikrát? Moc děkuji za odpověď a radu.

List višně
List višně
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 208.186 (?), 15.7.2013 20:49
Červená skvrnitost listů třešní a višní. Od roku 1997 s tím ve višňovém sadu bojuji. Postřiky jsou, koupil jsem tehdy kvůli tomu i motorový rosič, ale i tak stromů stále ubývá. Postihuje hlavně kyselky. Rafael.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 15.7.2013 21:37

Je to houba Blumeriella jaapii. První ošetření fungicidem se provádí v druhé půli kvetení, další v 14 denních intervalech. Pozor na OL!  Po sklizni potom 2 ošetření. Bylo to zde dost diskutováno. Zadejte si do vyhledavače.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 142.25 (?), 16.7.2013 15:44

Zdravím a děkuji! Píšete "pozor na OL". Nerozumím zkratce, prosím, vysvětlete. Díky!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 58.114 (?), 16.7.2013 17:51

OL = ochranná lhůta ve dnech (uvedeno na obalu, pro každý postřik je jiná)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 142.25 (?), 18.7.2013 15:28

Já amatérka Neználková, děkuji za objasnění a pomoci si vážím.

Zdravím!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 3.4 (?), 18.7.2013 12:51

Mám podobný problém. Višeň (Morellenfeuer 3r) bohatě kvetla, ale bylo málo včel v té době, více létaly čmeláci. Od června se však objevily červené skvrny na listech. Listy i plody olepené, malé, špatně vyvinuté, cca 3/4 listů dosud opadala. Jarní postřik Discusem 2x po 2týdnech nepomohl. 10M od této je višeň Morella pozdní-2r, stejně ošetřená a bez problémů. Špatně volený postřik, nebo je Morella pozdní více odolná proti houb.chorobě?   

Napadená višeň MORELLENFEUER.
Napadená višeň MORELLENFEUER.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 18.7.2013 14:16

Za nějakých 8 let se mi toto asi 2× u této odrůdy vyskytlo, ale v poměrně malém rozsahu. Nijak jsem neošetřoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 18.7.2013 15:24

Většina,nebo někteří čekají na mladých,tříročných stromcích i přes na pohled bohatší kvetení větší úrodu.Je to v celku pochopitelné,ale někdy najivní.Mě letos mladé, asi čtyřleté třešně taky bohatě kvetly, ale úroda byla kvantitatívně ,nepoměrně menší.Napomohlo k tomu i chladnější počasí.Mladé stromky ještě na větší úrody  nejsou připraveny.Neuvedu přesné příčiny, protože je neznám,ale bude to souviset s přednostním budováním dřevní hmoty,podle toho na jaké podnoži jsou vypěstovány. Červenání listů by mohla způsobovat houbovitá suchá skvrnitost peckovin, ale na úrodu by to nemělo vliv.Za olepené listy často můžou sající mšice o patro výše.Jejích sladká medovice-výměšky, které produkují, olepují listy, které jsou níže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 18.7.2013 22:06

Ta Blumeriella na višni tazatele zatím není kalamitního rozsahu. A také na letošní úrodu nemohla mít vliv.
Pokud se však nemoc rozšíří tak, že většina listů na konci léta je opadlých, má to zásadní vliv na úrodu v příštím roce (pupeny nejsou vyživovány). Letorosty jsou pak nevyzrálé a při tuhé zimě mohou namrznout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika