Maďarská višeň, nevím jak sestřihnout nový stromek



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
5.4.2017 13:48

odstřihnout spodní výhony, teď když začínají rašit lístky?

Můžete teď, mlůžete klidně i později. Peckoviny nejlíp hojí řez v květu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Petra82 - (4) - 167.67 (?), 5.4.2017 12:35, zobrazeno: 2777x

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu jak sestřihnout maďarskou višeň, dostala jsem darem, zasadila na podzim.

Višeň byla pokřivená, přivázala jsem na podzim ke kůlu. Prý byla poslední v zahradnictví, opřená, proto dokřiva. Přečetla jsem si něco o zastřihávání, je to můj první stromek. Kdybych chtěla sestříhat do pyramidy, nevím zda odstřihnout spodní větve, nebo zásadně zkrátit. Přiložím obrázek. Višeň má dole (cca od 50cm) čtyři větve, které jsem již trochu zkrátila, kolmě rostlé odstřihla, pak je asi 50 cm hlavní kmen bez větví a nahoře tak od 180cm jsou opět větvičky(na foto opět asi o 15 cm zkráceno co bylo zcela pokřivené). Zásadně zkrátit, nebo odstřihnout spodní větve?


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petra82 - (4) - 167.67 (?), 5.4.2017 12:48

Četla jsem si ještě příspěvky níže. Pokud tedy kmen neroste a větve zůstávají na stejné úrovni(pokud jsem to správně pochopila z jednoho z příspvěků?), neměla jsem zastřihávat vrch, ale mám nyní odstřihnout spodní výhony, teď když začínají rašit lístky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 5.4.2017 13:48

odstřihnout spodní výhony, teď když začínají rašit lístky?

Můžete teď, mlůžete klidně i později. Peckoviny nejlíp hojí řez v květu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.227 (?), 5.4.2017 13:54

Rozmyslete si, jak vysoký chcete stromek, a podle toho řežte. Pokud chcete vyšší kmen, ořežte spodek, pokud nižší, ořežte vršek.    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petra82 - (4) - 167.67 (?), 5.4.2017 14:39

To je právě těžké rozhodnutí, když si nejsem jistá zda se úroveň větví zvyšuje při růstu či ne.

Můžete mi napsat jak to tedy je?

Pokud se úroveň větví nebude zvyšovat s růstem, nechám vyšší korunku (130cm zač. větve), pokud ale bude růst i úroveň větví, nechám nižší (nyní začínající na 50cm).

Maďarská višeň bude asi vzrostlý strom, takže bych chtěla korunu co nejníže pro budoucí očesávání, ale 50 cm pokud by úroveň nerostla by bylo hodně málo.(Újfehértoi fürtös)

Děkuji za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.227 (?), 5.4.2017 19:27

Kmínek zůstává takové výšky, jak si ho na začátku uděláte. Stářím pouze sílí (tloustne). Také bych ji nechala spíš výš, pod těch 50cm se ani nedostanete se sekačkou. Navíc sice višně z počátku dělají korunku do kulata, ale jako starší stromy spíš trochu převisají.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petra82 - (4) - 167.67 (?), 5.4.2017 20:51
Děkuji moc, to jsem potřebovala vědět. Spodní tedy dám pryč. Moc jste mi pomohla, ještě jednou děkuji. Petra
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika