Klejotok mladé třešně



host - 33.3 (?)
17.4.2018 21:39

Neco podobneho jsem  mel taky   tresen nebo  broskev zacala  klejovatet   ze stareho casopisu  ktery je stary 40 roku   jsem vycetl    kleotok odstranit  pri vlhkem pocasi ocelovym kartacem  az na zive drevo ocistit cistym hadrem a natrit v pomeru  3 ku 1         3 dily vody    1 dil octa   na druhy den zatrit ranu  stromkovym   balzamem   casem zacne znovu kleotovat ale v meci mire znovu ocistit  ocelovym kartacem   a natrit 3ku 1 a zatrit stromkovym balzamem       funguje to u mne na 90 procentr        vasek5

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 149.9 (?), 16.4.2018 11:24, zobrazeno: 6364x

Dobrý den, 

prosím o radu někoho zkušenějšího. Jsem ovocnář amatér - jako asi 90% majitelů zahrad u nás, při koupi pozemku a výstavbě domu jsme pořídili mladé stromky a zasadili je. Na jaře stříkám proti škůdcům, prostříhám, ale tím moje "know-how" končí.

Známý mě nedávno upozornil, že není dobře, pokud strom "pouští" mízu. Naše mladá třešeň (9 let) klejotok už několik let vykazuje. V porovnání se stejně starými ovocnými stromy na naší zahradě je silně vitální, o poznání vyšší, silný kmen (u země průměr už cca 20 cm). Kmen statný rovný, do výšky cca 120 cm od země bez větví, větvení začíná zhruba v této výšce do kulaté koruny. Klejotok se objevuje na kmeni zhruba ve výšce 100 cm, tzn. 20 cm pod prvním větvením.

Teoreticky by tedy výron kleje mohl být bujným růstem, navíc je zasazená ve svahu, kde jsou podzemní proudy vody a je možné, že je na některý tento podzemní pramen napojená.

Co se ale chci zeptat - o možných příčinách klejotoku jsem si už něco přečetl. Můj dotaz ale je - lze podle dalších doprovodných jevů nějak poznat přesnou příčinu tohoto problému? Aby člověk věděl, zda bojovat proti bakterii, škůdcům nebo nevhodným půdním podmínkám?

Jak postupovat? Začít tzv. od píky, tedy prokypřit půdu, dodat vápník a fosfor a pak průběžně sledovat? Jaké další kroky podniknout?

Vzhledem k tomu, že strom jinak vypadá krásně a vitálně, nechce se mi zatím podstupovat nějaké radikální kroky (seříznutí části kmenu s klejem), abych mu místo pomoci neublížil.

Předem moc děkuji za všechny případné rady.

David

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 16.4.2018 13:02

Velmi pravděpodobně se jedná o reakci na výkyvy teplot v předjaří-mrazové a sluneční působení.Kmeny stíníte, nebo balíte, či natíráte na bílo? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 125.70 (?), 17.4.2018 17:59

Kmeny chráníme proti okusu, nemáme oplocený pozemek a srn je okolo požehnaně. Takže když byly stromky menší, tak pletivem, teď když jsou větší ovazujeme kmeny jutou. Třešeň ale klejovatěla už při pletivu. Nabílo nenatíráme. Na podzim vždy okopu, přidám uleželý kompost a pořádně vápním. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.4.2018 19:57

Je-li strom silně vitální, jak píšete, přirůstá a plodí, tak bych ten klejotok neřešil. Většina chirurgických zásahů víc ublíží než pomůže a příčinu beztak neodstraní. Obrytí, hnojení kompostem, občas vápnění, je to nejlepší, co stromu dáváte. Třešně na ptáčnici velmi ocení, mohou-li růst ve svahu.

Můj dotaz ale je - lze podle dalších doprovodných jevů nějak poznat přesnou příčinu tohoto problému?

Podle mě nelze. A tam, kde se to dá tušit (spodní voda, těžká půda, namrzání) tam obvykle nelze pomoci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 33.3 (?), 17.4.2018 21:39

Neco podobneho jsem  mel taky   tresen nebo  broskev zacala  klejovatet   ze stareho casopisu  ktery je stary 40 roku   jsem vycetl    kleotok odstranit  pri vlhkem pocasi ocelovym kartacem  az na zive drevo ocistit cistym hadrem a natrit v pomeru  3 ku 1         3 dily vody    1 dil octa   na druhy den zatrit ranu  stromkovym   balzamem   casem zacne znovu kleotovat ale v meci mire znovu ocistit  ocelovym kartacem   a natrit 3ku 1 a zatrit stromkovym balzamem       funguje to u mne na 90 procentr        vasek5

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 149.9 (?), 20.4.2018 9:21

Děkuji všem za podněty a rady.

Přidávám fotku, dotyčný stromek je veprostřed, jablůňka (vlevo) a švestka vpravo vzadu jsou vysazeny ve stejný čas, v tom porovnání je vidět, jak je třešeň napřed.

V březnu jsem žil v domnění, že "pouští smůlu" kvůli tomu, že roste živelně a má dost síly, proto jsem jí ani nešmikal s tím, že to nepotřebuje. 

Proto je tak zarostlá :-)

A také si tím vysvětluju, že kvete uvnitř koruny, zatímco nové výhony jsou jen pokryté listím.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 184.133 (?), 20.4.2018 11:07

Jednou z příčin klejotoku je nedostatek vápníku v půdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.4.2018 11:13

Třešeň v přirozeném kmenném tvaru skutečně řezat nepotřebuje. Vede-li samotný nedostatek vápníku ke klejotoku, to nevím. Je pravda, že půdy chudé na vápník bývají často kyselé, těžké, vlhké, málo propustné. Takové třešním nevyhovují a v nich klejotokem trpí. Samotné povápnění - např. postřikem na list - obvykle problém neřeší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 184.133 (?), 20.4.2018 11:44

Ten vápník se musí dostat do kořenové zóny. Stromky mohou mít dostek NPK, Mg, všeho možného, ale když nemají vápník, pletiva jsou nepevná, nevyzrálá, jakoby děravá, klejotok se mnohdy objeví i po větším dešti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 74.190 (?), 20.4.2018 11:58

Takže pořádně prokypřit půdu okolo kmene a povápnit. Lze to udělat už teď, ve vegetačním období nebo počkat až na podzim? A stačí "obyčejné" vápno, nebo je třeba koupit nějaký speciální mletý vápenec nebo jiné hnojivo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika