Lapins (P-Colt, Prunus avium)



host - 180.133 (?)
26.3.2008 18:55

Těžko radit na dálku, ale korunka se ořezat musí, především při jarní výsadbě. Je třeba udržet rovnováhu mezi nadzemní a podzemní částí.(platí pro prostokořené)

Záleží i na tom, jak je stromek vysoký a jaký typ koruny chcete založit.

Výchovný řez je u všech druhů podle stejných zásad.  Pokud se stromek větví nízko, spodní pruty vyřežte a terminál seřízněte podle principu střídavého řezu.

Ohýbání u třešní je dobré. Také můžete použít kolíčky, které přicvaknete nad rašící boční letorosty, čímž docílíte odklon v pravém úhlu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 22.130 (?), 26.3.2008 18:02, zobrazeno: 32808x

Právě koupená třešeň 5 větviček - rostoucích vzhůru, má se letos řezat korunka a jak nebo ne? Zatím jsem četla spoustu rozporuplných názorů na řez třešní.  Můžu se pokusit ji jenom tvarovat vyvazováním?

Máte někdo zkušenost s touhle odrůdou? Jak je velká atd. Nebo kde se o tom dočtu?

Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 180.133 (?), 26.3.2008 18:55

Těžko radit na dálku, ale korunka se ořezat musí, především při jarní výsadbě. Je třeba udržet rovnováhu mezi nadzemní a podzemní částí.(platí pro prostokořené)

Záleží i na tom, jak je stromek vysoký a jaký typ koruny chcete založit.

Výchovný řez je u všech druhů podle stejných zásad.  Pokud se stromek větví nízko, spodní pruty vyřežte a terminál seřízněte podle principu střídavého řezu.

Ohýbání u třešní je dobré. Také můžete použít kolíčky, které přicvaknete nad rašící boční letorosty, čímž docílíte odklon v pravém úhlu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 26.3.2008 20:36

Myslím, že ohledně řezu po výsadbě žádné rozporuplné názory nepanují. Řez je  (ne-li nutný) velmi vhodný, tím hlubší, čím horší kořeny vysazený stromek má.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 59.142 (?), 9.11.2008 22:21

Zdravím všechny. Od této odrůdy mám 5 stromků na podnoži Colt, stáří 3 roky. Vloni kdy ostatní odrůdy zcela pomrzly v květu měla jedna z nich jednu třešni. Letos jsem sklidil cca 20 ks z každého stromku. Dozrávají kolem 15.7., plod je větší než u Van, ale chuť letos byla u Van o něco lepší. Je to velmi vzrůstná odrůda, žene větve vytrvale vzhůru, letos přírůstky i o 80 cm. Doporučuji ji na rozdíl od ostatních třešní více řezat, právě aby nerostla tak kolmo vzhůru, nebo ohýbat, ale řez bude lepší, protože bez něj se málo rozvětvuje (oproti Van či Kaštánce). Na příští, u nich čtvrtý rok po zasazení, mají na starších větvích již hustě květní pupeny (četnost podobná jako u Van). Okolí udržuji v bezplevelném stavu, nastýlám mulč - slámu. Stříkám před květem proti monilioze Horizonem, po odkvětu celkem 3x Decisem proti vrtuli. Vendys Rakovník, 350 mnm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 171.194 (?), 11.5.2009 12:00

Lapins (P-Colt, Prunus avium), koupené loni na podzim, letos ořezaná dle rady prodejce. Stromek je celý prolezlí mravenci. Ti se zvláště zajímají o výrůstky na stoncích listů, viz. obrázek. Pokud si tam natahají mšice budu je hubit, ale mám něco podniknout už nyní?

img3.imgup.eu/Lapins.jpg

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 65.144 (?), 23.10.2012 10:49

Jake mate zkusenosti po dalsich cca 3 letech pestovani?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 11.140 (?), 26.12.2012 23:55

Po dalších 4 letech mám ty zkušenosti, že v dobrých letech plodí až extrémně hodně. Větve jsem před 3 lety musel přivazovat, aby se tíhou nezlámaly. Škoda že jsem nefotil, byly by to fota do katalogu. Před rokem u nás vše zmrzlo, letos průměrná úroda. Velikost plodů je větší než u Van, chuť je každý rok jiná. Letos výborná, ale zvláště při velkých úrodách jen průměrná, při velkých úrodách plody plesniví i při suchu, nutná častá probírka napadených plodů, jinak hnijí masivně. Hodně žene do výšky, na květy nasazuje bohatě. Bez řezu se málo větví a vyholuje, což se u jiných třešní nestává. Celkově jsem s ní spokojený. Vendys Rakovník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 4.247 (?), 23.10.2012 20:06

Ma nekdo zkusenosti s tresni Sam,  Lapins, Halka zejmena co se tyce mrazuvzdornosti?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 41.143 (?), 10.7.2013 19:00

Letos mi poprvé zaplodil čtyřletý Lapins na Coltu. Chuť je ale nic-moc. I dobře vyzrálé plody byly navinulé a nepřipadali mi aromatické. Růst je velmi bujný až extrémní. 10 plodů vážili 62 g z toho pecky 4 g. Největší plod měl 8 g.

Lapins
Lapins
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 19.22 (?), 9.6.2015 20:49

Mam Lapins na coltu tretim rokem a poprve budu letos ochutnavat. Dneska me prekvapilo, ze se do ni uz pustili spacci. Plody se cervenaji, ale do syte cervene maji jeste daleko a momentalne vypada spis jako Rainier. Teoreticky by mohla dozravat za 7-10dni, takze o mesic driv, nez je udavana doba zrani. Je to mozne, nebo doslo k zamene? Stromek koupeny ve Straznici, pestuju v lokalite Zidlochovice, jizne od Brna. Budu rad kdyz se nekdo podeli o zkusenosti. Dekuju

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika