Mravenci na ovocných stromech



j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 51.179 (?)
12.5.2015 19:51

Ono jde o to, že ty mšice nahoru na stromy nosí právě mravenci. Takže když jim v tom zabráníte, nemusíte stříkat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 241.241 (?), 12.5.2015 15:04, zobrazeno: 29131x

Dobrý den,

potřebuji poradit, jak se zbavíme mravenců (většinou na mladých ovocných stromech), nejvíce je jich na mladé třešni(summit), kde si v dolní části kmínku stáčí listy a mají tam malá mraveniště, našla jsem několik velkých napitých mšic, lezou i na meruňku, nektarinu a broskev - všechny stromečky máme v jedné řadě, zatím provádím ruční sběr, ale co do budoucna až budou stromy větší, ještě bych se chtěla zeptat začali se nám lámat nové přírůstky i s budoucími plody na ostružině, o co se jedná

děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
termet - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 127.10 (?), 12.5.2015 15:28

Mě se osvědčilo velmi brzo z Jara než se začnou objevovat zelené pupeny. napatlat na kmen kolem dokola tak 1cm silný pás tohoto lepu: chemstop250. Tento lep musíte průběžně obnovovat pač když na to spadne list funguje to jako most.
nevýhoda tohoto řešení je, že musíte i lepidlo odstraňovat někdy i vícekrát hlavně na jaře před novým napatláním.
Další nevýhoda, je že to dost lepí takže člověk je někdy zapatlaný.
výhoda je, že když to použijete teď a zamezíte mravencům vstup přes vyvazovací provázky, opory atd. tak do 1 měsíce budou mšice vyžrány sluníčkama a jejich larvami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 51.179 (?), 12.5.2015 16:30

Jo - funguje to, ale šířka pásu kolem kmínku 1 cm nestačí. To ty potvory přemostí za chvíli vlastníma mrtvolkama a přelézají dál. Já dělám šířku tak 10 cm. Tak to potom vydrží celou sezonu, někdy i dvě. Musí se to ale provést důkladně i na všech kůlech apod. Taky je dobré ten proužek udělat nad úrovní trávy jinak se ty potvory nahoru dostanou i po stéblu trávy které se opře o kmen na tím lepovým pásem. Pokud je "prašno", tak se to lepidlo může zanést prachem, takže v tom případě obnovovat. Zapatlané ruce lze očistit technickým benzínem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 19.22 (?), 12.5.2015 17:37

Mne lozi taky nejvic na tresen. Vidim to tak, ze mravenci stromum nijak neskodi a lozi tam kvuli msicim. Msic se zbavim Mospilanem a tech par mravencu, co zustane nicemu nevadi. Mozna poradi lip mistni odbornici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 51.179 (?), 12.5.2015 19:51

Ono jde o to, že ty mšice nahoru na stromy nosí právě mravenci. Takže když jim v tom zabráníte, nemusíte stříkat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 204.11 (?), 12.5.2015 19:53

Mravci skodia prave tym, ze roznasaju a chrania vosky, ktore skodia na stromoch. kto nechce zbytocne pouzivat chemiu, tak mravcom musi zabranit v lezeni na strom. Neodporucam nanasat chemstop priamo na kmen, moze to hlavne mlady strom poskodit.  Radsej urobit 5-10cm pas z voskovaneho papiera, ten za tepla natriet chemstopom (ide to o dost lahsie a da sa urobit tensia vrstva) a ten pas pripevnit na strom okolo celeho kmena. Po pouziti sa to da lahko spalit,  chemstop je 100% polypropylen, nemalo by vznikat nic skodliveho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 51.179 (?), 12.5.2015 20:06

To jsem zkoušel, ale ty potvory ten papír podlezou. Taky když je nějaká puklina například ve dřevě kůlu nebo v kůře, tak do té pukliny to lepidlo nezateče a mravenci si tam udělají "metro" a podlézají. Chce to pečlivost a nenechat mravencům žádný prostor. Že by to nějak stromkům (i mladým) škodilo jsem nepozoroval. Naopak - mladé stromky bez mšic prospívají jedna radost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
termet - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 78.211 (?), 12.5.2015 23:01

Používám na mladé čerstvě zasazené stromky tak i 15ti letté. jediné co jsem zpozoroval bylo že kůra zůstane pod lepidlem takže když odstraním lepidlo tak zůstane nehezká kůra, po vrypu nehtem je pod kůrou pěkné zelené pletivo. ale za tři roky používání jsem ještě nezaznamenal nějaký závažný problém i na chemstopu píšou že se může nanášet na kmen stromů. takže za mě 1* náročnost nanesení + účinost :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.11 (?), 13.5.2015 7:01

sucasne tam aj pisu, ze mlade stromy moze poskodit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 13.5.2015 7:29

Při NORMÁLNÍ-základní, běžné PÉČI je použití lepu větším přínosem, než nebezpečí poškození stromku přes kůru. Ano, vrstva lepu fyzikálně funguje jako lupa, ale když je stromek v dobré kondici, má silné tkáňové napětí, pokrytí několika procent povrchu kmínku mu neublíží. Pro jistotu je možné v dalším roce nanést lep na jiné místo, s mezerou od letošní aplikace. Najdou se tací, kteří takto stromy nechrání, s poukazem na to, že se jim to nelíbí, že se přilepil ptáček-i já jsem viděl peříčko...,zároveň nechtějí používat postřiky a tak se šarka a pod. vesele šíří krajemcrying. Pokud si přečteme příbalový leták u léků, tak se často dozvíme, že přípravek proti kopřivce může v jistém malém počtu způsobit vyrážkulaugh. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika