Malý sad - jak kombinovat jednotlivé druhy?



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.79 (?)
22.10.2017 18:32
191.123: Stále je to relatívne malý priestor, takže či budú jadroviny pokope alebo na striedačku s kôstkovinami nie je z hľadiska opelenia myslím dôležité. To čo treba zohľadniť je severo-južná orientácia a prístup svetla (slnka) a predpokladaná výška stromov, ktorá je daná ovocným druhom a jeho podpníkom. Nepíšete lokalitu, ale smer vetrov je aj v ČR prevažne severný alebo severo-západný. Takže od severu by som zasadil slivky a hrušky, u ktorých je aj predpoklad vyššieho vzrastu, jablone potom od juhu k severu podľa podpníkov a odrody, a teda predpokladanej výšky (najnižšie čo najviac južne). Marhule je vhodné "ukryť" niekde medzi zónou jabloní a sliviek/hrušiek, aby boli čo najviac chránené. Ak tam máte nejaké záveterné miesta (dom, múr,garáž a pod.) tak marhule dajte tak aby boli kryté od severu/severozápadu a mali dostatok slnka. Ale ak Ste v teplej lokalite, tak stačí len zohľadniť tie svetelno-slnečné pomery (výšku stromov). Ja to mám v záhrade úplne "pomixované" a funguje to. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 191.123 (?), 22.10.2017 17:58, zobrazeno: 3227x

Hezký den,

na mírně svažitém pozemku orientovanému západním směrem se chystám vysazovat cca 20 ovocných stromků, místa je dost a využití pro ovoce bude taky dost. Dominovat budou jabloně, kromě nich ale chci přidat po dvou až třech hruškách, meruňkách a švestkách. Je z tohoto pohledu lepší jednotlivé ovocné druhy vysazovat "k sobě" nebo "na střídačku"? Samozřejmě budu zohledňovat podnože a předpokládanou velikost stromu v dospělosti, aby si "nevadily", zatím jsem ale ve fázi plánu, spíš mě zajímá, zda umístění "na střídačku" či "u sebe" může mít dopad na vlivy opylení, chorob, škůdců? Děkuji za radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.79 (?), 22.10.2017 18:32
191.123: Stále je to relatívne malý priestor, takže či budú jadroviny pokope alebo na striedačku s kôstkovinami nie je z hľadiska opelenia myslím dôležité. To čo treba zohľadniť je severo-južná orientácia a prístup svetla (slnka) a predpokladaná výška stromov, ktorá je daná ovocným druhom a jeho podpníkom. Nepíšete lokalitu, ale smer vetrov je aj v ČR prevažne severný alebo severo-západný. Takže od severu by som zasadil slivky a hrušky, u ktorých je aj predpoklad vyššieho vzrastu, jablone potom od juhu k severu podľa podpníkov a odrody, a teda predpokladanej výšky (najnižšie čo najviac južne). Marhule je vhodné "ukryť" niekde medzi zónou jabloní a sliviek/hrušiek, aby boli čo najviac chránené. Ak tam máte nejaké záveterné miesta (dom, múr,garáž a pod.) tak marhule dajte tak aby boli kryté od severu/severozápadu a mali dostatok slnka. Ale ak Ste v teplej lokalite, tak stačí len zohľadniť tie svetelno-slnečné pomery (výšku stromov). Ja to mám v záhrade úplne "pomixované" a funguje to. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 191.123 (?), 22.10.2017 19:03

Lokalita Opavsko, cca 250 m.n.m., otevřený prostor (v poli). Několik desítek metrů od uvedeného pozemku mám zahradu otevřenou všemi směry, nikdy jsem si žádných mrazových potíží nevšiml (mám jednu Williams hrušeň například a meruňky mi jdou taky dobře, dokonce i letos něco málo bylo, ačkoliv dva týdny po odkvětu mrzlo a sněžilo).

Není mým cílem šlapat po co největším výnosu, je to v první řadě jen koníček a využití volného místa, ale jelikož se stromy nejde hýbat, tak bych nerad udělal chybu hned na začátku. Je mi jich pak moc líto na to, abych je vykopával a sadil jiné :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 22.10.2017 18:34

Nikdy jsem to nedělal, ale mám za to, že výhodnější bude dát k sobě stejné druhy. Z důvodů ošetřování, postřiků a sklizně. Pokud jde o opylení, rozházená výsadba nebude mít vliv, včely to zvládnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 66.235 (?), 22.10.2017 20:17

Presne kvôli praktickým dôvodom sú dobré rady rovnakého druhu. Aj využitie priestoru je najlepšie, keď sú v rade stromy rovnakého vzrastu. Ja by dal rady v smere západ - východ. Podľa vzrastu, tie najvyššie stromy samozrejme prvý rad od severu, tie najnižšie na juhu. Ja mám z opelovaním problém, pretože u mňa chýbajú včely. Všetko opeľujú čmeliaky a včely samotárky a osamotené stromy svojho druhu rodia len slabo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.218 (?), 22.10.2017 21:06

No vidíte, já bych volila řady ve směru sever - jih, aby měly stromky dobré oslunění z východu i ze západu...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.123 (?), 22.10.2017 22:00

Včelaři tady v blízkosti jsou a včely to tady mají rády, mají u nás malý záhonek aby bylo co jíst i na podzim a místo na nějakou svazenku a trvalky kvetoucí na podzim nebo okrasné keře se najdou i v "sadu", takže si je hodlám hýčkat, s tím se počítá :) Děkuju za rady každopádně :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika