Přeroubování v létě



host - 162.11 (?) 
18.6.2016 22:57, zobrazeno: 4825x

Začátkem června jsem přeroubovala planou třešni na višeň. Kůra šla lehce odchlípnout. Strom je stár cca 20 let, má asi 5 hlavních větví, jednu jsem blízko kmene uřízla a přeroubovala. Roubům (jednoletým) jsem odstranila lisy a ponechala pouze řapíky, aby nebyl zbytečný odpar vody a rouby nevysychaly. Pupeny zůstaly neporušeny. Řezná rána roubu je cca 5 cm dlouhá, myslím si, že je dostatečná styčná plocha.  Na větvi průměru cca 15 cm je 5 roubů, které mají po třech očkách. Převázáno provázkem v sedmi řadách. Vše je zamazáno voskem včetně horního konce roubů. 

Myslíte, že se to ujme?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 18.6.2016 23:24

Myslím si, že neujme.
1. Větev průměru 15 cm je příliš silná a takové se u peckovin zahojí málokdy.
2. Ujímané rouby musejí být na povrchu koruny (apikální dominance). Jedna uříznutá větev blízko kmene přednost v růstu mít nebude.
3. Rouby patrně nejsou jednoleté (nezažily "jedno léto"), nýbrž jde o čerstvé výhony.
Moc Vám přeji, abych se mýlil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 162.11 (?), 18.6.2016 23:52
Děkuji za reakci. Rouby jsou vlastně loňské výhony, pouze jeden má zelený (letošní) vršek, ale ke staré větvi přiléhá také loňským dřevem. Je to vlastně pokus, stejně bych planou třešni asi zrušila. Těch možností pokusů mám ještě několik, uvítám rady zkušeného.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 19.6.2016 7:30

Kdybyste měla loňské výhony (rouby) uschované nenarašené, pak by roubování za kůru jistou šanci mělo. Já jsem poslední švestky rouboval za kůru před 2 týdny a již vesele raší.
   Loňské letorosty mají nejen listy, nýbrž i letošní výhony. Obávám se, že o jejich ujmutí platí totéž, co jsem napsal výše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mortimer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 138.104 (?), 19.6.2016 8:12

V diskusií "Vroubování nazeleno" som pridal fotku, kde som navrubloval jabloň tohtoročným výhonom 1. júna. Raší, uvidíme, čo bude v týchto horúčavách. Aj to je pravda, že podpník nebol 15 cm priemeru, len 1-2 cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 19.6.2016 12:45

Rozdíl je taky v ujímavosti jabloně a višně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 4.5.2022 21:48

Zajímavé typy pro letní roubování.

Roubování meruňka

Štěp broskev a meruňka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika