Doporucte prosim 4 druhy ceresni



bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?)
14.10.2017 12:36

myslím, že úplne v pohode to môžete napísať tu, len nedávajte link. bude to užitočné pre všetkých, nie len pre mňa. ďakujem. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
host - 182.227 (?), 14.10.2017 7:02

Podnož ptačka na třešních je docela běžná podnož. Zkusil bych spíše do školek zavolal. Na webových sránkách školky mohou mít uvedené jen to, čeho mají dostatek. Toho, čeho není moc, zde uvedené vůbec být nemusí. A další, mohou mít web už dlouho neaktualizovaný. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 83.95 (?), 14.10.2017 7:24

planujem prave, ze by som ich kupil na vtacnici. hlavne koli nekvalitnej pode. No a dospely strom asi ani nemam sancu obrat/spotrebovat, tak nech si to oberu skorce:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 185.244 (?), 14.10.2017 12:00
Napiste emailovu adresu a ja vam tych predajcov poslem. Nechcem to pisat sem lebo zase by ma niekto obvinil ze robim reklamu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 14.10.2017 12:36

myslím, že úplne v pohode to môžete napísať tu, len nedávajte link. bude to užitočné pre všetkých, nie len pre mňa. ďakujem. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 101.208 (?), 14.10.2017 13:05

tiez sa pripajam za zverejnenie nazvov. Nevidim na tom ziadnu reklamu, aspon budem vediet, kde si ich mozem kupit. Mimochodom, Plantex ma v ponukovom liste (pre jesen 2017) 14 druhov ceresni a skoro vsetky su na vtacnici, ale nie vsetky sa daju objednat cez eshop, asi tam bude nutne skocit osobne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 14.10.2017 13:11

do plantexu som pisal, preto ma zaujímajú tie obchody, lebo myslím, že mám veľmi dobrý prehľad, tak oni na vtáčnici neposielajú z dôvodu väčších rozmerov, teda buď priamo ísť k ním alebo zavolať a opýtať sa, kde dodávajú svoje stromčeky a kúpiť ich v najbližšom obchode pri vás. ja som tak na jar kupoval hrušku a teraz idem práve čerešne, tak snáď budú v ponuke. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.244 (?), 14.10.2017 18:51

prvý obchod je ten, ktorý ste napísali vy. minulého roku som si od nich objednal dve čerešne naštepené na vtáčnici. za dva stromčeky aj s poštovným som zapaltil cca 30€. stromčeky mi prišli kvalitne zabalené, ale už na pohľad nevyzerali dobre. boli to mladé jednoročné stromčeky bez výhonkov iba taká rovná palica. mali na sebe ešte aj listy, takže ich vybrali veľmi skoro. postupoval som tak ako sa má namočil som ich do vody aby sa oživili lebo už na pohľad bola kôra zošuverená. pred zasadením som na koreňoch oživil rezné rany a poškodené časti som odstrihol. stromčeky som v jeseni zasadil a v jari vôbec nevypučali, tak som im napísal a oni mi obratom poslali nové stromčeky, ktoré som zasadil. jeden nezačal rásť vôbec a ten druhý začal rásť pekne, ale po mesiaci začal od vrchu vysychať. potom sa to zastavilo a začali mu rásť nové konáre, ale len veľmi biedne. ešte má listy a na tých výhonkoch sú už aj pekné púčiky, ale nemyslím si, že v jari znova vypučí. to je podľa mňa jeho koniec. no ale v jari som si zakúpil čerešňu z ovocnej škôlky v Sabinove, áno oni majú čerešne naštepené na vtáčnici. stromček som zasadil a ujal sa. ako som už písal vyššie nerástol rýchlo lebo v takej pôde mu to ide ťažšie, ale vyrástli mu asi 10cm letorasty o hrúbke pera - pekné zdravé s veľkými pukmi. takže rastie pomalšie, ale zato je na pohľad krásny zdravý. a teraz v jeseni som od nich dokúpil ďalšie odrody naštepené na vtáčnici. z čerešní maju iba 4 odrody na vtáčnici ostatné sú na pomaly rastúcich podpníkoch. takže mám všetky odrody, ktoré ponúkajú na vtáčnici. laugh ale už som ich nezasadil rovno do tej blbej hliny, ale vykopal som jamu a vo fúriku som si zmiešal záhradnícky substrát s obsahom humusu a jemný štrk v pomere 1:1. dúfam, že stromčeky v jari vyrašia plnou silou, a že sa im v tom substráte bude zo začiatku lepšie dariť a keď budú väčšie tak už si s tou ílovitou hlinou poradia. my sme mali v minulosti na záhrade obrovské čerešne, jablone a hrušky. ale boli to už veľmi staré stromy, ktoré časom odumierali a tak sme ich vypílili. takže viem, že aj v zlej hline môžu rásť mohutné stromy, ktoré plodia veľa ovocia, ale dopracovať sa k tomu je beh na dlhé trate. teraz som zasadil čerešne pred dvomi rokmi hrušky (naštepené na hruškovej plánke) a aj jablone, ale znovu je tu problém, že je problém zohnať jablone naštepené na plánke. preto som si vypestoval vlastné plánky a do nich si už sám štepím odrody, ktoré chcem. mám aj viacero odrôd na jednej jabloni, no a čo sa týka slivkovín tak tým sa v tejto pôde darí bez problémov. slivky a marhule naštepené na myrobaláne rastú ako z vody. problém je len z hruškami, jabloňami a čerešňami. záhradu máme obrovskú bez prístupovej cesty, takže tam nikdy dom stáť nebude vždy to bude len sad a dúfam, že po tých rokoch, čo sa na nej snažím dopestovať nejaké ovocie sa mi to v priebehu ďalšieho roka podarí. a mimochodom som z východu a o škôlke v Sabinove som sa dozvedel až tohto roku a majú asi najnižšie ceny zo všetkých škôlok, z ktorých som doteraz bral. neviem koľko stojí doprava, lebo som si bol po stromčeky osobne ale ich stromčeky aspoň čo sa týka čerešní sú na úplne inej kvalitatívnej úrovni ako tie z palntexu. záleži na tom aké stromčeky si vyberiete, ale ja som si vybral čo najväčšie už aj s peknou korunkou (v jari ju výrazne zrežem aby som vyrovnal pomer medzi podzemnou a nedzemnou časťou) a kmeň je o hrúbke zápästia pričom z plantexu mi prišli stromčeky o hrúbke ceruzky. ak ste od Žiliny tak aj vám možno zo Sabinova pošlú menšie stormčeky kvôli jednoduchšej preprave, ale ak by ste išli osobne tak sa tam dajú vybrať fakt pekné stromčeky. na druhej strane pre vás je plantex bližšie, možno keby ste išli vy priamo do planexu tak si tiež môžete vybrať statnejšie stromčeky. ja som mal Sabinov blízko tak som išiel tam a za 4 stromčeky zo Sabinova som zaplatil 20€ pričom z plantexu 30€ za 2 stromčeky. ale zavolajte im alebo napíšte, že chcete čo najväčšie stromčeky či vám ich môžu poslať alebo si urobte výlet na východ. zo Žiliny do Sabinova to je 212 km a 2:30 hodiny jazdy autom wink

PS: susedom hneď vedľa cez plot sa stromom darí, ale tiež majú staré veľké stromy. vyrástla im na dvore čerešňová plánka, ktorú som im zaštepil. krásne im rastie, za toto leto im vyrástli 1,3 m dlhé letorasty. ale stromček tam rastie od kedy vyrašil z kôstky. ja si musim čerešne zasadiť a preto sa rozbiehavajú tak pomaly (10 - 15 cm dlhé letorasty za toto leto). fúúú ale som sa rozpísal laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 101.208 (?), 14.10.2017 19:21

zaujimave, ze presne to, co popisujete sa deje aj u mna: mam slivky na myrobalane a tie rastu pekne, cca 40-50 prirastky, jablone tiez celkom dobre, cca 20-30 cm, ale hrusky na planke a ceresne na mahalebke dost slabota. preto som zalozil toto vlakno, lebo tie ceresne (mam ich od jesene 2016) ak sa buduci rok nespamataju, tak ich vymenim za vtacnice. len sa trochu bojim, ci si nebudu clonit. ako to vidite? nikde som nenasiel, aku velku korunu mam v dospelosti vtacnica. bude im stacit, ak medzi kmenmi bude vzdialenost cca 9m? ja si ale myslim, ze som minuly rok, ked som ich sadil podcenil velkost jamy. vykopal som jamu velmu cca 60cm priemej a 40-50cm hlbku. na spodok som dal cca 0.5 kila granul z konskeho hnoja + cca 100g cereritu. podla mna to je malo. teraz cakam dalsie stromceky, jablon, slivky a mam nachystane jamy, 90cm priemer a 90cm hlbku. do kazdej dam za furik hnoja a cca 0,5-1kg cereritu alebo NPK a uvidim, ako to dopadne tento rok. taktiez som cital, myslim, ze na tomto fore, ze okolo stromceka podla velkosti koruny by namala rast trava, aby necerpala ziviny, takze skusim tak, a uvidim, ako to dopadne. kazdopadne, ak sa tie mahalebky nezlepsia o 200% pojdu von a dam tam vtacnice.

P.S. ak myslite z vychodu Stape Vajda, tak ich stromceky sa daju kupit v Nededzi pri Ziline, ale myslim, ze tam vtacnice nemali, mali iba Colty, ak si dobre pamatam, kazdopadne, cena bola vyborna a aj stromceky vyzerali velmi pekne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.244 (?), 14.10.2017 21:58

začnem od konca.

Stape Vajda je ovocná škôlka z Čaklova od nich mám hrušky. oni nemajú čerešne na vtáčnici.

ale ja som narážal na ovocnú škôlku v Sabinove (kliknite) od nich mám čerešne. neviem kde všade predávajú svoje stromčeky, ale skúste im napísať určite vám odpíšu, kde inde môžete zakúpiť ich stromčeky. ja by som povedal, že sabinovská škôlka sa zameriava skôr na vzrastnejšie stromy aj jablone majú naštepené na bujne rastúcich podpníkoch.

a teraz k prvej časti:

slivkám sa darí, moje marhule na myrobaláne majú ročné prírastky aj viac ako meter. jablone u mňa slabšie, ale tie čo su naštepené na plánke si rastú celkom dobre. hrušky sa vraj ujímajú ťažšie, no tie moje rastú od začiatku celkom pekne a to som ich zasadil rovno do tej ílovitej hliny.  no a čerešne naštepené na akomkoľvek podpníku okrem vtáčnice u mňa vôbec nerástli a po čase uhynuli. a či budú cloniť to neviem. som si vedomý toho, že ak sa ujmú tak z nich vyrastú veľké stromy, ale pamätám si na staré čerešne, ktoré u nás rástli a tie boli blízko pri sebe a nemali žiaden problém. rodili bez problémov a dosť hojne. ja mám veľkú záhradu, ale veľa stromov. čerešne mám nasadené na vzdialenosť 5 - 6 m od seba a tie staré rástli bližši pri sebe a nebol problém, takže tých 9 m je ok. doteraz po nich ostali pne, takže vidím aká vzdialenosť medzi nimi bola. tiež to asi boli vtáčnice, ktoré vyrástli z kôstky a tam ich aj zaštepili, preto boli tak blízko pri sebe.

napísali ste, že ste nikde nenašli akú veľkú korunu má v dospelosti vtáčnica, to sa ani nedá presne nájsť -- divá nezaštepená vtáčnica dorastá do výšky približne 30 m (nie je pravidlom) a veľkosť koruny záleží aj od odrody. neznamená to, že ak si kúpite čerešnu na vtáčnici, že vám vyrastie aj 30m strom. každá odroda je iná. stromy budú vzrastnejšie, ale ani jeden nebude rovnaký. jeden bude vyšší a užší druhý zase naopak. každá odroda má inú genetiku a iný rast. a ak by si aj clonili tak neksôr môžete odrodu, ktorá vám nechutí alebo rodí málo spíliť a tým sa sad presvetlí. 

či ste podcenili veľkosť jamy neviem povedať. jama má byť taká veľká aby sa do nej v pohode zmestili korene bez toho aby ste ich nejako silno museli ohýbať. vraj je príliš veká jama na škodu lebo strom v nej potom rastie ako v kvetináči a neskôr sa to môže zle prejaviť. takže netreba to s veľkosťou prehánať zbytočne sa narobíte. jamu urobte tak akurát na korene možno trošku väčšiu ale určite nie takú akú ste napísali vy. a s hnojivom opatrne. všeobecne platí, že mladé čerstvo zasadené stromy sa nemajú hnojiť lebo ich koreňová sústava ešte nie je dobre rozvinutá a hnijvo ich ľahko spáli. takže dať viac ako pol kila hnojiva do jamy je podľa mňa veľa na stromček, ktorý ešte nie je ani poriadne uchytený, no a kým sa jeho korienky dostanú až k hnojivu tak to sa skôr vyplavý do spodných vrstiev pôdy, kde ten mladý stromček naňho dosiahne len ťažko. a podľa mňa je aj fúrik hnoja veľa. (iba môj názor) ak nie je dobre rozložený tak tiež môže spáliť korene. ílovitá pôda je veľmi hútna a má nízky obsah vzduchu. vzduch v pôde je potrebný pre korene rastlín, pre mikro a makro organizmy, ktoré v nej žijú a ktoré rozkladajú organické látky v pôde, čím menej vzuchu v pôde tým pomalšie sa organické látky rozkladajú (tým pomalšie sa hnoj rozkladá). takže vy tam dáte fúrik hnoja, ale kým sa správne rozloží môže ubehnúť aj pomerne dosť dlhá doba a ten stromček sa za ten čas spáli. v mojich záhradkárskych počiatkoch to dopadlo rovnako. a váš ďalší popis, že do kopy hnoja ešte 0,5 až 1 kg cereritu alebo NPK je podľa mňa hotová vražda pre korene laugh  zoberte hrsť cereritu alebo NPK a nasypte ju na jedno miesto na trávu. do 2 dní ju spáli tak, že minimálne mesiac vám tam nič nevyrastie. no a teraz si predstavte jemné korienky stromčeku a hnojivo = rovnaký efekt. tiež som to už písal, že ja som dal teraz do jamy záhradnícky substrát a ten som zmiešal so štrkom (pomer 1:1). aj ja stromčeky prihnojím, ale najskôr až v jari a max jednu hrsť cereritu okolo stromčeka a jemne ho zapracujem do pôdy. pre tak mladý stromček to stačí na také povzbudenie. menej je niekedy viac.  

k tej obkopanej tráve - áno ja to tiež robím, ale iba pri mladých stromčekoch do 4 rokov. po tomto čase to už nechám zarásť. hnojivo dostane stromček a nie tráva a taktiež sa ľahšie zalieva. ale robím to iba tak okolo kmienka nie po obvode celej koruny. ako to spravíte vy je na vás.

PS: podľa mojej múdrej knižky sa odprúča sadiť čerešne na vtáčnici na vzdialenosť 5 m od seba, takže vašich 9 m je v poriadku. možno ak by ste ich dali na tých 5 m od seba tak sa vám zmestí aj viac odrôd, ale to je už na vás.

PS2: ílovitá pôda sa má zľahčovať humusom, pieskom a organickými hnojivami, ale skôr v menšom pomere. hnoj treba jemne zapracovať do pôdy okolo stormčeka a tie živiny pomaly prejdú do hlbších vrstiev až ku koreňom. ale ja by som to robil až keď sa stromček kvalitne ujme. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 101.208 (?), 17.10.2017 0:05

dakujem za vycerpavajucu odpoved, este to teda s tym pociatocnym hnojenim prehodnotim. jamy uz mam vykopane, asi by bola blbost ich zmensovat. ved sa aspon prevzdusni poda, mam ich cca tyzden.

co sa tyka vzdialenosti, este ma napadlo, ze by som to zo 6x9 upravil na 6x12 a pridal by som este 2 stromy, tym padom by som mal medzi stromami v oboch smeroch 6m a ked by sa nejakemu nedarilo, tak by som to "presvetlil" ako spominate vy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika